• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik 21.11.2013

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Arkadaşlar diğer konularda bir yönetici arkadaşımızın maddi hatasından dolayı mesajlar birbirine karışmıştır.

Lütfen yönetmelik ile ilgili tartışmalarınızı bu başlık altından yürütünüz.

Yönetmeliğin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
[/URL]

@Fatih Çoban
Fatih Bey, şuan vizeniz var zaten niye yeniliyorsunuz ki? Eğitim aldığınıza dair belgeyi sunup vize sürenizi bitirin ? Daha sonra dedikleriniz zaten açık belli ?

@Fatih Çoban

EVET MADDE 11'E GÖRE EĞİTİM VE SINAV GEREKİYOR DAHA ÖNCE ALINAN BELGELERİN VİZELETİLMESİ İÇİN

bu yıl fabrikaların özel güvenlik şirketlerinden koruma almaları ile ilgili bir zorunluluk çıkmıştı. çıkan bu yönetmelikte sadece firmayı denetçi yaptırtıyor. fabrika bekçiye para veriyordu şimdide çevre bekçisi gibi birşey olduk ona para verecekler. en azından apartman görevlisi gibi bir ünvana sahipken çevre bekçiliğine terfi ettik.

@Oğuzhan Başıbüyük

Ben birşeyi yenilemiyorum. Sadece belgemin süresi bitince yeniden sınava girmek gerektiğini belirttim. Yönetmelik maddesi "Madde 15- (8) Belge vize süresi dolanlar 11. madde kapsamında yeniden başvuru yapar". dediği için bu şekilde açıklamak istedim.

@Mahmut Cimşit
Bakanlıktaki yetkililerin söyledikleri; Çevre danışmanlık firmasında çalışan bazı arkadaşlarla oturup görüşülüp birlikte bu yönetmelik hazırlanmış

sonuç olarak ;Daha önceden çevre görevlisi belgesi alan çevre görevlileri vize tarihi bitmesine en az 1 ay kala eğitim alacak ve sınava girecek, en azındna bunu anlamış olduk.
peki daha önce kurulmuş olan çevre yönetim birimleri 6 ay içerisinde 3 yıllık deneyimli görevliler mi alıp yeniden başvuru yapacak bunu mu çıkarmalıyız arkadaşlar!!!!

@Gizem Kayıkçı
Danışmamlık firmaları çekip kendilerini vursalar daha hayırlı olurmuş....Eğer dediğiniz gibiyse bu küçük çaptaki danışmanlık firmalarına ve orada çalışanlar yapılmış bir operasyon gibi !!

Yükümlülükler
MADDE 10 – (1) Çevre görevlisi;
(8) Çevre görevlileri çalıştıkları işletme ve firma dışında ikinci bir işyerinde çalışamaz. Çalıştığı tespit edilir ise Çevre Görevlisi Belgesi iptal edilir.

Çalıştığım firmada hem iş güvenliği uzmanı hem kaliteci hemde çevre mühendisi olarak çalışıyorum anladığım kadarıyla üçünü de yapamayacağım. Anladığım doğru mudur?

ilk taslak 2012nin sonlarına doğru yayınlanmıştı galiba. taslak yayınlandığı sırada boşuna demedim sistem tekelleşmeye yönelik, yerel firmaların sonu geliyor diye. o zaman kimsenin sesi çıkmamıştı. herkes ÇMO, çevre görevlisi ünvanı, sınav şartına takılmıştı. şimdi yine sınav şartına takılı olarak aynen devam etsin arkadaşlar.

@Feride Can
İkinci bir iş yerinde çalışamaz denilmiş, ikinci bir işte çalışamaz denilmemiş. Bence aynı firmada iş güvenliği, kaliteci ve çevre görevlisi olarak çalışabilirsiniz.

@Feride Can

Feride Hanım siz her biri için ayrı sözleşme yaptınız mı, yada herhangi bir sistem üzerinde sizi bu ünvanlar üzerinden gösterdilermi? Yapmadıysanız , işe girişteki sözleşme ünvanınız üzerinden değerlendirilirsiniz.

@Fecriati
ÇMO odası çevre mühendisinin hakkını savunmalı. danışmanlık firmalarının piyasa şartlarını, şuyunu buyunu değil. ucuza iş yapan danışmanlık firmasında 800tl'ye çalışan yeni mezun çevre mühendisi arkadaşımızın çalışma şartları nasıl iyileştirecek diye niye ÇMO'ya yüklenmiyorsunuzda, danışmanlık ile ilgili şartlar değiştiğinde yükleniyorsunuz? ÇMOnun görevi çevre piyasa şartlarını gözetmek değil, Çevre Mühendisliğinin haklarının korunması ve çalışma şartlarının iyileştirilmesidir.

@CMNet Okuru
(9) İşletmelerde ve çevre yönetim birimlerinde istihdam edilen çevre görevlileri bu Yönetmelikte tanımlanan yükümlülükler dışında işletme bünyesinde başka iş ve işlemlerde çalıştırılamazlar.
Bu maddeye göre aynı yerde hem çevre görevlisi hem isg uzmanı olmak mümkün değil gibi görünüyor.

"(9) İşletmelerde ve çevre yönetim birimlerinde istihdam edilen çevre görevlileri bu Yönetmelikte tanımlanan yükümlülükler dışında işletme bünyesinde başka iş ve işlemlerde çalıştırılamazlar."

Gel de gülme.