• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Göksel Kurtuluş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Sağlık Kurumu
ÇEVRE GÖREVLİSİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Resmi Gazete Tarihi: 12.11.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27757

Amaç
Bu Yönetmeliğin amacı, çevre görevlilerinin nitelikleri, sorumlulukları ve belgelendirilmeleri ile çevre danışmanlık firmalarına yeterlik belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Kaynak:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Ekli dosyalar

• Çevre görevlisi ve danışmanlık firmaları hk yön.pdf
    370.4 KB · Görüntüleme: 167

çevre görevlisi sınavı ile ilgili olarak

(3) Üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olan veya çevre mühendisliği, çevre bilimleri veya çevre teknolojileri konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış kişiler için çevre mevzuatı sınavına, Üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen/fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veteriner fakültelerinden mezun olanlar temel çevre bilimleri ve çevre mevzuatı konusunda yapılacak sınava katılmak zorundadırlar

Çevre danışmanlık firmasının nitelikleri

MADDE 9 – (1) Çevre danışmanlık firmasında en az 5 (beş) çevre görevlisinin sürekli istihdam edilmesi ve bunlardan;

a) Birinin, kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az 5 (beş) yıllık mesleki tecrübeye sahip veya 7 ncimaddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış koordinatör çevre görevlisi olması,

b) En az birinin kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az 3 (üç) yıllık mesleki tecrübeye sahip çevre mühendisi veya çevre mühendisliği, çevre bilimleri veya çevre teknolojileri konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış veya 7 nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması,

c) En az birinin kamu veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az 2 (iki) yıllık mesleki tecrübeye sahip çevre görevlisi olması,

zorunludur.

(2) Çevre danışmanlık firmasında verilen hizmetin niteliğine, personel sayısına ve çalışma şartlarına uygun olacak şekilde çalışma mekânları, toplantı salonu, arşiv odası ve hizmet aracı bulunmak zorundadır. Hizmet aracının üzerinde dışarıdan görünecek şekilde firma ismi ve logosu, Bakanlık Logosu ile birlikte yer alır.

(3) Çevre danışmanlık ve çevresel etki değerlendirmesi hizmetleri dışında, laboratuvar hizmeti veren kurum ve kuruluşlar, danışmanlık hizmeti ile ilgili personeli ayrı tanımlamak zorundadır. Bunlar, üstlendikleri danışmanlık işlerine ait izin ve denetime esas teşkil edecek ölçüm ve analizleri yapamazlar.

(4) Şahıs şirketlerine Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi verilmez.

özetle.

- çevre mühendisleri çevre görevlisi sınavına tabii tutuluyor

- çevre danışmanlık firmaları 5 kişi olacak (5,3,2 yıllık çevre görevlisi bulundurması şart)

- 6 ay içinde çevre danışmanlık firmaları 5 çevre görevlisi şartını yerini getirmek zorunda

- çevre danışmanlık firmlarının arşiv odası, toplantı salonu, hizmet aracı v.s getirilmiş.

- çevre yönetim biriminde 1 adet çevre mühendisi şartı getirilmiş.

- labratuvarlar, çevre danışmanlık kısımlarını ayrırarak ayrı personel bulunduracaklar.

- bir çevre görevlis en fazla 16 puan üzerinden 8 tane ek -1' e veya 16 tane ek - 2 ye bakabilecek.

Evet , yayınlandı. Çok komik bir yönetmelik olmuş. İş güvenliğindeki saçmalıklardan yılmış ve iş güvenliğini bir kenara atıp sadece çevre görevlisi işleriyle mi uğraşsam diye düşünürken bu yönetmelik daha da saçma; şahsen ben şu anda görevli belgesini almayı düşünmüyorum. ( bu yönetmelikle )

Daha dün başvurumu yapacaktım , yapmadım..Yapmıcam da.. Çıkana kadar kötü bir şakadan ibaret olduğunu düşünüyordum..Gülsem mi Ağlasam mı bilemedim :tskler:

Yazılan yorumların silindiğinin farkında olan ve hatta nedenini de bilen varsa açıklasın lütfen.

Ayrıca bu konunun burada net ortamında değil çevre mühendisleri odası tarafından düzenlenecek bir konferans ortamında profesyonelce tartışılması, raportörler eşliğinde toplantının değerlenndirilmesinin yapılması, alınan notlar ve tutulan raporlar ışığında bakanlık ile görüşmeler yapılması gerekmektedir. Bu böyle olmaz. Ayrıca bu platformda bu iş müdavimlerinin aydınlatıcı tavır ve paylaşımlarının yeterli olmadığını da düşünüyorum, kendilerinin de profesyonel görüşlerinin alınabilmesi için ortamın da da sanal değil fiziki olması gerekmektedir.

msjların bir kısmı benim olduğum yerde kaldı.benden itibaren konu ayrıldı. birazdan birleşir herhalde

Arkadaşlar bu konularda bir yönetici arkadaşımızın maddi hatasından dolayı mesajlar birbirine karışmıştır.

Lütfen yönetmelik ile ilgili tartışmalarınızı BURADAKİ altından yürütünüz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...