Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik

Konu, 'ARŞİV' kısmında Göksel Kurtuluş tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  ÇEVRE GÖREVLİSİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK

  Resmi Gazete Tarihi: 12.11.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27757

  Amaç
  Bu Yönetmeliğin amacı, çevre görevlilerinin nitelikleri, sorumlulukları ve belgelendirilmeleri ile çevre danışmanlık firmalarına yeterlik belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.


  Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Burçin Birinç

  Burçin Birinç CMNet Üyesi

  Yeni yönetmelik geliyor. Şartlar çok ağırlaştırılmış durumda. Küçük çevre danışmanlık firmaları kapanacaktır bu yönetmelikle maalesef. Çevre danışmanlıkta kaliteyi arttırmak için değişiklik yapılmış olduğu söylendi. Umarım söylendiği gibi hem çevre danışmanlık kalitesi hem de danışmanlık ücretleri iyileşir.
   
 3. E.İ.İNCİ

  E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

  yeni yönetmelikte çevre mühendislerinin de sınava tabi tutulacağı konuşuluyor. Yine başa mı sarar acaba, ne kadar doğrudur ki :mad::kötü:
   
  Aybike Sarıçiçek bunu beğendi.
 4. Arzu Doğan

  Arzu Doğan CMNet Üyesi

  Bu konu ile ilgili bakanlık yetkilileriyle görüşmüştük çevre mühendislerine sınav şartı varmış yeni yönetmelikte ama şuan belgesi olanlara nasıl bir uygulama olur göreceğiz.
   
 5. E.İ.İNCİ

  E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

  Ne zaman çıkar acaba yönetmelik?
   
 6. Arzu Doğan

  Arzu Doğan CMNet Üyesi

  yılbaşına kadar çıkar çıkar demişlerdi ama belli olmaz.
   
 7. E.İ.İNCİ

  E.İ.İNCİ CMNet Üyesi

  ÇKAGİLHY taslağından sonra çevre görevlisi tanımının karmaşası devam edecektir. Yeni düzenlemenin sonucu şimdiden umutsuz gözüküyor.
   
 8. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  herkesin zaman damgası taze bir yönetmeliğin konulduğu tarih eski farketmedim bir anda yönetmelik yola çıktı geliyor dedim ama daha çıkmamış yola
   
 9. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  HİÇ kimse kusura bakmasın,
  ne bu yönetmeliği hazırlayanlar neeeee de bu yönetmeliğin çıkmasına izin verenlerin mevcut durumun realitesi hakkında bilgisi olduğunu düşünmüyorum.
  konu meslek ile ilgili olunca ilgili branşlardan bir heyet oluşturulur görüşleri alınır ve ona göre düzenleme yapılır.
  Masa başında hazırlanan yönetmelikler masa başındakilerinin rahat içindir.:mad:
   
 10. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  şuan sistem her yönüyle çöktü. nereye doğru nasıl götürecekler nasıl toparlayacaklar allah kerim
   
 11. Kamil Safa Kalay

  Kamil Safa Kalay CMNet Üyesi

  ben şunu anlayamadım bu yönetmelik yürürlüğe girdi mi girecek mi ? ayrıca bu yönetmelikte çevre mühendisleri için sınav sartı diye bişey göremedim. önceki den farkli olarak danımanlik firmasında calışacak cevre muh. dısındakilere tecrübe sartı getirilimiş . cevre görevlisi belgesine başvuracaktım beklemeli miyim ?
  durumu bilen arkadaslar açıklarsa sevinirim
   
 12. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi

  Ben de heyecanlandım birden :) Nasıl gözümden kaçtı diyordum ki eski yönetmelik olduğunu gördüm :)
   
 13. Hasan Uzatıcı

  Hasan Uzatıcı CMNet Üyesi

  Kamil Bey, biz çevre mühendisleri içinde sınav şartı geliyormuş. Çevre mühendisleri için mevzuat eğitimi sonrası sınav, diğer bölümler için temel çevre eğitimi+mevzuat eğitimi sonunda sınav olucakmış. Yönetmeliğin bu günlerde çıkabileceği konuşuluyor. Bence belge başvurusunu yapın.

  Mevcut belgesi olan çevre mühendisleri de vize dönemine kadar Bakanlığın düzenleyeceği mevzuat eğitimine bir kere katılması gerekecekmiş.
   
 14. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi

  Saçmalığın en önde giden daniskası :S Ben de dandik bir sınava girerek Diş Hekimi Uzmanı olmak istiyorum neden vermiyorlar. Çevre Mühendisliğinden bu kadar nefret edilmez ki. Bu nasıl bir bakanlıktır bazen sinir krizine giriyorum.
   
 15. Hasan Uzatıcı

  Hasan Uzatıcı CMNet Üyesi

  Örneğin Binalarda Enerji Kimliği Düzenleme konusunda enerji kimlik belgesi uzmanlığı eğitimleri başladı. Ama maalesef ki özellikle yeni yayımlanacak Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik te tüm mühendislere çevre görevlisi belgesi hakkı tanınacakken, neden biz çevre mühendislerine enerji kimlik belgesi uzmanlığı hakkı ilgili yönetmelikler ile tanınmıyor?
   
  Seda Yılmaz bunu beğendi.
 16. Murat Akyüz

  Murat Akyüz CMNet Üyesi

  Çevre Mühendislerinden nefret ediyoruz. Olmaz olsun böyle meslek diyoruz. Bu mesleği nasıl olur da Türkiye Cumhuriyetinden silebiliriz bunu düşündüğümüz için verilmiyor o enerji kimlik belgesi uzmanlığı hakkı.
   
 17. Burçin Birinç

  Burçin Birinç CMNet Üyesi

  Yeni yönetmelik çok yakında çıkacakmış arkadaşlar.
  Çevre mühendislerine mevzuat eğitimi + sınav (en az 70 almak) şartı var. Diğer mühendisliklere ve fen edebiyat fakültelerinin kimya matematik fizik biyoloji bölümlerine çevre eğitimi+ sınav (en az 70 almak) ve çevre mevzuatı eğitimi + sınav (en az 70 almak) şartları var.
  Şuanda çevre görevlisi olanların kazanılmış hakları mevcut çevre görevlisi belgelerinin bitiş tarihine (5 yıllık oluyor) kadar sınava girmeyecekler ancak bu 5 yıllık süre içerisinde bir kere çevre mevzuatı eğitimine katılacaklar. Belge yenileme dönemindeyse hem mevzuat eğitimi alacaklar hem de sınava girecekler. En az 70 puan almak zorundalar.
  Çevre danışmanlık firmaları da 5 tane çevre görevlisi bulundurmak zorunda:

  1. Çevre koordinatörü: En az 5 yıl tecrübeli (çevre görevlisi olma durumu 2010 da başladı daha önce böyle bir şey yoktu bu yüzden herhangi bir çevre işi yapan firmada yani atık yönetimi olabilir, atıksu arıtma firması olabilir vs. en az 5 yıl çalışmış olması lazım. 2010 dan beri çevre görevlisi olması yetmiyor yani 2010 dan önce de nerede çalıştığını belgelemesi gerekiyor, eski çalıştığı firmalardan kaşeli imzalı yazı ve sigorta belgeleri gerekiyor bunu kanıtlamak için de.) Bu kişinin çevre mühendisi olma şartı yok. Sadece çevre görevlisi olması yeterli
  2. En az 3 yıl tecrübeli çevre görevlisi (çevre mühendisi olma şartı var)
  3. En az 2 yıl tecrübeli çevre görevlisi
  4. Tecrübe süresi önemli değil çevre görevlisi olması yeterli
  5. Tecrübe süresi önemli değil çevre görevlisi olması yeterli
  Bu 5 tane çevre görevlisinin en az 2 tanesinin çevre mühendisi olma şartı da var.
   
 18. Oğuzhan Başıbüyük

  Oğuzhan Başıbüyük CMNet Üyesi

  çevre mühendisinden bile çevre görevlisi olması bu kadar zor olacaksa vay bu ülkenin haline !! ...
   
 19. Ferhat Bağaç

  Ferhat Bağaç CMNet Üyesi

  Vay arkadaş demek ki fakülteler çevre mühendisi yetistiremiyor.. diploma alıyorsun ama işe giremiyorsun yok isg yok cevre görevlisi..
   
 20. realastala

  realastala CMNet Üyesi

  Yönetmelik söylendiği gibi çıkarsa tam bir trajedi olur...
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.