• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Görevlisi Yönetmeliği Taslağı

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Çevre Görevlisi Yönetmeliği Taslağı yayınlanmıştır. Ulaşmak isteyen arkadaşlar aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirler.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Çevre görevlisinde aranılacak nitelikler
MADDE 5 – (1) Tesis veya faaliyetlerde, çevre yönetim birimlerinde veya yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarında çalışacak çevre görevlilerinde aranılacak nitelikler aşağıda verilmektedir.
a) En az dört yıllık üniversitelerin mühendislik, fizik, kimya veya biyoloji bölümlerinden ya da veteriner fakültesinden mezun olmak,
b) Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda başarılı olmak,
c) Yüz kızartıcı suçlardan hüküm almamış olmak.

Çevre görevlisi belgesi
MADDE 6 – (1) Çevre görevlisi belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir.
a) (A) sınıfı çevre görevlisi belgesi;
1) Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda 70 ve üzeri puan alarak başarılı olan çevre mühendislerine,
2) Çevre mühendisliği alanında yüksek lisans veya üzeri akademik eğitime sahip kişilere,
3) Bakanlık merkez ve taşra teşkilatının çevre yönetimi ve çevresel etki değerlendirmesi ile ilgili teknik birimlerinde en az beş yıl görev yapmış çevre ve orman uzmanlarına, şube müdürlerine ve en az 4 yıllık üniversite mezunu teknik personel ile en az üç yıl görev yapmış il müdür yardımcısı, il müdürü, daire başkanı ve üstü görevlerde bulunan personele istekleri halinde,
Bakanlık tarafından verilir.
b) (B) sınıfı çevre görevlisi belgesi;
1) Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda 70 ve üzeri puan alarak başarılı olan mühendislik, fizik, kimya veya biyoloji bölümlerinden ya da veteriner fakültesinden mezun kişilere,
2) Bakanlık merkez ve taşra teşkilatının çevre yönetimi ve çevresel etki değerlendirmesi ile ilgili teknik birimlerinde en az üç yıl görev yapmış çevre ve orman uzmanlarına, şube müdürlerine ve en az 4 yıllık üniversite mezunu teknik personele istekleri halinde,
Bakanlık tarafından verilir.
(2) Çevre görevlisi belgesi için başvurular elektronik ortamda Bakanlığa yapılır.

Kaş yaparken göz çıkarma operasyonuna devam maalesef.

Ekli dosyalar

• 2010.03.15-çevre-görevlisi.pdf
    201.2 KB · Görüntüleme: 28
fen edebiyat okusaydık niye mühendislik okuduk böyle saçmalık olabilirmiya. suç bizde biz ses çıkarmadıkça aynen devam..... avrupaya bakınya çevre mühendisi ismini duyduğunda ayrı bir ilgi gösteriyolar.. ben vatanımda çalışıp ülkemi geliştirmek istiyorum ama malasef..

artık çevre mühendisleri odası sessiz kalmaz herhalde neyseki taslağı yayınladılar ya taslağı görmeden uygulasalardı ne olurdu kimbilir? ne yapmaya çalışıyorlar anlamak ve yetişmek mümkün değil ben bunları çözdüm arkadaşlar kim nederse desin kimse de kusura bakmasın bütün bunlar bakanlıkta boşboş durup haybeye para kazanan devleti sömüren bir avuç insanın canları sıkıldıkça yönetmelik çıkarmalarından başka birşey değil az çok biliyoruz devlet dairelerinde işlerin nasıl yavaş yürüdüğünü iş yavaşlatma dediğin böyle yapılır. bizimle uğraşacaklarına ellerindeki işleri yapsalar memlekete daha faydalı olacaklar. delinin biri kuyuya taş atıyor çıkar çıkarabilirsen şimdi taslağı koydular önümüze film izler gibi bizi izleyecekler bakalım ortalığı iyi karıştırdık mı diye

Fatih Bey bu konuyu daha önce de konuştuk ama arkadaşların da merak ettiğini düşünüyorum. Bu eğitime katılacak olanların en az 2 yıl çalışmış olması ve bunu belgelendirmesi gerekiyodu.Bugünkü taslakta da gözüme çarpmadı ??? Bu durumdaki değişiklikten bilginiz var mı acaba?İyi çalışmalar dilerim...

Eğitime katılmak için 2 yıl şartı aranmıyor diye karar kılmıştık en sonunda. Danışmanlık firmalarında çalışmak için 2 yıl tecrübe şartı diyede bitirmiştik. Yanlış hatırlamıyorsam. Ve burada da tecrübe şartı tamamen kaldırılmış..

bi acayip yönetmelik işte. Güya A ve B diye sınılandırmışlar ama cümle aralarında hep "A veya B grubu" diye hitap etmişler. e ne anladık bu sınıflandırmadan. Alt taraflara yine Çevre Yönetim Birimi kurulmasında Çevre mühendisi zorunlu kılmışlarda en azından önceki gibi facia diilde biraz yumuşak davranmışlar. 2 yıl tecrübe durumunu ortadan kaldırmışlar fakat bu seferde tesislerin birim kurma veya hizmet alım süresini koymamışlar.
tek kelimeyle helal olsun adamlar iyi çalışmışlar.

Adamlar biz ne dersek tam tersini yapıyorlar. Zaten bizden deneyim aranmaması gerekirdi ama bu sefer de herkesten mi deneyimi kaldırmışlar anlam vermek mümkün değil. Türkiye'nin ve bizim geleceğimiz için hayırlısı artık arkadaşlar...

taslağı tekrardan yayına koymuşlar !!! Maddeler, aynı B grubu direkt veriliyor bizlere.

Yönetmelik taslağına ilgili linkten ulaşabilirsiniz.

@Fatih Özcan

abi bi ara linki kaldırmışlardı. pazartesiden itibaren tekrardan koymuşlar.