• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi tarih olmuştur

ve ayrıca Çevresel etki değerlendirmesi A sınıfı ve B sınıfı tasarısı geçmemiş, taslak metin olduğu gibi yayınlanmamış.

Bunu Gerileme devrinin sonu olarak ele alabiliriz diye düşünüyorum, bir kazanımdır ama zafer olabilmesi için "Bakanlıkça usul ve esasları ilgili Yönetmelikle belirlenen görevliyi " kısmının kaldırılması ya da ilgili yönetmeliklerde düzenleme yapılması gerekiyor.

Arkadaslar merhaba cevre gorevlisi egitimini 2014 de almistim . Fakat cevre gorevlisi belgesini aktif etmemistim. Sisteme girdigimde egitim durumum zaman asimina ugramis gozukuyor, suan geri donusum tesisinde ise baslama durumum soz konusu arkadaslar.Cevre kanununda yapilan degisiklikleri goz onune bulundurdugumuz zmn cevre gorevlisi egitimini beklemelimiyim ? Ne yapmam lazim arkadaslar

@Emin İnce

Şu an mühendis diploması ile çalışma durumu yok, hâlâ ortada somut bir gelişme sunulmadı. Dolayısı ile siz Çevre Görevlisi belgesi gerektiren bir işte çalışacaksanız, belge için eğitimi almalı ve parasını ödemelisiniz. Yönetmeliğin bu yıl içerisinde yayınlanacağını düşünüyorum. Ama Mayıs ayı civarı yapılacak eğitimlere kadar değişim olur mu bilinmez.

Bir sonraki egitimin en erken mayista olacagina dair net bir aciklama var mi peki ?

@i_am_groot

kanuna ismi eklene bir mesleğe çıkarılacak her acı gerçek, kanuni yollarla salt gerçeklere çevrilecektir.
beğenmiyorum mesleğimi evet.
ama öyle yada böyle mesleğin adı en baştan beri konması gereken yere kondu.
eğer mesleğiniz dışında avukat, savcı, hakim vb. değilseniz kesin hüküm vermemek gerektiğini bilin.

şahsen;
- sınav ile danışmanlık yapılması gerektiğini,
- her alanda danışmanlık yapılmamasını gerektiğini, danışmanlık verilmesi gereken alanlar için ayrıca sertifika vb. olması gerektiğini
- ve yetkinliklerin mevzuat ve uygulama güncellemelerine karşın sürekli eğitim sistemleri veya dış eğitimler ile güncellenmesi gerektiği görüşündeyim.
malum hiçbirşey bilmeyen arkadaşlar ile çok şey öğrenmek zorunda kalan ve uygulayan arkadaşlarda teklif verirken aynı şekilde değerlendirilmekte.

ancak, acı gerçekler tarifinize karşılık net şekilde "çevre mühendisi" yazdırmanın da tebrik edilmesi gerektiğini anlamak durumundayız.

@Emin İnce

Hayır, muhtemelen diyorum ben de. Çünkü son 4 yıldır hep bu zamanlara denk geliyor. Açıklamaları bakanlık sitesinden takip etmelisiniz.

@Cem Yılmaz

Evet, kesinlikle katılıyorum. Bakanlıkta süreç biraz uzadığı için gel teskere gel çok daha söyleriz...