• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

çevre görevlisi sınav sonuçları açıklanmış.

nzh_33

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
MESKİ KARADUVAR ATIKSU ARITMA TESİSİ
çevre görevlisi sınav sonuçları açıklanmış..

Cevap: çevre görevlisi sınav sonuçları açıklanmış.

Ramazan Bey,Kordimer sizin firmanız,yani kişisel görüşünüzü firmanızda uygulamıyorsunuz demek oluyor,anlatımınıza göre.Proje sahibi ile destek veren çok farklı değil ben ve birçok kişiye göre,aynı amaca hizmet etmekte.ÇMO yönetiminde olma fikrinizden bahsetmişiniz. Bu yolda çalışmalarınızı başlatın ozaman,şu an sadece kendi işiniz ile ilgili olan danışmanlık firmaları için dernek kurmadan ziyade,
Sonuç itibari ile çevre müh. olarak değil kim nasıl işine geliyorsa o şekilde örgütlenmeye gidecektir.Örneğin sizin yaptığınız gibi.Bende sınavsız çevre mühendislerinin iş güvenliği uzmanı olma konusunda bir dernek kurayım..gibi

Saygılar.

ramazan bey,

oda'nın kendi içinde "iş eritmek" gibi bir önceliği olduğu iddiası biraz "el yakar" bir iddia. oda'nın işleyişine gönlümce dahil olmam, olabilmem hasebiyle söylüyorum bunu zira iddianızın tamamı şu an gerçekliğini araştırmamızın mümkün olmadığı bilgilere dayanıyor.

mesleki hak talebindeki bir örgütlenmenin (ÇMO), her tür fikir ayrılığına sahne olması son derece mümkün, sorunlu yapısını eleştireceksiniz sanıp ona göre pozisyon almıştım. size de hak vermek üzereydim hatta. gelin görün ki anlattığınız olaydan çıkardığım daha kişisel bir mesele. insanları bu meselelerden haberdar edecekseniz gündem olması için yeri ve zamanı gelsin diye beklemek yerine ihtilafla karşılaştığınız anda bu tür forumlarda duyurmanız daha yerinde olacaktır. 2007 yılında temeli atılmış, bitmiş bir proje için söyleyeceklerinizi doğrulatacak muhatabı nereden bulacağımızı söyleyin ya da.

zaten bahsettiğiniz olaydaki tarafları da tam anlayabilmiş değilim. itü çevre mühendisliği çalkantıdaysa özel şirketi kayırmak neden yanlış oluyor mesela? tabii referanslarınıza yazacağınız bir işi kaybetmeniz üzücü ama o tarihte o işi alabileceğinize olan derin inancınız da malesef sadece sizin bildiğiniz kişisel hatıranız.

eğer oda bünyesinde aktif yöneticilik yapsaydım, şu "iş eritme ithamı" ile ilgili ciddi bir savunma isterdim sizden. sonuçta bu iddia ile hukuki bir yük alıyorsunuz üzerinize. dikkat edin.

ayrıca olumlu katkılarımı çevre mühendisleri odası örgütlülüğüne dahil olarak yapmayı tercih ediyorum. zaten 2001 yılından yani öğrenciliğimin başlangıcından beri öyle yapıyorum.

Tuğba Hanım,
Ben Ticari bir firma yönetiyorum. Nasıl ki siz sadece ticari kaygılarla Çevre Mühendisliği ile uzaktan yakından alakası olmayan İş Güvenliği Uzmanı oluyorsunuz. Burada Çok sevdiğim arkadaşım Özgür Beye proje si ile ilgili sadece resmi bir firma desteği verdim. Bu sadece karşımda ki özgür olduğu için verdiğim bir destek dir. Ramazan GÜRLEYEN Çevre Mühendislerinin yapacağı işleri sadece Çevre Mühendisleri yapmalı.

Bir zamanlar LPG Piyasasında Çevre Mühendislerinin işi yok dediğimde odadan herkes beni eleştirmişti. Odaya o zaman ben "2 yılda bir 2.000.000 adet LPG li araç için alınan tutarı 20 TL olan sızdırmazlık tesini CMO da yapsın" dediğimde "bize yedirmezler" dendi.

Ben hep doğruları söyliyecem. Şahsım adına doğruları yapmaya gayret edecem. Bunun ilk adımı ki bence doğru bir adım dernek çalışması. Sizde bir dernek kurum İş Güvenliği ile ilgili üyelik şartlarım elverdiği sürece katkımı esirgemem.

Ben her şey konuşulsun ama birazda eyleme geçilsin istiyorum. Hareketi başlattım. Varsa uygun bir öneriniz ben desteklemeye her zaman hazırım.

Dernek konusunda çok ciddiyim. Eleştirilerinizi en acımasız tarafından bekliyorum. Bu derneği daha kusursuz yapacaktır.

Ramazan Bey,

Yapılan işi ticari kaygı yönünde açıklamaya kalkarsanız bir yere varamazsınız. Keza Bakanlıkta diğer mesleklere eğitim verme gereği duymasını, sınav düzenleyip ücret talep etmesini ticari kaygı diye açıklayabilir. Ya da danışmanlık hizmetini ayaklar altına düşürenler - düşük fiyat teklfi verenlerde buna ticari kaygı der. ne yani ticari kaygı olunca yapılan her iş mübah mı?

Dernek konusuna gelince biz çevre mühendislerinin öncelikle kenetlenip mücadele etmesi gereken konu başka mesleklere bu kadar kolay çevre görevlisi belgesi verilip, bizim haklarımızın elimizden almalarıdır. Mesleği ne olursa olsun çevre görevlileriyle bu mücadeleyi veremeyeceğimize göre bu derneğin bize bir faydası olabileceğini düşünmüorum.

sayın klape,
olay 2008 yılında olmuştur. Galatasaray kulübünün seyrantepedeki stadını yapma işini Eren Talu Mimarlık almıştır. Eren Talu firmasında çalışanbir mühendis ÇED işi ile ilgili kime yaptırabilirim amacı ile 3 mail adresine mail atmıştır. isg@yahoogroup.com lpgsorumlumudur@yahoogroup.com cmo@yahoogroup.com her 3 mail grubuna üye olduğum için 2 sinde yayınlanan bu mesajı cmo@yahoogroup.com da göremedim. Daha sonra İsmini vermek istemediğim bir Oda yöneticisine bu mail neden oda grubunda yayınlanmadı diye sorduğumda "biz o kişiye ÇED yaptırabileceğiniz firma listelerini cevaben gönderdik" demiştir. Dikkat edin ben neden orada yayınlanmadı diye sordum.

Gelişen süreçte Galatasray kulübü özel bir kurumu kayırmamak için işi İTİ Çevre Mühendisliğine vermiştir.

Sn klape, sanırım olayı net olarak anlamışsınızdır. Ben odanın iş eritme olaylarından sadece birine bu şakilde şahit oldum.

Şu yanlış anlaşılmasın CMO gerekli bir mercidir her zaman olmalıdır. Tüm Çevre mühendisleri belirli bir süre ve süreçte odaya katkı sağlamalıdırlar. Bende bir dönem bunu yaptım hatta odada delege idim sadece siyasi yaklaşım bana göre değil.

Ramazan bey, iş güvenliği uzmanlığı konusu bu aralar çok karışık,bende iş güvenliği teknikerlerine destek veriyorum.Onlarında hak olan uzmanlıklarını askıya ve sınava tabi tuttular..Onların odası olmadığından dernekLER birşeyler yapmaya çalışıyor.Karşılaştırdığınız konu hakkında sanırım pek bilginiz yok.Çevre görevlisi ile iş güvenlik uzmanlığı farklı şeyler,davalar da farklı.
Arkadaşınıza yardım etmeniz bu dava hakkındaki tutumunuzu da gösterir.Fikrinizi değiştirmek gibi bir niyetim yok hakkımda yok.Benim düşüncem bu oldu bu işin başından beri.Bazı arkadaşlarım çevre görevlisi sınavına girerken bile bir yardımda bulunmadım.Düşüncem bu mazur görün diyerek,fikrimi belirttim.

ossge hanım,
Derneğin önümüzde süreçte mesleğe ne tür katkıları olacağını göreceğiz. Derneğinde Çevre Görevlisi değil Çevre Danışmanlık Şirketleri derneği olduğunu, kuruluş amacınında Bakanlık nezdinde daha itibarlı bir yapı olduğundan da daha önce yazmıştım. Bu mimvalde düşünüp de olumsuzlukları yamanızı rica ediyorum.

iş güvenliği sektöründe çalışan çevre mühendislerinin konuyla alakasız olduklarını söylemek insafsızca. iş güvenliği sektörüne, sadece meslek yüksekokullarında verilen ön lisans diplomaları seviyesinde akademik resmiyete sahip kalifiye eleman yetiştiriliyor. mühendislik eğitimi ardından İSG sektörüne geçen her mühendis doğal olarak yetersiz ve konuyla mükemmel alakalı olmadan sıfırın biraz ilerisinde başlıyor. çevre mühendislerinin imalat bilgisi eksikliği var ise diğer mühendislik mezunlarının da "çalışan sağlığı kavramları" ile ilgili eksiklikleri var mesela.

Müjdat bey ODA ile dernek arasındaki ayrım çok önemli, oda tek başına ashari ücret yayaımlayamaz iken dernekyada meslekü üst kuruluş oluşturulursa bu tarz çalışmalar yapılır zaten burada CMO'nun devre dışı bırakılma sebebi budur. BTB leri sadece Çevre Mühendisleir Odası verse ve sözleşmelei onaylasa asğarı ücret uygulaması bir nebzede olsa işlerdi. Ama BTB HERHANGİ BİR ODADAN ALINA BİLDİĞİNE VE DİĞER MÜHENDİSLİK DALLARIDA ÇEVRE GÖREVLİSİ OLDUĞU İÇİN ODA bu noktada elinden bişi gelmez gelemez. Bu noktadan hareketle dernek diyoruz ki bu fikre karşı çıkan da yok anladığım kadari olmamalıdı nedeni ile çmo ile dernek yada akabinde üst meslek kuruluşu olursa bu durumda mesleki haklar korunabilir.

SAYIN OSSGE,
öncelikle fikirlerine saygı duyuyorum tabiki baktığın noktadan böyle görebilir ve duygusala olarak bu şakilde hissede bilirsin vede haklısın ama, realist bir bakış açısı ile bakıldığında işler değişik boyutlarda ve bu mecrada ilerliyor, önünü almaz isek dahada vahim olacak binlerce meslekdaşımız haksılıklar karşısında ezielcek ve adaletsiz bir sektöer oluşacak.

Arkadaşlar hepinizi seviyorum buarada tartışıp doğru yolu bulacağımıza inanıyorum.

@GURLEYEN

net anlattığınız sürece boşlukları kendim doldurmak zorunda kalmam ve anlamam kolaylaşır.

size bahsettikleri liste şu olabilir mi?

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

ve eğer mesela ilanı veren mimarlık şirketi odanın "özel görüşünü" istediyse sizin bu isteği sorgulama ya da odanın vereceği tavsiyeye karşı çıkma hakkınız var mı? sonuçta firma sahibisiniz. "ben bu işi yapamam" diyeceğinizi sanmıyorum. liberalizm'de, siz de bilirsiniz, herkesin işe talip olma, teklif verme ve yaptıracağı iş için tavsiye alma hakkı vardır.

ayrıca "iş eritme" tabirini kullanmak sizi hukuki sorumluluklardan kurtarmaz, bunda ısrarcıyım.

"siyasi görüşünü beğenmediğim bu ortamı terk ediyorum" demek de verilebilecek demokratik tepkiler içinde en absürdüdür.

sn klape,
İş güveliği konusu bir meslek tir. Çevre Mühendisliği de bir meslektir. İnsafsız olarak tabir ettiğiniz söylemimi tekrar edeyim anlaşılmamış galiba. İş güvenliği mesleği ile çevre mühendisliği mesleği birbirleri ile alakası olmayan mesleklerdir.

Çevre Görevlisi Mesleği Çevre Mühendisliği mesleğinin önüne geçmiştir. Burada tartışılan bu durumu tersine çevirmektir. Çevre Görevlileri Çevre Mühendislerinin emrinde çalışan kişiler olmalıdır.

Daha açık oldu sanırım. Çalışmalarım bu yöndedir. Tekrar sizden yardımlarınızı bekliyorum

sn klape,
bu tutarsız ca korumacı tavrınız neden
Yukardaki cümleden bir alıntı yapmak istiyorum
"Dikkat edin ben neden orada yayınlanmadı diye sordum"
siz neden bu konuya liste linki vererk cevap vermek ihtiyacı duyuyorsunuz.
siz cevap verin o zaman neden bu mail grupta yayınlanmadı

@CMNet Okuru

ok kuşkucu bir tavrınız var. :)

Konu bütünlüğü bakımından Çevre Mühendislerinin haklarını CMO yerine Dernek korumalı bu yeterli olurmu tatışması süre gelirken. siz mesajlarımın çok küçük bir yerini taşkil eden örneklerimi konunun içinden çekip tartışmayı başka mecralara çekmeye çalışıyorsunuz. Tutarsız tarafınız bu. Acizane görüşüm bu şimdiden kusura bakmayın.

Arkadaşlar benim görüşüm ise her meslek grubunun kendi içinde barındırdığı iş güvenliği konusunda uzmanlık kazanılabileceği bir denetleme mekanizmasıdır. Yani mühendisler , bankacılar , öğretmenler , asker , polis ,vs. bütün meslek grupları için farklı olan iş güvenliği konusu her meslek grubuna açıktır. çevre mühendisinden iş güvenliği uzmanı olmaz diye bir cümle kabul edilemez. Ben kendi meslek grubumda uzmanlık yaparım siz kendi meslek grubunuzda uzmanlık yaparsınız.

sn suikasit,
"çevre mühendisinden iş güvenliği uzmanı olmaz" diyen kim öğrenebilirmiyim.
Ben olduğumu düşünüyorsanız tekrar yazayım iş güvenliği ayrı bir meslek çevre mühendisliği ayrı bir meslek.
tercih size kalmış ben Sadece Çevre Mühendisliğini seçtim.

iş güvenliği meslek grubu olduğuna inanmıyorum. sebebi ise her meslek grubunun risk analizi farklıdır. iş güvenliği konusu uzmanlık alanına girer yani ben mesleğimde içme suyu arıtımında uzmanlık yaparım diğer bir meslektaşım iş güvenliği konusunda uzmanlık yapar (mesleki olarak ).

@Melih Ünal

Çevre mühendisliğinin atıksu dalında uzmanlık yapılabilir... Çevre Mühendisliğinin iş güvenliği dalı yoktur. O ayrı bir meslektir. İsteyen gerekli olan eğitimi alarak "apayrı bir eğitim" iş güvenliği uzmanı olabilir.

sevgili meslektaşım sen şimdi bırak iş güvenliği uzmanlığınıda konumuza dönelim sen ne diyorsun dernek mi CMO mu bizi kurtarır?