Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre Görevlisi/ İş güvenliği Uzmanlığı?

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Nehir K tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir K

  Nehir K CMNet Üyesi

  Merhaba yeni mezun oldum ve belirsizlik içindeyim. İş kaygılarım var :( bir sürü belge ve ya sertifika isteniyor ilanların çoğunda öncelikle olarak çevre görevlisi belgesini mi almalıyım yoksa İş güvenliği uzmanlığı için mi sertifika almalıyım? Aslında ne tarafa doğru gideceğimi de pek bilmiyorum.Bu konuda deneyimi olanlar benimle paylaşabilir mi? Çok sevinirim.Şimdiden teşekürler.
   
 2. Ilk önce çevre görevlisi belgesini al daha sonra isg sınavına girersin. Iş başvurularında çoğunlukla çevre görevlisi belgesi isteniliyor.
   
  Can Elmas bunu beğendi.
 3. Cem Yılmaz

  Cem Yılmaz CMNet Üyesi

  Çevre Görevlisi Belgesi olmadan pek bir işe yaramıyoruz, önceliğin o olsun. Tahminen yıl sonu verilir eğitim, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın web sitesini sürekli kontrol edersin.
   
  Can Elmas bunu beğendi.
 4. Enise A.

  Enise A. CMNet Üyesi

  Aynı durumdayım ama ikisinide almayi düşünüyorum ,öncelik çevre görevlisi belgesi olmak şartıyla. ..Arkadaşların dediği gibi hemen hemen tüm iş ilanlarında o belge isteniyor maalesef...Allah yardımcımız olsun
   
 5. Yalçın Kılıç

  Yalçın Kılıç CMNet Üyesi

  merhabalar,
  Diğer yorum yapan tüm arkadaşlara katılıyorum öncelikle çevre görevlisi belgeni almalısın.
  İş güvenliği uzmanlığını hobi olarak yapmalısın, her daim en son adımın olmalı çünkü gerçekten işin amelelik kısmı ile değil çözüm üretebilmek için çalışmalaısın.
   
 6. Fatma Gül Es

  Fatma Gül Es Genel Yönetici

  Nehir Hanım,
  Aslında temel olarak ilk yapmanız gereken şey hangi alanda çalışmak istediğinize karar vermek olmalıdır. Fakat Çevre Mühendisliği yapmak istiyorsanız -ne yazık ki- öncelikle çevre görevlisi belgesi almanız daha iyi olacaktır. Çünkü kendi mesleğimizi yapabilmemiz için pek çok sektörde istedikleri belge; çevre görevlisi belgesi.

  Yalçın Bey,
  Yukarıda da belirttiğim gibi önceliğin çevre görevlisi belgesine verilmesi hususunda diğer arkadaşlarımızla olduğu gibi sizinle de hemfikiriz fakat bir konuda size katılmadığımı belirtmek istedim. İş güvenliği uzmanlığı kesinlikle hobi olarak yapılacak ya da öyle olduğu düşünülecek bir iş değil; iş güvenliği başlı başına bir iş!!
  Belki farklı bir şeyi kastetmişsinizdir burada yazarken ama ben yine de yanlış yönlendirme olmasın diye fikrimi söylemek istedim.
   
 7. Yalçın Kılıç

  Yalçın Kılıç CMNet Üyesi

  Fatma Gül Hanım,
  Evet tamda sizin bahsettiğiniz gibi iş güvenliği başlı başına bir iş! yani herhangi bir mühendis okulda gördüğü 2 kredilik ya da kredisi dahi olmayan hocaların üstü kapalı anlattığı haftada iki saatlik dersle olacak iş değil. Bilmem kaç tane yönetmeliği, tüzüğü, yönergesi vs. olan başlı başına iş! Herhangi bir mühendisin belgeyi alıpta piyasaya çıkacağı bi iş değil bence yani. o yüzden ilk önce mesleğini idrak edip hiç bir şansın yoksa iş güvenliğine yönelmeli diye düşünüyorum. İşi gücüde varsa hobi olarak yapmalı ki, maddi rahatlığı, iş rahatlığı olan biri bu işi hobi ya da ek iş olarak yapar ve acele etme, işten çıkarılma kaygısı olmadan gayette başarılı olur.
  Bu arada kısaca açıklama yapmadan dememde cok dogru değil tabi ki, ama bi türlü ısınamadığım meslek olduğu için bu şekilde yorum yapmak zorunda kaldım. :)
  İş güvenliği ile ilgili düşüncelerim böyle olsa dahi sırf elimde bulunsun diye bu belgeyi şimdi B sonrasında A sınıfına yükseltmek lazım.
  AAA olurmu bu öle keyfi bi meslek değil hakkıyla yapılmalı bilmem ne... Kızmayın biraz gerçekçi olun o zaman hak verirsiniz. Şartlar sağolsun!.
   
 8. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Şartlara uyum sağlayıp işi sallayacağımıza, işimizi düzgün yapalım şartlar bize uyum sağlasın.
   
 9. Yalçın Kılıç

  Yalçın Kılıç CMNet Üyesi

  İşi sallamaktan kastınız nedir Melih bey? Yada buraya yazdığınız yorum, siyasilerin verdiği bi msj tarzında, kendilerinin bile inanmadığı tozpempe sözler gibimi algılamalıyım. Yada kanunda neymiş kardeşim, Cüneyt Arkın kuralları mı geçerli burda diyeceğiz devlete.
  Lütfen ama lütfen biraz gerçekçi olalım. Bu forumda zaten insanlar teoriden çıkıp uygulamadaki tecrübe deneyimlerini aktardığı için doğru,kısa,net ve uygulanabilir bilgilere ulaşıyor.
  İnsanoğlu zekidir, herkes işini düzgün yapar, yine söylüyoruym yeterki uygun ortam sağlansın.
   
  Onur Kara bunu beğendi.
 10. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Valla Yalçın bey ben bayağı gerçekçi bir insanım. Yukarıdaki sözü de şu zamana kadar yaşadığım tecrübeleri baz alarak söyledim. O değil de siz benim söylediğim sözü nasıl üzerinize alındınız ben de onu anlayamadım. Demek ki işinizi biraz özensiz yapıyorsunuz ve buna da "şartlar böyle" diyerek kılıf buluyorsunuz.

  Örnek verelim: Enerji sektöründe iki firma olsun birisi "şartlar böyle" diyerek eski teknolojiyi kullansın, yatırım yapmasın, personelin hakkından kıssın... Bilmemne elektrik adı altında fi tarihinden kalma şartlarda çalışmaya devam etsin. Son tahlilde orası batar, birilerine satılır. Satın alan adam da istediği gibi at koşturur. Diğer firmaya bakalım: Kaliteyi ön plana koysun, teknolojiyi yakından takip etsin, iş bitiricilik en ön planda olsun. Şartları zorlasın ki şartların üzerine çıksın kendi şartlarını oluştursun. Burası da ENKA tarzında bir yer olur. Gerçekçilik ise buyrun size gerçekçilik.:)

  İyi Günler Dilerim,
   
  levenntyildirim ve Kübra Ertaş bunu beğendi.
 11. Nehir K

  Nehir K CMNet Üyesi

  Teşekür ederim verdiğiniz bilgiler için. Çevre ve şehircilik bakanlığının sitesinden mi takip etmem gerekiyor ? Ne zaman ve nasıl olur? Çok soru soruyorum ama kusuruma bakmayın. :)
   
 12. Ömür Hançerli

  Ömür Hançerli CMNet Üyesi

  bende yeni mezunum ve mezun olan arkadaşlarım da belge alma peşindeler ne zaman yapılacağını vs takip ediyorlar Facebook'a Giriş Yap | Facebook bu gruba üye olup takip edebilirsin bende ordan bakıyorum
   
 13. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  Ilk başta çevre görevlisi belgesini ALIN daha sonra isg alırsınız.
   
  levenntyildirim bunu beğendi.
 14. orçun aydın

  orçun aydın CMNet Üyesi

  büyük konuşmayayım ama asla almayacağım iki belge. Hiçbir hocam da tavsiye etmemişti zaten
   
  Yalçın Kılıç bunu beğendi.
 15. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  eğer tat, danışanlık ve geri dönüşüm sektöründe çalışacaksanız çevre görevlisi belgesi isteniyor. Bakanlık istiyor işverenlerde bu doğrultuda personel arıyor. Bu durumun kalması için yönetmeliklerin değişmesi gerek. Bu durumda kısa vadede gerçekleşmeyeceği için bence siz çevre görevlisi belgesini de alın,isg belgenizi de. Kullanmayacaksanız bile dursun bir köşe de.:)
   
 16. Nehir K

  Nehir K CMNet Üyesi

  bu iki belgenin içinde olmadığı iş ilanı yokki benim gördüğüm.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları