• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik taslağı oda görüşü

Oda toplantısında sert yapmayın her şeye muhalefet olmayın demiştim. Beni yanlış anlamışlar herhalde. Ya ben yanlış taslağı okudum yada ben okuma bilmiyorum :confused:

Arkadaslar oda batirmis bu nasil bir odadirki herkese egitimle cevre gorevlisi belgesi vermeyi onerebiliyor.3 aylik egitimle bu is olacaksa kapatalim cevre muhendisligi bolumunu.Oda kendine pay cikarmaya calismis gelir elde etme derdine dusmustur.Firmalara sadece cevre muhendisi zorunlulugu getirilerek cozulecek bir sorun degildir.
Danismanlik firmalari market isletmeciligine donusturulmus oda da esnaf ve zanaatar odasi gibi davranmaktadir.
Ben 4 yil boyunca endustiyel kirlilik kontrolu,su kirliligi kontrolu,bertaraf islemlerini okudum inceledim ee gel sinava gir cevre gorevlisi ol.Bakanlik sirketlere kagit uzerinde sirketlerin evrak islerini yurutmesi icin eleman tutmalarini buyurmus odada buna destek olmustur.Bizler atiklari olusmadan onlemek uzere sirketlere yerletirilmesi gereken insanlariz.Atiklar olustuktan sonra onlarin evraklarini duzenleyen kisiler degiliz.Surdurulebilirlik dogl kaynaklari gelecek nesillerin ihtiyaclarini ipotek altina almadan sorunlari bugunden cozmektir.Adamlar atik nedir desen dogru durust cevap veremiyor nasil glecegi koruyacaklar.Hizmetlere tandart getirilmli sirketler vicdanlri ve cepleri arasinda karar vermeye birakilmamalidir.

Ayrica tecrube olayina gelince bizlerin en buyuk tecrubesi 4 yillik okullarimizi bitirmek 4 yil boyunca oku calis sinav stresi cek imza yetkine gelince onune tecrube engeli ciksin.Peki turkiyemizde bir firmada sigortali gorunup sirkete hic uhramadan imza atanlar yok mu bizlerin Etecrubesineguvenmiyorsunuzda onlara nasil guveniyorsunuz.Bu yonetmelikte en karli cikan emekli ced dairesi mudurleri oluyor.Biraz uyanin arkadaslar yarin birgun bizlere ve bizden sonrakilere cevre muhendisligi kalmiyor.

Arkadaşlar ben üstünkörü okuyabildim detaylı inceleyemedim ancak sanki ÇMO zaten Çevre Görevlisi kavramını "Çevre Mühendisleri" ve "Çevre üzerine yüksek lisans ve doktora yapanlar" olabilir, ancak biz Oda olarak bugüne kadar hazırlanmış diğer mevzuatlarda "Çevre Görevlisi" kavramı olduğu için o kavramı "Çevre Mühendisi" olarak yazmıyoruz "Çevre Görevlisi" olarak yazıyoruz diye belirtmişler.

Tecrübe kısmına gelince de sanırım ÇMO'da bu iş yargı yoluna gittiğinde değişeceğinden habersiz. Neden bu konuda bastırılmıyor anlamak mümkün değil. Kısmen okuyabildiğim raporda görebildiklerim bunlar. Belirttiklerim arasında kaçırdıklarım varsa lütfen belirtin. İyi günler dilerim.

@sefertunca ben mi yanlış okuyorum? öyleyse düzeltilsin biri ama belli bölümler seçilmiş, bunların lisans öğrencilerinin "lisanstaki uzmanlığı üzerine" ilaveten "çevre müh. yüksek lisansı" yapmaları ve belge için bakanlığın istediği "şartları" sağlamaları gerektiği söylenmiş. aradaki bağlaç "ve". "veya" değil. bu da demektir ki o bölümler bitecek, çevre müh. y.lisansı yapılacak (yani kendi lisansıyla aradaki fark dersler falan alınacak), bakanlığın işleminden geçecek ve size göre hala ve hala çevre görevlisi olamayacak, öyle mi? üstelik iddia ettiğinizin aksine bakanlığın (odanın değil) eğitimlerini ve sınavlarını başarıyla geçmek zorunda. bunda yanlış olan nedir? odanın rant beklentisi olduğunu buradan mı çıkarıyorsunuz? değilse hangi maddeden çıkardınız?

madde 6 tamamen gitmiş. sorunu olan mı var hala?

bakın gitmiş yani şu madde hiç yok, önerilen bu:

ç) (a), (b) ve (c) bentleri kapsamında çevre görevlisi belgesi alan kişiler, çevre mühendisleri ile aynı hakka sahip olarak kabul edilir.
yani bunda ne gibi bir yumuşaklık var?

(3) 6 ncı maddenin ikinci fıkrası gereğince çevre görevlisi belgesine sahip olan kişiler, çevre mühendisleri ile aynı hakka sahip olarak çevre yönetim birimlerinde çalışabilirler.
keza bunda? bu madde de gitmiş. ben bakanlık çalışanlarının böyle havadan unvana konmalarını istemiyorum. oda da bunu demiş. bunda sıkıntısı olan var mı?

önceki yönetmelikle sektörde belli konuma gelmiş meslek dışı elemanın hakkına saygımız var denmiş. bunun tek sebebi kazanılmış hakları. sektörde farklı uzmanlıklardan gelen insanlara kapıyı göstermek bize kalmadı. kimsenin hayatını kazandığı mesleğini elimizden almaya hakkınız yok. sorunu olan var mı? üstelik, farklı sektörlerde farklı uzmanlıklardan gelip (misal kimya, makina, jeoloji) bizimle çalışabilecek meslekler bizim sektörde yer etmemize yardımcı olacaktır. "ben çevre mühendisiyim, öyleyse her şeyi tek ben bilmeliyim" diyen meslektaşımın yüksek lisansı olan bir kimya mühendisi karşısında ne kadar üstün gelebileceğini düşünmek istemiyorum.

@sinan_yildiz bi laf var. bilir misiniz bilmem. dere geçerken at değiştirilmez. söz bu konuya biraz kaba kaçtı ama en yanlış yönetim bile olsa bu şekilde meşruiyetini reddetmek yersiz. kaldı ki okuduğum kadarıyla, yani ilk elden eleştirilen maddelere baktığım kadarıyla sorun da yok. neyin eleştirildiğini anlayabilmiş değilim.

@sefertunca şu kısmı ayrıca ilginç buldum. atık önlemeyi nasıl becereceksiniz sayın meslektaşım? yani sıfır atık çıkaran sistemleri hangi bilginizle kurmayı düşünüyorsunuz? okulda ileride muhtemelen girebileceğiniz her sektör için olası bütün prosesleri içeren bir mühendislik eğitimi mi aldınız? formasyonunuz nedir? çevre mühendisi tanımınız gerçekçi mi sizce? atık çıkacak, belgeleyeceksiniz ve iş vereninizden hatta iş arkadaşlarınızdan mühendis unvanına yakışır saygı görmeyeceksiniz. çevre mühendisinin kaderinde bu var. itiraz edebilir misiniz?

son olarak şu dört yıllık okul tecrübesi olayını çok gözünüzde büyütmeyin. toplamda en az 15 yıl eğitim görüp daha türkçe konuşmayı beceremeyen meslektaşlarımı gördükçe çevre mühendisinin yetkilerinin kısıtlanması fikirlerine sempati duymaya başlıyorum.

birkaç saate mülakatım var. olmasa kalanını da okuyacaktım taslağa yorumların ama o da akşama kalsın artık.

göz gezdirirken madde 17 ye düşülen şerhi okudum mesela şimdi. siz buna mı yumuşak diyorsunuz? hayır sertlikten anladığınızı örneklerseniz belki durumu anlayacağım ama bu haliyle sanki bana oda görüşü okunmadan yorum yapılıyor gibi geliyor.
şunun sertlik derecesi bana uyuyor mesela:
"Bakanlığın daha önce yaptığı çevre görevlisi sınavlarında ortaya çıkan spekülasyonlar, sınavlara ve Bakanlığa olan güveni zedelemiştir. Sınav sorularının bilim dışı, yöntemsiz bir biçimde hazırlanması, soruların güvenliğinin sağlanmasındaki sıkıntılar, sınavın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılması v.b. gibi problemler uzun süredir gerek sektör gerekse sınava giren kişilerce tartışılmaktadır.

Çevre alanı, görevlerin önemli bir bölümünü oluşturuyor olmasına rağmen, çevre alanındaki asli mühendislik dalı olan Çevre Mühendisliğine sahip çıkmayan ve ülkemizdeki Çevre Mühendisliği bilgi birikiminden şüphe duyan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre mühendisliği eğitimine, beyin göçü ile kaybetmeyi önleyemediğimiz yetişmiş teknik personele ve sektöre, çevrenin ve çevre mühendisliğinin yıllar içerisinde almış olduğu yolu göz ardı ederek, büyük haksızlık etmektedir. Ülkemizde hiçbir meslek dalının uğramadığı bu hakarete maruz kalan Çevre Mühendisleri derhal yapılan yanlışlıktan dönülmesini beklemektedir.

Bu madde iptal edilmelidir."

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Eyüp Bey'in tespitleri doğrudur. Dikkatli okumak gerekiyor. Odanın görüşleri ile ÇMNet'te hazırlamış olduğumuz görüşlerle birebir olmasa da paralellik gösteriyor.
6. madde iptal, diğer branşlarda yüksek lisans şartı aranıyor. Aslında ön yargılı davranmamak gerekiyor. Dikkatli okumakta fayda var.

Burda 2 yol vardı. 1. "Çevre Görevlisi" kavramını kesinlikle reddetmek . 2. "Çevre görevlisi" kavramını kabul edip , Çevre mühendislerinin en az etkilenecek şekilde hareket etmek.
Odamız ilk çıkan tebliğden bugüne 1. yi yani "Çevre Görevlisi" kavramını reddetiyor. Ve buna uygun güzel bir görüş sunmuşlar.
Ama bu memlekette Çevre mühendisliği önemsenmiyor. Ve önemsenmeyecek.
Odanın bu tutumu ve çalışması takdir edilir. Ancak ben bakanlığın bu görüşü okumasından bile şüpheliyim.