Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre görevlisi eğitimi

Konu, 'Eğitim Duyuruları' kısmında Sedat Mert tarafından paylaşıldı.

 1. Sedat Mert

  Sedat Mert CMNet Üyesi

  arkadaşlar bakanlıktan bakıyorum ama daha bir hareket görmedim. bu eğitim tarihi belli oldu mu bilen duyan var mı?

  bir de merakımdan soruyorum. nisanda eğitim yaptılar ancak sınavını yapmadılar ya da ben görmedim. yapıldı mı yapılcak mı bilen var mı?
   
 2. anakinskywalker

  anakinskywalker CMNet Üyesi

  Bende bakıyorum her gün 2 3 defa bakanlığın sitesine eğitim için :)
   
 3. Nuri Kartal

  Nuri Kartal CMNet Üyesi

  Sınav yapılmadı, bir sonra ki eğitim de eylül ekim gibi olur diyorlar
   
  Enise A. bunu beğendi.
 4. Serkan Kürklü

  Serkan Kürklü CMNet Üyesi

  Eğitim tarihi belli olduktan sonra mı parasını yatırmalıyız yoksa şuan yatırmamız ilerde bizim için herhangi bir sorun teşkil etmez mi? İl çevre tarihi belli olunca yatır diyo sonra farketmez deniliyo bakanlıkta il çevreye sor diyo bu konuda bilginiz var mı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..
   
 5. Sedat Mert

  Sedat Mert CMNet Üyesi

  önce eğitim tarihleri açıklancak ondan sonra yatırılacak para. eğitimi veren kurumun hesabına yatırılcak. açıklanınca yazar. il çevreye boşuna soru sorma onlar bir şey bilmez
   
 6. anakinskywalker

  anakinskywalker CMNet Üyesi

  Bize bu eğitimi koyanların Allah bin belasını versin.
   
 7. Sedat Mert

  Sedat Mert CMNet Üyesi

  Eğitim ile ilgili bilgisi olan var mi ?
   
 8. hanım yıldırım

  hanım yıldırım CMNet Üyesi

  Arkadaslar parayı eğitimi tarihi açıklandıktan sonra yatıracaksız o yüzden eğitim tarihini beklemeniz gerekir . çevre mühendisleri için eğitimin süresi 3 gün konusu çevre mevzuatı ilk eğitim antalyada oldu tüçev tarafından :)
   
 9. selimboztoprak

  selimboztoprak CMNet Üyesi

  çevre mühendislerinin çevre görevlisi eğitimine girmesine karşıyım ne saçma düzen bu !!!

  Çevre görevlisi olayınada karşıyım zaten her çevre mühendisi çevre görevlisi vasfıyla mezun oluyor.. ha sorun mevzuatlarsa bi zahmet yönetmelikleride ders müfredatına koysunlar
   
 10. Tunç Bozkurt

  Tunç Bozkurt CMNet Üyesi

  Ben bir çevre mühendisi olarak çevre görevlisi eğitimine karşı değilim. çünkü çevre izni nasıl alınır. sisteme nasıl yüklenir vs. bunlar lisans programında yok. daha doğrusu çevre mühendisliği kapsamında yok.

  Ama bakanlık dayatmasıyla 1.000 lira gibi yüksek fiyatlara da yapılmasına karşıyım. koy kardeşim lisans programına seçmeli çevre görevlisi dersi. 3 gün değil 3 ay öğret. mezuniyette de ver bu dersi alanlara çevre görevlisi belgesini. aslında çözüm bu kadar basit.

  Çevre mühendisi olmayanlar da bi zahmet bizim işimizi yapamasın.mesela biz maden görevlisi belgesi alıp teknik nezaretçi oluyor muyuz?
   
 11. anakinskywalker

  anakinskywalker CMNet Üyesi

  Birebir katılıyorum, çok güzel söylemişsiniz.
   
 12. Cemre Karslioglu

  Cemre Karslioglu CMNet Üyesi

  Şahsen ben bu dediğinize katılmıyorum belki her üniversite bu konuda duyarlı değildir ancak Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri bu konuda hem duyarlılardı hem Mesleki Uygulamalar adı altında seçmeli dersimiz vardı hemde bir çok ders içerisinde çevre mevzuatı ve yönetmelikler konusunda bilgilendirme yapılmaktaydı. Ayrıca Yönetmelikler konusunda Çevre Mühendisi arkadaşlarımın ve öğrencilerinin kendileri bu konuda duyarlı olarak yönetmelik ve mevzuat konusunda yeterliliklerini kazanabileceklerini düşünüyorum. Bakanlığın belli bir ücret karşılığı 3 günlük eğitimi bizlere mevzuat konusunda verdikleri eğitim nasıl yeterli olmayacaksa Çevre Mühendisliği alan derslerini almamış arkadaşlarımızın 5 günlük eğitimle ne derece Çevre Görevliliği adı altında bizim işimizi yapabilecekleri de ayrı bir tartışmadır bence...
   
 13. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Ya arkadaşlar ben farklı bir açıdan bakayım olaya. Öncelikle eğitim şart :) Şöyle ki, adam ehliyet almış, çok da iy şoför ama ehliyeti alalı 15 sene geçmiş, gözler artık eskisi gibi görmüyor, trafik kurralarının bazıları değişmiş, artık kırmızıda geçiliyor yeşilde duruluyor falan :) E bu adama yeni bir eğitim şart yani bilgilerini tazelemesi lazım, mevcut değişiklikleri belki yeni ehliyet alanlarla veya kendisi gibi olanlarla yorumlaması ufkunu açması , çağı yakalaması lazım. Bu eğitim bunun için bir fırsattır. Sınava ben de karşıyım ama tazeleme, farkındalık arttırma, çağı yakalama ve beyin fırtınası şeklindeki eğitimlerin olması taraftarıyım. Senede 2-3 gün eğitime gidip, meslektaşlarla sohbet etmek, güncel mevzuatları tartışmak farkındalık edinmek kötü değil. Ama bunu bir rant kapısı görüpte işin rengini değiştirmek isteyenlere de karşıyım. Bence bu eğitimler konaklamalar/yemekler vs hariç bedava olmalı hatta.
   
 14. Gülşah Albayrak

  Gülşah Albayrak CMNet Üyesi

  Bence de kesinlikle eğitim şart.
   
 15. Tunç Bozkurt

  Tunç Bozkurt CMNet Üyesi

  evet yenileme eğitimleri de makul fiyatlarla yapılmalı. buna katılıyorum. ama lisans programında seçmeli ders fikri de değerlendirilmeli bence.
  devlet sanki bize belge vermek için değil de, gelir elde etmek için eğitim yapıyor.
   
 16. Burak Dumlu

  Burak Dumlu CMNet Üyesi

  Bende Eğitim verilip verilmemesine değilde eğitimle ilgili belirsizliklere kılım. :confused: Ne kimse eğitimin tarihini biliyor. Ne nerede olacağını biliyor nede fiyatlarını biliyor. uzun vadeli hatta öyle çok uzun değil bir yıllık bir eğitim planı hazırlamak çokmu zor? :mad:
  Şuan yığılma var bu kadar insanı bu aylarda hangi otele sığdıracan nasıl bir hizmet nasıl bir eğitim veren... Bu sorunlar nasıl çözülecek bilmiyorum.
   
  Tunç Bozkurt bunu beğendi.
 17. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi


  Evet katılıyorum, "neden eğitim alıyoruz biz herşeyi biliyoruz" düşüncesinden ziyade bu tür sıkıntıların üzerine gidilirse meslek o zaman gelişir.
   
 18. mehtap öztürkk

  mehtap öztürkk CMNet Üyesi

  Hiç bir meslek dalında öğrenilecekler bitmez bizim mesleğimizde fazlasıyla yönetmeliğe boğulmuş bir meslek ve evet yönetmelik dilini önce öğrenmek gerekli , ona da tamam ama bu şekilde mevzunun sadece belli ki para kazanmak üzerine döndüğü bir eğitime karşıyız, maliyeti bu kadar yüksek olan bir eğitime karşıyız, bilmem hangi kentin şu kadar yıldızlı otelinde verilen eğitime karşıyız,onca yönetmeliği 3 güne sığdırdığını düşünen niteliksiz eğitime karşıyız,iyi ezber yapan alakasız bölüm mezunlarının hiçbir teknik eğitim almamış olanların belge ile mühendisliğimizi satın almasına karşıyız....
   
 19. Mert Erdoğan

  Mert Erdoğan CMNet Üyesi

  Çevre Görevlisi
  17.09.2014  [​IMG]

  21.11.2013 tarihinde yayımlanarak 01.01.2014 tarihinde yürürlüğe giren (Değişik:06/05/2014-28992) Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmeliğin 6 ncı, 7 nci ve 16 ncı maddeleri kapsamında çevre görevlisi belgesi almak isteyen kişiler için 27 Ekim - 02 Kasım 2014 tarihlerinde “Çevre Görevlisi Eğitimleri” düzenlenecektir.


  [​IMG] [​IMG]
  Çevre görevlisi olabileceklerde aranılacak nitelikler Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmeliğin 6 ncı maddesinde sıralanmış olup, buna göre;


  a) En az 4 (dört) yıllık üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olan veya çevre mühendisliği veya çevre bilimleri veya çevre teknolojileri konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış olanlar “Çevre Mevzuatı” eğitimine katılmak,


  b) En az 4 (dört) yıllık üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen/fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veteriner fakültelerinden mezun olanlar, “Temel Çevre Bilimleri” ve “Çevre Mevzuatı” eğitime katılmak ve Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak sınavda başarılı olmak kaydıyla çevre görevlisi belgesi almaya hak kazanacaklardır.


  http://www.csb.gov.tr/gm/ced/index.php?Sayfa=haberdetay&Id=14840
   
 20. deryaozyurt

  deryaozyurt CMNet Üyesi

  Duyuruda "Çevre Görevlisi belgesi almak isteyenler kişiler için" diye belirtmişler. Peki Çevre Görevlisi olup da vize dönemi içerisinde eğitim alması gerekenler de bu eğitime mi katılacaklar?

  Kendi soruma kendim cevap vereyim :)

  Bakanlıkla görüştüm. Yıl sonuna doğru Çevre Görevlileri için de bir eğitim planlanıyormuş. Fakat muhtemelen öncelikle 2010 yılında Çevre Görevlisi belgesi almış olanlar için olacakmış bu eğitim. Eğitime kimlerin katılabileceğini duyuruda belirteceklermiş.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...