• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

çevre haftası etkinliğimiz

Çiğdem Aksoy

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
Merhabalar;

seçim haftası ve okulların 10 haziranda kapanması nedeniyle öne çektiğimiz çevre haftası etkinliklerimiz yarın ( 28 mayıs cumartesi ) başlıyor. ve 1 haziran çarşamba günü bitecek. umarım elime gözüme bulaştırmam.

bunu neden yazdım bilmiyorum ama sanırım biraz şansa ihtiyacım var.

yolunuz düşerse 1 haziran çarşamba günü Hayrabolu Belediye Başkanlığı- Tema Vakfı Tekirdağ Gönüllüleri ve MARÇEP katkılarıyla hazırlamış olduğumuz çok değerli hocalarımızın konuşmalarıyla renklenecek marmara çevre platformu konferansına gelebilirsiniz.
yer: Hayrabolu Sadi Kıyak Öğretmenevi
saat:09:30 da çevreye saygı yürüyüşü
saat:10:00 çok değerli rahmetli hocamız Prof.Dr. Cemil Cangir Hatıra Ormanında fidan dikimi
saat:11:00 de de konferans başlayacak.

(not: gelmek isteyen arkadaşlarımız olursa telefonumu verebilirim.)

Cevap: çevre haftası etkinliğimiz

çevre haftası nedeniyle okullarda vermiş olduğum eğitimlerde kullandığım bazı videolar ve sunumlar var ancak sisteme yükleyemiyorum. yardımcı olmayı çok isterdim. :(

Cevap: çevre haftası etkinliğimiz

mrb. arkadaşlar
Çevre haftası etkinliklerimiz bugün bitti kazasız belasız. Şans benden yanaydı. Hiçbir aksilik olmadı. kros koşusu bisiklet turu hafta içinde de çevrenin önemi, temiz çevre, çevrenin korunması konularında ilköğretimlerde resim, Ortaöğretimlerde şiir ve Liselerde de kompozisyon yarışması düzenledik. Yine okullarda çevre haftası ile ilgili eğitim seminerleri çevreye saygı yürüyüşü Prof.Dr. Cemil Cangir hatıra ormanında fidan dikimi arkasından hayrabolu öğretmenevinde konferansımız vardı. Konuşmacılarımız Çok değerli hocalarımız Prof.Dr.Osman İnci Prof.Dr.Emre Aysu Doç.Dr. Fatih Konukçu Yrd.Doç.Dr. Duygu Boyraz Yrd.Doç.Dr.Canan Tuna Dr. Hasan Bakın dı.

Konu başlıklarımız da Trakya Planlarında Son Durum ve Ergene Kirliliğinin Tarımsal Ürünlere Etkisi, Uyumlaştırma Adı Altında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İMP Tarafından Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/100.000 ölçekli 2.Revizyon Çevre Düzeni - İMP Planı Kapsamında Hazırlanan 1/25.000 Ölçekli İMP İl Çevre Düzeni Planlarının Değerlendirilmesi,Küresel İklim Değişikliği Sürecinde Su Kaynakları Yönetimi ve Çevre Trakya Topraklarının Önemi ve Kullanım Durumu,Çayır meralar ve bunların Önemi ydi.

Çok güzel bir hafta geçirdik. ama bu demek değil ki çevremizi sadece gününde ya da haftasında hatırlayacağız. hergün hatırlayıp aynı zamanda da hatırlatacağız. hem bilinçleneceğiz hem de bilinçlendireceğiz. Hedefimiz daha güzel, daha temiz ve daha yaşanabilir bir dünya için tabiatın gösterdiği yoldan gitmek, onu tahrip etmeden onunla uyum içinde yaşamayı başarabilmektir.

Çevre ve çevre bilincinin kazanılması bir eğitim meselesidir. Ailede başlayan bu eğitim okullarda ve iş hayatında da devam eder. Ancak bu bilincin yerleşmesi tek başına bir kurumun başarabileceği bir iş değildir elbette. Bütün kişi ve kurumların içinde yer almasını gerektiren bir seferberliktir.

Büyük bir bölümü sularla kaplı dünyamızda, içilebilir su oranı sadece % 3’tür, biz temiz suların ancak % 1 ine ulaşabiliyoruz. Buda gösteriyor ki, su kaynaklarımız büyük tehlike altında! Güzel dünyamız, çevremiz için tehlike çanları çalmaya başlamış durumda. Bunu engellemek biz insanların elinde, keşke demeden önce bir kez daha düşünmeliyiz.

Susuz bir dünya, susuz bir endüstri, susuz bir tarım, susuz bir hayat olamaz. Bizde yüksek sesle haykırıyoruz, su tasarrufuna yönelik yeni projelerin tasarlanıp hayata geçirilme zamanı diyoruz. Bu konuda çalışmalar yapan bilim adamlarının yeni projeler hazırlamaları konularında önünün açılması gerekirken, bizlere düşen görev suyu az kullanan, suyu tasarruf eden eğitimli insanlar yetiştirmek.

Medeniyetler için su hayattır. Tarım ülkesi olan ülkemizde çiftçimiz kaliteli ürün elde etmek, ürün hasatında yüksek oranda kazanım için suya ihtiyaç duymaktadır. Çünkü ülkemizde su kaynaklarımızın %70 i tarım alanlarının sulamasında kullanılıyor.

Belediye olarak atık suların arıtılmasına yönelik tesisimiz için proje çalışmalarında sona gelindi. Burada arıtacağımız suları tarımda tekrar geri kullanıma kazandırmış olacağız.

Yapılan çalışmalarımızın hayata geçirilmesi için vatandaşlarımızın, sivil toplum kuruluşlarının ve gelecek neslimiz sevgili öğrencilerimizin desteğine ihtiyaç duyuyoruz.

(Konuşmamdan bir alıntıyı paylaşmak istedim umarım kabalık etmemişimdir.)

Çevre Haftamız kutlu olsun. Saygılarımla...