• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre ithalat ihracat izin kısmı

Evrem Yeşil

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AMBALAJ
merhaba,

yurtdışından malzeme geliyor. entegre çevre bilgi sisteminden çevre ithalat ihracat izin kısmını aktifleştirmem gerekmiş. ama bu kısmı bulamıyorum. yardımcı olur musunuz?

uygulama kısmında böyle bir başlık göremedim.

Yurt dışından gelen malzemeler EÇBS de firma yetkili olmanız gerekli aktifleştirmek için. Genellikle gümrük ile ilgilenen personel takibini sağlar. Bu konu ile ilgili kim görevlendirilecekse EÇBS sisteminde yetkili olarak atamanız gerekir.

Yurtdışından ne getiriyorsunuz bilmiyorum metal hurda, atık ve katı yakıt konuları için getirmeden önce ithalat izni almanız gerekiyor.Katı yakıt için ise katı yakıt ithalatçı kayıt belgesi almanız gerekiyor öncelikle bilginiz olsun

Tehlikesiz atık ihracatında (AB üyesi ülkelere) sisteme hangi belgelerin yüklenmesi gerekiyor?

Önceki cevapları görüntüle…
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
Savaş G.Savaş Bey, gümrük yıllardır tehlikesiz atıkları (metal talaşalrı) y dışına gönderiyor. Bana bu bilgi hiç akmadı. saha denetiminde tespit ettiğimde, ihracat izin belgesi alınması gereklilğini söyledim. çapraz sorgulama ne yazıkki yapılmıyor gördüğüm kadarıyla. Şmdi başvuru yapsak sorun olur mu bilemedim. Gönderilen talaşlar, yurtdışından başka firmanın parçasını işledikten sonra çıkan talaşlar. firma bu talaşları da geri istiyormuş. ihracat izin belgesinde ise 2.cil hurda malzemeler diye ifade geçiyor. çevre bakanlığından izin alırken, neler sorgulanıyor? bu kadar derine inilir mi? tedirgin oldum. yardımlarınızı rica ediyorum

Ekli dosyalar

• tehl-kes-z-atik--hracat-basvuru_100122-20220110151656.docx
    17.8 KB · Görüntüleme: 29
  • -hracat-gerceklesme-raporu-2022-20220110151713.docx
    12.8 KB · Görüntüleme: 15
Savaş G.Merhabalar,bizde ambalaj atiklari toplama ayirma ve geri kazanim tesisi hemde tehlikesiz atik toplama ayirma tesisiyiz atik ihracaati yapmak icin izin almak istiyoruz ama nasil bir yol izlemem gerekiyor acaba? Tehlikesiz atik geri kazanimimiz yok sadece ambalaj atigi geri kazanimimiz var yani sadece 150102 ile granül uretimi yapiyoruz bu durumda atik ihracati izni alip yurt disina satis yapabilir miyiz acaba yardimci olursaniz cok sevinirim.

merhaba,
atık üreticisine ait çevre izin ve lisans belgesini, Tehlikesiz Atıkların Kabul Edildiğine Dair İlgili Yetkili Otorite Kabul Yazısı (Onaylı Türkçe Tercümesi ile birlikte) ve proforma fatura yüklemiştim.

evet tüm bu süreçleri biliyorum, ama bu izin alınmadan gümrük nasıl gönderiyor ona aklım hala ermedi. Çapraz sorgulama nasıl ollaz.

Merhaba arkadaşlar,
danışmanı olduğum bir firma pil ithal etmek istiyor. Bunun içinde Çevre Uyum Belgesi almamı istediler. Tebliği okudum Ek-1 e giriyor ve TAPs dernegine üye olduk. Bundan sonraki aşama nedir, ecbs üzerinden mi devam edeceğim yoksa ticaret bakanlıgı sistemi tareksten mi? Daha önce almadığım için yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
handeAHande hanım öncelikle teşekkür ederim cevabınız için. Tareks sisteminde yetkim olmadigi için giriş yapamadım. Yetkilendirme için istenilen evraklar içerisinde taaahhutname de yer almaktadır. Bu taahhutun içerigi ne olmalı, hazırlayacağım ama örnek bulamadım. Size zahmet kısaca içeriği hakkında bilgi verirseniz çok sevinirm.