• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi tarih olmuştur

Para konusunda geçmişe dönük iş yapmazlar bunun üstüne bir soğuk su içelim.

Bu çevre görevlisinin çıkmasının nedeni;
1- Bakanlıkta zamanında yeteri kadar lobi yapamamamız
2- Bakanlıkta ki taşra personelinin Ziraat, kimya biyolog jeolog v.b yada teknikerlerden oluştuğu gerçeği

Bu yönetmelik çıktığında o Dairenin başında bir biyolog vardı şu an ismini hatırlayamadım çok uğraştı bu çevre görevlisine hatta daha ileri gidelim çed yeterlilik mevcudunda ki meslek kriterlerine..

Bazen suyun başında yanlış insanlar olunca yanlış karar verebiliyor.
Türkiye de mevzuat öncesi düzenleyici etki analizi diye bir şey yapılmıyor o dairede hangi bürokratlar etkinse o doğrultuda yönetmelik çıkıyor. Bu yönetmelik zamanında da onlar baskındı kafalarına göre çıkardılar başarılı oldular.

Örneğin bir gıda mühendisi geri dönüşüm tesisinde ne iş yapar ? Hiç analiz etmediler hiç sorgulamadılar.

Ülkemizde bürokrasi bu halde çok şey kaybettik bu adamlar yüzünden, hala kaybetmekteyiz.

@mert053
Ben son eğitimin ödemelerini yaptım, imzaladım başvurumu yolladım. Günlerdir başvurum ''Değerlendiriliyor '' görünüyor. Belgemin süresi de doldu. Büyük ihtimalle herkes ayını sebeplerden aradığı için telefonları açan da yok. Hiç kullanmasam da o kadar para yatırıp zaman harcadığım için verirlerse belgeyi almak istiyorum.Belge sürenizin dolmasına zaman varsa biraz bekleyin derim.

BAKANLIK DUYURUSU

29.11.2018 tarihinde Çevre Kanunda yapılacak değişiklikler Türkiye Büyük Meclisinde kabul edilmiştir. Ancak Resmi Gazete'de henüz söz konusu değişiklikler yayınlanmamıştır. Değişikliklerin yayınlanmasına müteakip uygulama ve esaslara ilişkin yönetmelik yayınlanacaktır. Yeni kanun yayımlanıp yürürlüğe girene kadar mevcut kanun ve yönetmelik geçerlidir

resmi gazetede yayınlanmadı ama baya bayram yerine dönmüş buralar.. benim acilen çevre izni almam gerek ama belgemi aktifleştirmek konusunda kalakaldım ve vaktim çok az.. ne yapmam gerekir sizce?

@Haattiiccee
Sürecin uzayıp uzamayacağı belli değil, siz en kötü senaryoya göre işleminizi yapın derim.

arkadaşlar bir şey soracağım, çevre görevlisinin tarih olduğu sonucunu 13.11.2018 tarihli çevre kanunu değişiklik teklifinde ben göremedim. merakımı mazur görün yazılı bir yerde geçiyor mu. ben kanun değişiklik teklifini inceledim taslak teklifte çevre görevlisi ile ilgili bir değişiklik göremedim. ÇMO tarafından yapılan bilgilendirme dışında bir gelişme var mı,

Çevre görevlisi tarih olmuyor zaten. Ayrıca sadece cümlenin başına "Çevre Mühendislerini" ifadesi getirilince bizim belge, eğitim falan almadan harç ödemeden danışmanlık yapabileceğimiz sonucuna nasıl varıldı anlamak zor. "Değişikliklerin yayınlanmasına müteakip uygulama ve esaslara ilişkin yönetmelik yayınlanacaktır. " yani tercümesi: "öyle havalara girmeyin yönetmelik çıkaracaz göreceksiniz acı gerçekleri" şeklinde ifade var. ÇMO başarı kutlaması yapıyor ama bunun altından bişey çıkmayacak gibi görünüyor.

Hayırlı olsun.! Söyleyecek cok şey var ama şikayet olur... halimize şükür.

@mert053 bey bende o durumdayım eğitime katıldım vize sürem 24.12.2018 doluyor alsam mı belgeyi almasam mı diye kararsızım.

@i_am_groot
odanın açıklamarını takip edip detaylı bir şekilde açıklama yaparlar aynı zamanda odaya mail atılabilir ilgili sorularınız ile ilgili ...

Bilmediğimden soruyorum çevre görevlisi tarih oluyor denen şey sadece 5 yılda bir belge yenileme için yapılan eğitim ve sertifika parasından kurtulma durumu mu?

@MİRALAY
Yani o da var gibi. Çevre görevlisi yerine, mühendis oldu.Ama bakanlığın çıkaracağı yönetmeliği beklemek en mantıklısı. çünkü tüm bunlar yorumdan ibaret.

BAŞARDIK!
ARTIK; ÇEVRE GÖREVLİSİ DEĞİL ÇEVRE MÜHENDİSİ!
Çevre Kanun‘da değişiklik ön gören Kanun Tasarısı 13 Kasım 2018‘de gündeme gelmiş ve 15 Kasım 2018‘de TBMM Çevre Komisyonunda görüşülerek TBMM Genel Kuruluna iletilmiştir. Söz konusu kanun değişikliğini öğrenir öğrenmez Odamız harekete geçmiş hem Çevre Komisyonu‘nda hem de Bakanlık nezdinde girişim başlatmış ve çevre görevlisi tanımının değiştirilmesi için çalışma yapmıştır. Çevre görevlisi kavramına dair geçmişten günümüze mücadele eden ve deneyimleri olan Odamız hızlı refleks göstererek çözüm odaklı bir yaklaşımla süreci yürütmüştür. Diğer meslek gruplarının lobi faaliyetlerine karşı da ayrıca mücadele edilmiştir.
Gelinen noktada, bugün yasalaşan kanunla birlikte;
1- Çevre Mühendisleri kendi diplomaları ile, herhangi bir başka belgeye, eğitime ve sınava ihtiyaç duymadan, koşulsuz çevre danışmanlık, çevre yönetim birimi ve çevre görevlisi faaliyetlerini yürütebilecektir.
2- Yönetmelikle haklarımızın elimizden alınması riski ortadan kaldırılmıştır.
3- İlk defa bir kanunda Çevre Mühendisi ifadesi yer almış, bundan sonraki mesleki hak mücadelelerimizde hukuksal zemin güçlendirilmiştir.
DİPLOMALARIMIZI TOZLU RAFLARDAN ÇIKARTIP, ÇERÇEVELETME ZAMANI!
Meslektaşlarımıza ve öğrenci arkadaşlarımıza verdiğimiz sözü yerine getirmenin haklı gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Çevre mühendisleri artık geleceğe daha umutlu bakıyor!
Kanun değişikliği sürecinde Odamıza, mesleğimize sahip çıkan çok değerli kişileri de tarihe not etmek gerekir. Kanun değişikliğinde imzası bulunan ve değişikliğin olması için gece gündüz koşturan, emek veren Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili Sn. Çiğdem KARAASLAN, Ak Parti Grup Başkan vekili Sn Bülent TURAN, Ak Parti Ankara Milletvekili Sn. Nevzat CEYLAN, Ak Parti İstanbul Milletvekili Sn. Abdullah GÜLER, Ak Parti Samsun Milletvekili Sn. Yusuf Ziya YILMAZ, Ak Parti Bursa Milletvekili Sn. Muhammet Müfit AYDIN, Çevre Komisyonu Başkanı Milletvekili Sn. Muhammet BALTA, mesleğimizin önemini vurgulayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sn. Gülizar BİÇER KARACA ve değerli hocamız, bizlere daima destek olan, katılımcı bir anlayışla hareket eden Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Mehmet Emin BİRPINAR‘a çok teşekkür ederiz.

Çevre mühendisleri ve Odamız, mesleki haklarımızı 2006 yılında kanunla ve sonrasında yönetmelikle tırpanlayanları nasıl unutmadıysa, yukarıda isimlerini paylaştığımız mesleğimizi sahiplenen ve destekleyenleri de asla unutmayacaktır.
Değerli meslektaşlarımız,
Uzun süredir mücadele ettiğimiz bu alanda kazandığımız büyük başarı, mesleki dayanışmanın ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası‘nın önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Odaya sahip çıkarak, Oda faaliyetlerinde etkin yer alarak, Odamızı daha da güçlendirmek, daha fazla hakkı elde edebilmek hepimizin elinde. Unutmayalım, birlikten güç doğar!
Bütün mesleki haklarımızı kazanana kadar kararlılıkla çalışmalarımıza devam edeceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyururuz.
Saygılarımızla,
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

Güzel bir adım ancak bizim işimizi yapabilen kimyager biyolog vs. olanlar ne zaman bu belgeyi alamaz sadece çevre mühendisleri bu işin uzmanı denilene kadar çok birşey değiştiğini sanmıyorum

Çevre Kanunu'nda yapılan değişiklik Resmî Gazete'de yayımlanmıştır.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Çevre görevlisi tarih olmamıştır. Değişiklik meslektaşlarımız için kısmen yararlı olmuştur.

Asıl yapılması gereken, Kanun'dan çevre görevlisi ifadesinin tamamen çıkartılabilmesini sağlamaktır.

Odamızın "İlk defa bir kanunda Çevre Mühendisi ifadesi yer almış, bundan sonraki mesleki hak mücadelelerimizde hukuksal zemin güçlendirilmiştir. " açıklamasında çatı mevzuat kastedilğini düşünerek;

İlk defa değil ikinci defa bir kanunda çevre mühendisi ifadesi yer almıştır. İlki; 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'ndadır.

Emeği geçenlere teşekkürler.

Dört sene sonra mevzuattan çevre görevlisi ifadesini tamamen çıkartabilmek için şimdiden harekete geçmeliyiz.

(12) 9/8/1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanununun 2 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan Çevre yönetim birimi/Çevre görevlisi tanımında yer alan “görevliyi” ibaresi “çevre mühendislerini, mevcut çevre görevlilerini ve Bakanlıkça usul ve esasları ilgili Yönetmelikle belirlenen görevliyi” şeklinde, “Çevre ve Orman Bakanlığını” ibaresi “Çevre ve Şehircilik Bakanlığını” ve 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinin ikinci paragrafında yer alan “Bakanlıkça” ibaresi “Tarım ve Orman Bakanlığınca” şeklinde değiştirilmiştir.

Günaydın Arkadaşlar ,

Resmi gazete'de yayımlanan madde yukarıdaki şekildedir...

çevre görevlisi maalesef tam olarak tarih olmamış, bir evrilmeye doğru gidiyor gibi.

Bence çok hızlı karar veriyoruz. Biraz bekleyelim görelim. Kanunun değişmesi bir anlam ifade etmiyor uygulamaların ve zihniyetin değişmesi gerekiyor. Bunu daha önceki yazılarımda ifade ettim. Bunun bir zafer gibi lanse edilmesi yanlıştır. Bu bir manevradır. Gerisi gelmelidir. Odamızın bundan sonraki yapacaklarını merak ediyorum.