• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik taslağı için son gün!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Murat Gülen

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Taslak bugün yayınlandı.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Taslağa göre artık danışman firmalar 5 kişi olacak.
Şuan mevcut olan danışman firmalara da 01/07/2013 tarihine kadar süre verilmiş.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Çevre danışmanlık firması
Çevre danışmanlık firmalarının nitelikleri
MADDE 11 – (1) Çevre danışmanlık firmaları en az 5 (beş) çevre görevlisi çalıştırmakla ve
bunlardan;
a) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az
beş (5) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
b) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç (3) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
c) En az birisi, çevre mühendisi veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans ve
üzeri eğitim almış ve/veya 6 maddenin 2 nci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi
olması,
ç) Diğer ikisinin çevre görevlisi olması,
zorunludur.
(2) Çevre mevzuatı kapsamında ölçüm ve analizleri yapmak üzere Bakanlıkça
yetkilendirilen özel veya kamu kurum/kuruluş laboratuarına, çevre danışmanlık yeterlik
belgesi verilmez.
(3) Şahıs şirketlerine Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi verilmez.

5. maddenin b bendine göre tüm mühendisler çevre görevlisi olabilecek. Bakanlık denetiminde çevre mühendislerinin sayısının yetersiz olduğu ve bu nedenle de diğer mühendislik dallarına bu hak tanındığı söylendi. Ayrıca şöyle bir söylemde mevcut. 20 yıldır arıtma tesisinde çalışan kimya mühendisi bugünkü 3 yıllık çevre mühendisinden daha deneyimli. Doğru kabul ediyorum. Ancak 20 yıl önce arıtma tesisinde çevre mühendisi bulunması zorunluluğu olmadığı için bu işi mevcut makine mühendisine, kimya mühendisine yaptırdılar. Çevre mühendisi almadılar. ve şimdi 20 yıllık arıtma tecrübesi olan kimya mühendisleri var. bundan sonrada 20 yıllık çevre görevlisi deneyimi olan gıda mühendisi olacak. Bu gidişle bu hep srürüp gidecek.

Çevre görevlisi sınavı
MADDE 17 –(1) Sınav içeriği Bakanlıkça belirlenen; çevre mevzuatı, uygulamaları ve temel çevre konularını kapsar.
(2) Sınav Bakanlığın belirlediği usul ve esaslar çerçevesinde Bakanlıkça yapılır veya yaptırılır. (3) Sınavda 70 ve üzeri puan alanlar başarılı olmuş sayılır ve Ek-3’te yer alan çevre görevlisi belgesini almaya hak kazanır.
(4) Çevre Görevlisi Sınav sonuçları bir yıl geçerlidir. ??? Bunun ne anlama geldiğini çözebilen var mı? :)

@Ezgi Karabulut
bende LPG SORUMLU MÜD. yapıyom ama Çevre görevlisinin yükümlülükleri

(13) Çevre görevlileri çalıştığı firma dışında ikinci bir işyerinde çalışamaz. İkinci bir işyerinde çalışmadığına ve gerçek vergi mükellefi olmadığına ilişkin taahhüt belgesini sisteme yüklemekle,
yükümlüdürler.
kafama takıldı inş yapabiliriz.

(13) Çevre görevlileri çalıştığı firma dışında ikinci bir işyerinde çalışamaz. İkinci bir işyerinde çalışmadığına ve gerçek vergi mükellefi olmadığına ilişkin taahhüt belgesini sisteme yüklemekle,

Bir de o kadar emek ve para harcayarak iş güvenliği uzmanlığı belgesi aldım. Şimdi ben çevre görevlilliği ve iş güvenliği uzmanlığı arasında bir tercih yapmak zorunda mıyım?

@CMNet Okuru

Ben iki anlam çıkardım. Birincisi; çevre görevlisi sınavuna girip 1 yıl içinde çevre görevlisi belgesini almalısın. İkincisi ise; her yıl sınava gireceğiz. Umarım ikincisi doğru değildir.

@CMNet Okuru

Zaten sınav sonuçları 1 ayda çıkıyor, ayrıca belgenin alınması vs.
Döner sermaye dönmüyor galiba sınav paralarıyla döndürecekler :p

Bu ülkede bir akıl tutulması yaşandığı bir gerçek. Hazırlanan bu taslak gerçekten inanılır gibi değil... Aynı zamanda anladığım kadarıyla bazı arkadaşlar kerameti kendinden menkul bir sınava bir kere mi yoksa her yıl mı girecekleri konusuna saplanmışlar. Sizi bu taslakta rahatsız eden şey gerçekten bu mu? Yani size her yıl sınav öncesi cevapları buradan yazmak gibi bir gücüm olsa bu taslak sizin için sorunsuz mu olacak acaba? Merakımdan soruyorum.

Yönetmeliklerde revizyonlar yönetmeliği geliştirmek amacıyla yapılır. Ancak bu yönetmelik mevcut olandan daha olumsuz bir duruma işaret etmekte. Gerçekten bir çok kişinin işinden olması söz konusu arkadaşlar. Lütfen taslağı iyice okuyup çözüm önerinizi madde ile birlikte burada paylaşın ki bir an önce bir metin oluşturalım. İSG ve Çevre Görevliliği zaten bildiğim kadarıyla yapılamazdı. Yani o konuda çalışan arkadaşlar daha iyi bilir ama İSG konusunda çalışanların başka alanda çalışmamaları gerektiğine dair bir kural var diye duymuştum.
@CMNet Okuru
Bakanlığın sitesinde vardı. Bugün yayınlanmış ancak ulaşılamıyor sanırım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...