• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi tarih olmuştur

Onlarca yeni mezun sırf bu belge yüzünden bir çok iş kaybetti, işe alınmadı. Eğitim ha açıldı ha açılacak diye bekledik daha sonra eğitim açıldı herkes elinde avucunda olan parayı bu belgeye yatırdı belgeyi aldı. Şimdi de belge iptal edildi. Hakkımız da hayırlısı bakalım yarın ne olacak.

2 gün önce vize yeniledim e imzasıydı eğitimiydi yok cezalı harcıydı derken 1000 lira harcadım. Bu kadar saçmalık olmaz biz neden bu parayı ödedik. Bu kadar kriz varken bir de? Bu karar en baştan doğru düzgün verilemez miydi? Bir karar verilir sonra vazgeçilir. Yarın ne diyecekler vazgeçtik para yatırın mı? Benim hiç bir inancım kalmadı bu memlekette hiç bir şey düzelmez.

Çevre Görevlisi ibaresi; ''Çevre mühendislerini, mevcut çevre görevlilerini ve bakanlıkça usul ve esasları ilgili yönetmelikle belirlenen görevliyi'' olarak değiştirilmiş. Bir kazanım olarak görülebilir ama çevre görevlisi tanımının tamamen kaldırılmadığı bu yazılan cümleden anlaşılabilir. Mevcut çevre görevlisi belgesi olanlar korunmuş hatta bakanlıkça yeni eğitimler için açık kapı bırakılmış. Çevre mühendisleri için fazladan eğitim gibi bir durum ortadan kalkmış oldu. Vize ücreti gibi bakanlık farklı bir ücretlendirme de bulunabilir mi bunu ileri ki süreçte göreceğiz.

Büyük bir kazanım değil, ama bazı şeylerin değişmesi açısından güzel biraz başlangıç. çevre mühendisi olmayıp çevre görevlisi olan kaç kişi tanıyorsunuz? Zaten biz alıyorduk bu belgeyi, bizden sonrakiler böyle saçma bi belge süreciyle uğraşmayacak.

5 gün önce vize yenileme işlemini yaparak bitirmiştim. Oldum olası görevli diye saçma sapan tabire karşıydım.camiamıza hayırlı olsun.emeği geçenlere teşekkürler.

Merhabalar,

Hepimiz adına çok sevindim. Belge süremin dolmasına 1 hafta kaldı. Çevre ve Şeh. Bakanlığı'nın sayfasında konu ile ilgili bir haber,ilan bulamadım. Şu aşamada nasıl bir yol izleyeceğim, bilgisi olan meslektaşlarımın desteğini rica ederim.

Şimdiden teşekkürler,
Sevinç

Kanun değişikliğinin meslektaşlarımız açısından kıymetini algılamakta zorlanan bazı yeni mezun arkadaşlar var sitede ancak bunların içinde genelde ahkâm kesen tecrübeli arkadaşların varlığını da görünce bu kısa izahı paylaşmak ihtiyacı hâsıl oldu.
Artık çevre mühendislerinin yapması gereken işleri diğer bölümlerden mezun olup çevre görevlisi belgesi alarak yapan kişilere bu yol kapandı ve böylece meslektaşlarımız için çalışan bolluğu dolayısıyla işverenler tarafından yapılan bilhassa maaş hususundaki haksızlık azalarak orta vadede bitecektir. Çevre mühendisi olmayan mevcut belge sahiplerinin hakkı korunmuş elbette ancak bundan sonra başka bölüm mezunları alanımıza dahil olamayacak.

Ben mi biraz kötümser bakıyorum yoksa birbirimizi fazlaca mutlu etmeye mi çalışıyoruz emin değilim.

Evet mesleğin kanunda yer alması ve Çevre Mühendislerinin direkt olarak Çevre Görevlisi titrine haiz olması sağlanarak Çevre Mühendisini Çevre Görevlisinin üstüne daha kapsayıcı olarak yerleştirilmesi açısından olumlu bir durum.

Ancak ibareyi okuduğumda hala sorunlu hususlar var ve bunun düzeltimesi uzun bir zaman alabilir.
İlgili ibare: ..."Çevre mühendislerini, mevcut çevre görevlilerini ve bakanlıkça usul ve esasları ilgili yönetmelikle belirlenen görevliyi"....

Buradan çıkardığım sonuçlar;

1- Bu tanıma göre halen daha Çevre Görevlisi gibi mesleki garaibe bir yapının devam edeceğini söylemek yanlış olmaz.

2- Çevre görevlisi olmanın 3 yolu olacak (yönetmelikler ve alt hukuki metinleri henüz oluşturulmadı ancak görüntü şu şekilde)
2.a- Çevre Mühendisliği mezunları direkt olarak Çevre Görevlisi olacak
2.b- Diğer meslek gruplarından (Çevre mühensliğine yapılmış bir hak gaspı olmanın ötesinde durum olmayan) bu güne kadar Çevre Görevlisi belgesi almış olanların belgeleri devam edecek. Bu hususta vize dönemi sonrası yenilemelerde Çevre Mühendisi olma şartı eklenmediği sürece ömürleri boyunca bu işe devam edebilecekler.
2.c- "bakanlıkça usul ve esasları ilgili yönetmelikle belirlenen görevli"ler. Ki bu durum mevcut Çevre Görevlisi yapılanmasını bakanlığın istediği şekilde devam ettirebileceğini gösteriyor. isterse mevcut başvuru şartlarını koruyabilir yahut daha da genişletip daraltabilir. Bence ibaredeki en sorunlu bölüm burası.

Sonuç olarak kazanılmış gibi görünen tek hak Çevre Mühendislerinin direkt Çevre Görevlisi olabilmesi. Bu durum da alt hukuki metinlerde ne şekilde organize edilecek (eğitim, sınav, harç vs...) belirli değil. Şu an için estetik bir kazanımdan ötesi değilmiş gibi. bu konuyu daha titiz takip edip yönetmelik ve tebliğ gibi içeriklerin düzenlenmesinde etkin olmak lazım.

Saygılarımla.