• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi taslak

Murat Çelebi

Yönetim Sistemleri Grup Lideri
Yönetim Grubu
Yönetim Sistemleri Grubu
Firma
x
İnceleyelim arkadaşlar :)

Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik Taslağı ve Ekleri - Görüş Bildirme Formu
Kirletici Salım ve Taşıma Kaydı Yönetmeliği Taslağı
Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik Taslağı
Çevre Denetimi Yönetmeliği Taslağı - Görüş Bildirme Formu
Çevresel Etki Değerlendirmesi Yeterlik Belgesi Tebliği Taslağı

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Ekli dosyalar

• icerikbelge2991.docx
    116.6 KB · Görüntüleme: 133
  • icerikbelge2992.docx
    17.6 KB · Görüntüleme: 76
  • k-rlet-c--salim-ve-tasima-kaydi-yonetmel-g--taslagi-20190220165313 (1).pdf
    780.6 KB · Görüntüleme: 53
  • k-rlet-c--salim-ve-tasima-kaydi-yonetmel-g--taslagi-20190220165313.pdf
    780.6 KB · Görüntüleme: 41
  • yonetmel-k-taslagi-22-mart-2018-goruse-acilan-20180326162319.pdf
    589.5 KB · Görüntüleme: 85
Son düzenleme:
@Cem Yılmaz Danışmanlık sektöründe o maaşı telafuz dahi edemezsin karşındakileri güldürmekten başka bir işe yaramaz. Biz danışmanlık sektöründe kariyer yapmayı tercih etmişiz fakat bakanlık ve oda sayesinde bu sektör bize para kazandırmıyor. Göz göre göre düşük maaşla çalıştırılmamıza seyirci kalınıyor ve üstüne bir de her taslakta dans eder gibi bir ileri adım atıp sonrasında iki geri adım atılarak fiyat tarifesi gibi uygulamalardan da vaz geçiliyor. Sonrada sen gelip burada bize mühendis sıfatımızın olmadığından bahsediyorsun. Sanki biz bu işi beceremediğimiz için bize para vermiyorlar. Durum öyle değil, ben ne zehir zemberek arkadaşlar gördüm bu sektörde, 100 tl zam istedi diye kapı gösterilen adamlar tanıyorum ki senden benden daha iyiler bu işte. Boş yapmayın burda saygılı ve mantıklı olun. Sorun olmayın çözüm olun. Başka sektöre yönel gibi ilkokul öğrencisi tarzı çözümlemelerle de gelmeyin.

Bence bu durumu farklı taraflar farklı şekilde ajite ediyor. Birisi de çev. mühendislerinin çoğu asgari maaşa çalışıyor vurgusu. Siz nerlerde ve nasıl bir alçak gönüllülükle çalışıyorsunuz bilmiyorum ama ben daha asgari maaşla çalışan mühendise şahit olmadım. Eğer siz bu şartlara kabülseniz bahaneye ve birilerini suçlamaya gerek yok. Hata tamamen sizde.
Türk mühendislerinin en büyük sıkıntısı kendini geliştirmemesi. Boşuna etrafa suç atmaya gerek yok. Şikayet etmek en kolayı.

Arkadaşlar konu başlığına bence sadık kalalım. Olay çok farklı boyutlara gidiyor.
Çevre Görevlisi ve ÇED Yeterlilik ile ilgili taslak ile ilgili görüşlerinizi lütfen en azından mail yolu ile bakanlık yetkililerine bildirelim. Tabii ki görüşlerimizi belirtirken yukarıda belirtildiği üzere mantıklı açıklamalar ekleyerek. Özellikle Çevre Görevli taslağında belli başlı değişiklikler olmaz ise yeni mezun arkadaşlar sıkıntı yaşayacaktır.

Çevre Görevlisi için son tarih 12 Mart'tı hocam. ÇED için görüş bildirilebiliyor ama hâlâ.

Hocam mail ile görüşleri dikkate alırlar. Odanın düzenlemiş olduğu toplantıya işlerim sebebi ile katılamadım. Ancak bakanlık yetkilileri bu hafta sonuna kadar görüş verilebileceğini belirtmiş olduğunu katılan arkadaşlar söyledi. Umarım herkes düzenlenmesini istediği görüşleri belirtir.

@YgTK evet görüş bildirme süresi doldu ama, yönetmelik düzenleme aşamasında da görüşlerinize kulak tıkayacak değiliz, görüşlerinizi mail atın demişlerdi. görüş bildirme formunun altındaki maile görüşlerinizi bir an önce gönderin

Tunç'un bahsettiği örneğin "7 yıl tecrübeli veya 20 çevre izni başvurusu yapmış, 1 adet 5 yıl tecrübeli veya 15 adet çevre izni başvurusu yapmış... " bakanlığa mantıklı gelmesi de bana saçma geldi. Bana, yeterince etraflı düşünmeden, o an mantıklı olduğunu düşündükleri her şeye evet diyorlarmış gibi geliyor. Daha önceki eğitim, toplantı vb. etkinliklerde de hep bu tavırdaydılar zaten.
Örnekteki kriterlerin kabul edilmesi halinde; yeni başlayan bir çevre görevlisi, 1 yıl içerisinde 7 yıllık tecrübeli seviyesine rahatça yükselebilecek. İş yerimden örnek vererek açıklayayım. 5 kişiyiz 75 tesis var(62'si izin/lisansa tabi). 2019'da Ocakta 2, Şubatta 3 Çevre İzin ve Lisansı için başvuru yaptık(süre bitimi yenilemeleri dahil) ve Martta 1 tane daha yapacağız. Yıl sonuna kadar yapacağım izin yenilemelerle bu sayı 15'e yaklaşacak. Bizden daha büyük firmalarda bu sayı daha da artacaktır. Firmada yeterince koordinatör varsa, ben bu başvuru yapılacak tesislerin hepsini yeni işe başlamış bir görevliye atayarak, 1-1,5 yılda 1 koordinatör çıkarabilirim. 5-7 yıllık tecrübeli biri ile, 1 yıllık tecrübeli bir mühendis bu yönetmeliğin bu muhtemel maddesi ile bir tutulmuş olacak. Bu sebepten dolayı bu madde bana hiç mantıklı gelmiyor. Firma sayısı az olan küçük firmaların bunu yapması çok daha uzun sürecek. Ayrıca meslektaşlarımız da bir an önce koordinatör olmak adına, tesis sayısı çok olan firmaları düşük ücretlere tercih edeceğini düşünüyorum. Fikrim bu maddenin ucunun çok açık olduğu, bir çok açıdan suistimal edileceği ve mesleğimiz adına faydasından çok zararının olacağıdır. Bunun yerine sadece yıllık tecrübe aranması bana daha akıllıca geliyor.

çevre izni başvurusu yapma durumu çok sıkıntı olur bence. her yer İstanbul İzmit vb. değil. mesela Antalya sırf otel. sanayi çok az, ve otellerin de %90 ı danışmanlık almak zorundayken çevre izni alımından muaf, burada nasıl olacak. ya da atıyorum ufak bir şehir, Kilis Bayburt vb. kaç tane tabi tesis vardır ki burada kaç tane başvuru yapacaksın. o olay zor...

Son düzenleme:
@umur ç. Valla Umur bey kusura bakmayın da sanırım siz hep çiçekli bahçelerde koşmuşsunuz.. Ben Şu anda Ankara' dayım. Bilenler bilir Hurdacılar Sanayi Sitesi diye bir yer var. Çoğu mühendis asgari ücretin sadece 200 tl üzerinde çalışıyor ve bu insanlar konusunda en az 2 yıl tecrübeli. Asgari ücretin 1000 tl olduğu dönemde sırf tecrübem yok diye 850 tl vermeyi teklif eden firma da oldu; asgari ücretin 1600 tl olduğu dönemde 1800 tl teklif eden de oldu. Bunların hepsi bizim seçtiğimiz şartlar değil. Biraz insaf diyorum... Asgari ücretin 2000 tl olduğu bir yerde mühendis maaşı en az 3000 tl olmalıdır her ne olursa olsun.

geniş açıldığından bakıldığında haklısınız. Onlar da kesin böyle yapacağız demediler zaten. görüş bildirme konusu konuşulurken, böyle görüşler iletildi bize mantıklı geldi dendi. muhtemelen eklenmez bence de.

Yönetmeliğin artıları da çok fazla eksileri de çok.
Herkes "7 yıllık koordinatör ve en az 5 kişilik" kotaya karşı çıkıyor ama bence bunun olumlu noktaları da var. Etrafımda çok kişi görüyorum ki danışman firmaların ticari kaygılarına paralel görüşlerini belirtiyor. Ve ÇMO'nın öncülüğünde yapılan Bakanlık toplantısında da konuşanların bir çoğu danışman firma sahipleri idi. Ama ben bir çevre mühendisi gözü ile ve hiç bir ticari kaygı taşımadan olumlu olan fikirlerimi sıralıyorum;

- Çevre Mühendisliğinin iş imkanı artıyor.
- Üç beş firma ile arası iyi olan herkes gaza gelip danışman firma kuruyordu. Ve kurdukları bu firmada Çevre Mühendislerini düşük fiyatlara çalıştırıyorlardı. Bu ortadan kalkacak.
- Çevre Mühendisliği açısından kalitenin artacağını düşünüyorum. Nice raporlar ve dilekçeler gördüm. Ne özenilmiş nede üzerine düşünülmüş şeylerdi. Buda firmaların vede il çevre müdürlüklerinin bizlere olan bakış açısını değiştirebilen unsunlardan birisi diye düşünüyorum (İşini iyi yapan arkadaşlarımı tenzih ediyorum).
- 7 yıllık ve 5 yıllık Çevre Mühendisleri düşük fiyatlara çalışmayacaktır hali ile. Bu danışman firmaları her ne kadar zorlayacak gibi dursa da, bir süre sonra düşük bütçelere teklif veremeyecekler ve fiyatlarını arttırmak zorunda kalacaklar (Biliyoruz ki piyasada halen 250-300 liraya danışmanlık yapan mühendislikten bozma kişiler var).
- Büro Tescil Belgesinin olmaması bence iyi oldu. Çünkü para verilip duvara asılan ve içi bir türlü doldurulmayan bir belgeden öteye geçemiyordu. ÇMO'ya katkı yapılmasından öte Çevre Mühendisleri avantajına kullanılamadı maalesef oda tarafından. Bence yeterince de şans verildi bu konuda odaya ama olmadı.
- Tüm raporlamaların online sistemden yapılmasını gayet iyi oldu. Hatta bu raporlar sadece aylık takvim baz alınarak sadece belirtilen takvim günü etkin olsa çok daha iyi olacak. Çünkü bu raporlar çok ezbere dolduruluyor (Umarım en kısa zamanda devreye alınır bu online sistem).

Şunu unutmayalım ki piyasada yaptığımız iş ile anılırız. Bizler işimizin kalitesini arttırmalıyız ki saygı görebilelim. Saygı göremediğimiz için halen adımız Çevre Mühendisi değil Çevre Görevlisi. İşimizi iyi yapmanın yolu da firmalar ile adam akıllı ilgilenip daha derli toplu hale getirmektir. Buda zaman ayırmakla olur, personelle olur. Olumsuz noktalarda çok fazla ancak herkes dile getirmiş. Aynı şeyleri yazmak istemedim. Şimdilik yazacağım bunlar.

Merhaba herkese iyi çalışmalar,
Ben Çevre Görevlisi belgemi ecbs üzerinden indiremiyorum, şahıs uygulamalarından onaylanan başvurularımda belge sekmesinde hata veriyor. Bilginiz var mıdır? Teşekkürler şimdiden

Bende de aynı durum olmuştu eski sistemde onaylanan başvuruların çıktıları yeni sistemde görüntülenmiyor. Ben bizzat Okan Beye mail attım kendisi de tc kimlik numaramı verdikten sonra belgemi mail atmıştı bana.

Not: Okan Beyin mail adresi okan.kaya@csb.gov.tr

Arkadaşlar merhaba,
Vize yenileme eğitimini aldım ancak çevre görevlisi belgemi vize süresi içerisinde yenileyemedim. Bakanlık parayı yatırsamda eğitimim olsa da vize tarihi süresi içinde yaptırmadığım için kabul etmeyeceklerini söyledi. Bu Yönetmeliğin yayınlanma süresi daha çok ertelenir mi?

@MLK gndz benim de sizin gibi oldu aradan iki aya yakın vakit geçti nerdeyse bakanlığı aradığım da 1 aya kadar yayınlanır demişti daha orta da birşey yok. Umarım kısa süre de yayınlarlar.

Bu kadar Çevre Mühendislerini zor duruma düşüren durum yoktur vize eğitimi olmasına rağmen ve vize süresini sadece ya sadece 1 gün geçirmeme rağmen kesinlikle olmaz diyip kestiren atan bir bakış açısı... Yönetmeliği dört gözle beklediğimiz bilindiği halde bir türlü yayınlamama...bende 1 ay önce aradığımda 1-1,5 ay demişlerdi demek klasik cevapları baştan savmak için kullandıkları yöntem

Son düzenleme:
@MLK gndz aynen öyle malesef orda ki insanların pek de umrunda değil. Eğitim alıyorsun ücretini veriyorsun ve eğitimi yok sayıyorlar böyle bir saçmalık zaten olamaz. Daha böyle madur olan kim bilir kaç kişi vardır. Ben böyle bir saçmalık olur mu madur olduk dedeğimde de yapacak birşey yok yönetmeliği bekleyin diyor.