• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

çevre görevlisi sınav sonuçları açıklanmış.

nzh_33

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
MESKİ KARADUVAR ATIKSU ARITMA TESİSİ
çevre görevlisi sınav sonuçları açıklanmış..

Cevap: çevre görevlisi sınav sonuçları açıklanmış.

ÇMO bu siteye kayıtlı ve aktif olan kimse yokmudur??İmza kampanyası oluştursak mı ?? Ne bileyim,görüşlerimizi yazalım ortak dili kullanarak..İlgili yerlere gönderelim.Odaya gitmesekte bişeyler yapılabilir ??Ne düşünüyorsunuz bu konuda?? Somut yapılabilecekler hakkında konuşalım...

Evet herkes çevre görevlisi oldu neredeyse. Bir şeyler yapmakta lazım ama bir problem var arkadaşlar. Birlik olamıyoruz nedense. Oda bir şeyler yapalım diyor kimse yok sitede konuşuluyor kimse yok. Sitede 6600 üye var 3/4 oranında üye dilekçe gönderse bakanlığa sesimiz duyulmuş olur. Sınav için değil yalnız "çevre görevlisi" kavramı için verilmeli dilekçe.

Bu kapsamda değerlendirince ilk aşamada ortak bir dille yazılmış dilekçe oluşturulmalı. Sadece isim ve iletişi bilgileri değiştirilmiş olarak ortak dilekçe bakanlığa gönderilmeli. Ayrıca e-imza kampanyası yapılarak bu konuda bakanlığa duyurulabilir. Dilekçe oluşturulana kadar e-imza kampanyası epey yol alabilir.

Herkesten ricam politik ifadeler kullanılarak dilekçe örnekleri yazmaları ortak bir metinde mutabık kaldıktan sonra da gereken bildirimleri ve girişimleri yapabiliriz.

Selamlar

Dilekçe konusunda da herkes birbirini bekleyecek,burada birlikte konu açıp birlikte oluşturalım ne dersiniz?

Valla çok ii fikir en azından biryerlerden başlayalım arkadaşlar dilekçe başlangıç için iyi bir girişim. yoksa elden giden haklarımız için çok geç kalıcaz

Sayin meslektaŞlarim,

dİlekÇe Önerİnİze katiliyorum.

Sİte yÖnetİcİmİz sayin fatİh Özcan durumu Özetleyen ve taleplerİ ortaya koyan bİr dİlkeÇe tanzİm edebİleceĞİnİ ve hatta dİlekÇeyİ elektronİk ortama yÜkleyerek bİzlerİn elektronİk olarak İmzalayabİleceĞİmİz Şekle getİrebİleceĞİnİ dÜŞÜnÜyorum.

Cmo fİkrİ her zaman etkİn bİr ÇÖzÜm seÇeneĞİdİr. Ancak Şu ankİ muhalİf tavriyla tmmob un saÇma sapan taleplerİne eyvallah dİyen bİr cmo İle bu İŞte bİr sonuÇ alinamaz.

Dernek fİkrİ daha baĞimsiz ve bakanlik nezdİnde İtİbarli bİr ÇÖzÜmdÜr. BugÜn İtİbarİ İle dernek kurma ÇaliŞmlari baŞlanmiŞtir. Meslekİ geleceĞİmİz adina desteĞİnİzİ rİca edİyorum.

Saygilarimla

O zaman dernek yönetiminin uygulamalarını beğenmeyenler de farklı bir dernek kurar ve sonunda aynı meslek grubundan birbirleri ile savaşan küçük gruplar olarak hiçbir sonuç alınamaz.. Eğer muhalif bir ses çıkararak memnun olunmayan düzeni değiştirmek istiyorsak bunu ÇMO içinde dile getirerek yapmak gerekir, 2012 yılında yeni yönetim seçilecek, bu seçim için çalışma yapılması daha mantıklı olur gibime geliyor.

Sayın Göksel Kurtuluş,

CMO odası içinde muhalefet elbette olması gereken bir tavırdır. Yanlız şeçim dönemlerinde şu anki yönetim ve uzantıları " Oda elden gidecek diye ! " demokratik olmayan şartlar ve uygulamalar ile her zaman muhalifleri bertaraf etmiştir. (Örn: Genel Kurul seçimlerinde İzmir Delegasyon listesini yok saymak gibi)

Daha demokratik bir yönetim, mesleki karakteri korumak, saygın bir meslek oluşturmak için zamanı geldiğinde değil oda TMMOB başkanlığı için çalışacağım. Şimdilik meydan yönetimdekilerin.

Aynı zamanda keşke bir kaç dernek olsa da muhalif ama yapıcı çalışmlar ortaya çıksa...
Şuan ki gibi saplantılı siyasi görüşü olan bir yönetimin aldığı kararlar ile mesleki ilerleme söz konusu olmaz

şu çmo nun saplantılı siyasi fikirleriyle aldığı kararlardan bir kaç örnek verilebilirmi acaba.

Dernek fikri bana da çok sıcak gelmiyor. Birleşmeyi becerememişken bölünmeye başlamak daha da sarsar herkesi. Bazı şeyleri değiştirebilirim diyen herkesi 2012 seçimlerinde aday olmaya davet ediyorum.. Çözüm oda ile olmalıdır.

sn. c.s. gül,

Bir çok örnek veririm. Burası tam yeri olmasına rağmen zamanı değil. 2012 seçimleri öncesi zaten bunlar konuşulacaktır.

Sayın meslektaşlarım,

Oda iş yapmıyor, çalışmıyor diye atıp tutmak çok kolaydır. Sen oda faaliyetlerine katıldınmı ki oda çalışmıyor diyorsun. Oda sensin. Senin ve senin gibi Çevre Mühendislerinden kurulu.

Oda faaliyetlerine katılın işleyişi görün. O zaman size uymayan bir yanları var ise onu değiştirmek için çaba sarf edin. Çaışmayan oda değil hazırcı zihniyet ile yatiştirilmiş bizleriz.

Güzel şeyler olmasını herkes ister. Ben denedim bu oda zihniyeti ile başaramadım. Ama Mücadelemden vazgeçmiş değilim.

Bende hepinize katılıyorum ama gülmekten, arkadaşlar Çevre Görevlisi formasyonunu kaldırsanız bile binlerce diğer melekden içimizde çevre görevlisi var bunlarıda çevre mühendisleri odasına üyemi yapmayı düşünüyorsunuz, bu kapsamda biraz geniz görüşlü olalaım. zamanında yapılmaı gerekenleri yapma çalışırken kış uykusunda olan arkadaşların akılları başlarına geldine inanaıyorum ama kazın ayağı öyle değil (buradaki emek veren arkadaşlar haricindeki) şimdi bir Çevre Görevlisi Kavramı var inkar edilemez ve yadsınamaza bir gerçekş kim nederse desin, bu nu bertraf etmenin bir yolu yoksa onunla yaşamayı öğrecenecegiz. Bu doğrultuda eğer Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Hizmetleri konusunda kesinlikle ÇMO hali hazırdakimevzuat kapsamında bir üst Çevre Görevlisi meslek örgütü değildir. Olya duygusal yaklaşmayalaım lütfen gerçekçi yaklaşalımi igig yada gayrimenkul değerleme uzmanalaru gibi oluşumlarda ve bu oluşumlar artık kaçınılmaz ve hayatımız girdi bu nedenle sektör bazında uygulamalarda ve fiyatlarda adalet ve işçi işveren danışan ve danışman arasındaki ilişkilerin düzenlenemesi ve hatta danışman danışman ve danışman ve Çevre Görevlisis arasındaki ilişkilerin düzenlenemsi için bir Üst öggütlenme şart bunu Çevre Mühendisleri oalrak biz gerçekleştirmez ve gene bu şekilde duygusal takılır kalaırsan fdiğer meslek dalları örgütlülükle bu sistemi kurarlar bizde tabi olur şimdi Çevre Görevlisi kavramının peşinden gittiğimiz gibi giderizş bende ensevmediğim ama sık kullanmak durumund aoldum "ben deniştim" demekle yetinirim. Tüm yorumları içinde bulunduğumuz psikolojik ekonomik ve sosyolojik durumları değerlendirereyeniden mantıklı bir değerlendirmeye davet ediyorum.
Akadinde tartışıp alınacak ortak doğru kararada saygılı olacağımı şimdiden ifade ederim. bu meşakatli yolda hiç kimse hiçbir grup tekbaşına başarılı olamaz katılımcılık açıklık ilkeleri hem çalışma hem sosyal hayatta temel değerlerim olmuştur. böylede devam edecektir.
Sevgi ve Saygılarımla

@GURLEYEN

her zamanki suçlayıcı ve töhmet altında bırakan üslup ve ardından en basit soru karşısında her zamanki "şimdi burada yazmam doğru olmaz" tavrı.

bence birlik olunması ama cmo da ama dernekte.önemli olan birlik olunması..cmo ya sadece maddi külfet getiren bi yer olarak bakan ve üye dahi olmayan arkadaşlar var..bi tarafta da faaliyetlerinden çok fazla haberdar olamadığımız cmo..aktif olduktan sonra,istediklerimizi,planlarımızı gerçekleştirebildikten sonra ha dernek ha oda çok fazla bişey değişmez görüşündeyim.ben her gün iş yerine geldiğimde en geç bir saat içerisinde bu siteyi açıyorum..çünkü burda bi hareket var bişeyler yapılıyor,yapılmaya çalışılıyor..bi çok konu güncel.neden cmo internet sitesine girmek hiç aklıma gelmiyor..çünkü yarın girsem hemen hemen aynı şeyleri görecem.cmo ya sorsanız derlerki ya üyelerimiz ya sadece aidatlarını yatırmaya geliyolar,ya da aidatlarını bile yatırmıyolar.anlatabildimmi bilmiyorum ama özeleştiri yaparak oda üyesi olan ve sadece odanın eğitim faaliyetlerinden haberdar oluyorum..diğer faaliyetlerden genelde bihaberim.sunuda net söliim eğitimler ücretsiz olsa onlardan da ahberdar olacağımızı sanmıyorum..şimdi burda benmi hatalıyım yoksa oda mı onuda bilemiyorum.danışman firmada çalışan,firma sahibi olan arkadaşlar bu konuda benden çok daha bilgilidir..belki yanlış düşünüyor ya da konuşuyor olabilirim.
birlik beraberliği sağlayacak bi yapıda olduktan sonra oda yada dernek...

Anlayamadığım netleştirmek istediğim birşey var. Özellikle Yasin Bey ve Ramazan Bey'e sormak istiyorum. Sizlerin ÇMO'yu kenara itip dernek kurmak istemesinin sebebi çevre görevlileri birliği kurmak mı? Keza benim anladığım bizi burada rahatsız eden şey çevre görevlisi belgesinin bu kadar kolay yoldan gerekirse geçme notunu düşürerek çan uygulayarak diğer meslek dallarına verilmesi, dağıtılması. Kaldı ki yanlış biliyorsam düzeltin siz bu sınav için çevre görevlisi adaylarına eğitim vermediniz mi, sınavda başarılı olup geçmeleri için. Sizin verdiğiniz eğitimin başarısı geçen kişilerin %siyle hesaplanmayaacak mı? Tekrar sınav açıldığında doğal olarak bunu reklam unsuru olarak kullanmayacak mısınız?

O yüzden madem burada beraber hareket edebileceğimiz birşey örgütlemeye çalışıyoruz. Dernek kurulmasının sebebi çevre mühendislerinin haklarını korumak mı yoksa çevre görevlilerini bir çatı altında birleştirmek mi bilmek istiyorum.

Birşeyler yapmaya gelince ÇMO'nun bu konuda ne kadar emek harcadığını bence artık herkes biliyor. Bakanlıkla kaçkere görüşüldüğü bilinen birşey. Yeterli kalmadıysa bir yerde eksik ya da hata varsa bu iş için uğraşayan odaya gider bir de böyle bir yol deneyelim deriz ve birlikte içinde hareket ederek bir de o yolu deneriz.

ossge hanım Meslek dışından Çevre Görevlisi oluşturma olayının mimarı Çevre Bakanlığıdır. Yasaların izin verdiği ölçüde bunu yapmışlardır. Yasin ASLAN ile Beraber yaptığımız eğitim çalışması DİKKAT edilirse Belgesini almış ÇEVRE GÖREVLİLERİNE İŞBAŞI EĞİTİMİDİR.

klape bey CMO sını töhmet altında bırakır tavırda konuştuğum doğrudur. Israrla istediğiniz için çok küçük bir örnek vermek istiyorum. Tamamen tesadüf eseri Odaya gelen bir ÇED işi talebinden haberdar oldum. Oda kendi içinde işi eritirken, ben teklifimi sundum İTÜ Çevre Mühendisliği teklifi ile finale kaldım o zamanki kulübün çalkantılı gündeminde bir özel firmayı kayırıyor izlenimi çıkmasın diye kulüp ÇED işi İTÜ Çevre Mühendisliğine vermiştir. Bu güne kadar kimse bunu bilmez iken o dönemde işi ben alsaydım referanslarımız arasına TÜRK TELEKOM ARENA Stadınıda yazardım.

klape bey inanın zamanı değil. zaman birlik zamanı. Ben Sn. Oda başkanımız Murat Taşdemir'i çok beğenirim çalışmalarını takdir ile karşılıyorum. Ama muhalif olduğumuda belirtmek istiyorum.

Burası forum ortamı konuşmak kamuoyu oluşturmak gerekir. Ama çok konuşupta burada kalırsa olmaz. Ben dernek çalışmalarına başladım. Hem konuşur hem de yaparım. Sizden ricam olumlu katkılarınız bekliyorum.

Ramazan Bey;

Çevre Görevlisi İş Başı Eğitimi yeni vereceğiniz bir eğitim. Ben daha önce, bu sınavdan önce verdiğiniz eğitimden bahsediyorum. Keza danışmanlığını yaptığım firmalardan birinde çalışan kimya mühendisi arkadaşım sizin bu eğitiminize katıldı.

Buna ek olarak hala soruma net bir cevap alamadım. Dernek kurmanın amacı çevre mühendislerinin haklarını korumak ve savunmak mı yoksa çevre görevlilerini bir çatı altında toplamak mı?

Siz veya o çevre görevlisi eğitimi verildi mi verildi,kimler tarafından peki, yine çevre mühendisleri tarafından,ne için para için.Dernek te mühendisleri değil çevre görevlilerini kapsayacak gibi görünmekte,kanaatimce.Farklı görüşler olacaktır,tabiki mesleğine sahip çıkan veya banane ya,ben aldığım paraya bakarım veya ben yapmaz isem başkası yapar gibi söylemlerde bulunanlarda olacaktır.Haklı davamız konusunda destek vermek isteyenlerle somut girişimlerde bulunuyoruz.Ben her ortamda fikri mi de söyledim tartıştım da.Şu an çevre mühendisliği işimi yapmasam da ve hiç yapmasam dahi,mücadele edicem elimden geldiğince.Ama tek çatı altında toplanmaktan ziyade Fatih beyin de bahsettiği gibi bölünme yolunda bir fikir dernek işi.İşin içine yine siyaset rant girecek.Umarım yanılırım da faydalı olur.

Daha önce yapılan eğitim Özgür Beyin projesidir. Kordimer Ticari olarak lojistik destek vermiştir. Yukarıda Cevaben yazmıştım Bu uygulamayı ilk olarak Bakanlık başlatmıştır. Çevre Mühendisi Ramazan GÜRLEYEN başka meslek gruplarından Çevre Görevlisi olmasını istemez iken Kordimer diğer firmaların yaptığı gibi olaya ticari bakmıştır.

Dernek Çevre Danışmanlık Şirketleri ile ilgilidir. Yasal düzenlemelerde söz sahibi olabilmeniz için daha itibarlı bir yapı olan dernek olmanız gerekmektedir.

Çevre Mühendislerinin haklarını iyi kötü CMO savunmaktadır. CMO cephesinde daha iyisi olması için TÜM ÇEVRE MÜHENDİSLERİNİ kucaklayacak bilimsel yapıya bürünmesi gerekmektedir. DİKKAT edin "bilimsel" "siyasi" değil. Odanın siyasi yapısı benim gibi Libaral insanları ve Sağ görüşlü Çevre Mühendislerini değil odadan MESLEK ten soğutmaktadır.

Bir daha belirtmek istiyorum oda yönetiminin çalışmalarına saygı duyuyorum. Sadece siyasi kimliğini tasvip etmiyorum.