• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre izin lisans belge yenileme aşamaları

Işıl Ü.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
Merhaba,
EÇBS üzerinden ilk defa Çevre İzin Lisans Belgesi yenileme başvurusunda bulunacağım. İlk önce ne ile başlamalıyım, Çevre şehircilik teknik uygunluk raporu tekrardan istiyor mu ? yardımlarınızı rica ederim.

Işıl Ü.Üstadım Merhaba,

Öncelikle şu bilgiyi hatırlatmakta fayda var; Çevre İzin ve/veya Lisans Belgelerini geçerlilik süresi dolmadan en az 180 takvim günü öncesinde başlatmak gerekir.

Gerekli süreler içerisinde yenileme başvurusu yaptığınız zaman il müdürlüğü uygunluk yazısından başlayacaksınız. İl müdürlüğü uygunluk yazısında istenilen belgeler;

- ÇED Görüşü
- Kapasaite Raporu
- İş akım şeması ve proses özeti
- Sicil gazetesi
- Diğer bilgi ve belgeler (yapmış olduğunuz faaliyete göre değişiklik gösterebilir)

İl müdürlüğü uygunluk yazısı aldıktan sonra yine yapmış olduğunuz faaliyete bağlı olarak bilgi ve belge talep edilir. Örneğin ambalaj atığı geri kazanım faaliyeti yapıyorsanız ve hava emisyon konulu çevre izni kapsamına giriyorsanız istenilecek belgeler;

- Teknik uygunluk raporu
- Emisyon ölçümü ve ölçüm yapıldığına dair rapor
- Valilik tespit raporu

Sistem üzerinden başvuru yapacağınız zaman istenilen bilgi ve belgeler karşınıza çıkmaktadır. Bir de Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliiğini okumanızı tavsiye ederim. Yönetmeliğin 11. maddesinin 1. fıkrasında ilgili madde yer almaktadır;

1650882910215.png

Teşekkür ederim Olgaç bey, Eçbs Çevre izin lisans uygulamasında başvuru için kalan gün sayısı bulunmaktadır. Bu sayı işlemlere başlamam gereken günü mü göstermektedir ?

Önceki cevapları görüntüle…
Işıl Ü.Sistem üzerinde belirtilen gün; belge için kalan geçerlilik süresini göstermektedir. Siz geçerlilik tarihini baz alarak 8 ay önceden başlatmanız gerekir. Bu sürenin 6 ayı yönetmelikte tanımlanan süre geri kalan 2 ayı ise İl müdürlüğü uygunluk yazısı başvuru sürecidir.

Arkadaşlar Merhaba,

Tat tesisi fiziki şartlar madde 6 da metal kabul edecek olan tesisler için radyasyon ölçüm cihazı ve sertifikalı personel diyor ya, normalde bu tehlikesiz toplama ayırmalarda isteniyordu. Şuan iznini yenileyeceğim tesisin tat belgesi yok yine de isteniyor mu belediye toplaması yapıyoruz ambalaj olan metal geliyor tesise.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
Ömer EsÜstad Merhaba,

Toplama ayırma, ön işlem ve geri kazanım tesislerinde metal atık alacak firmalardan radyasyon cihazı isteniyor. Atık Ön İşlem ve Geri Kazanım Tesislerinin Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğinin 9. maddesinin 1. fıkrasının f bendinde ilgili madde yer almaktadır;

f) Metal atık kabul edilecek tesislerde, radyasyon kontrolü yapılabilmesi için Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumundan teknik uygunluğuna ilişkin onay alınmış radyasyon ölçüm cihazları kullanılır ve cihazın kullanımına yönelik ilgili kurumdan eğitim sertifikası onaylı personel bulundurulur.

Arkadaşlar yeniden merhaba,

Bu aralar kendimi sorun merkezi gibi hissediyorum. Şimdi şöyle izin lisans süremiz 09.08.2023 tarihinde doluyor takribi 240 gün öncesi aralık 2022 olmuyor mu? Sabah eizin e bir girdim belge bitiş tarihi 18.06.2023 yazıyor onaylı belge (09.08.2023 ama) kalan süre 189 gün olarak yazıyor ben bu durumda ne yapacağım. bu sistemsel bir hata değil mi? eizine mail gönderdim ancak diyorum yani benim es geçtiğim bir şey mi var?

Ömer EsSana da Merhaba Üstadım,

Kendini sorun merkezi olarak görme, bizler burada birbirimize yardım etmek ve destek olmak için varız. Her zaman takıldığın noktaları sorabilirsin. :)

Şu bilgileri hatırlatmakta fayda var; Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında Çevre İzin/Lisans Belgesi yenileme işlemlerine 180 takvim günü öncesinden gerekli başvuruların yapılması gerekir. Tabi bu 180 takvim günü süresi haricinde en az 2 ay önceden il müdürlüğü uygunluk yazısı başvurularını başlatmak gerekir. Sizin de dediğiniz gibi en az 8 ay önceden başvuru başlatılması gerekir. Bu önemli bilgiyi tekrar hatırlatma yaptıktan sonra sizin soruna geçelim.

Bazen sistemde hata olabiliyor. Geçen hafta kütle denge sisteminde sıkıntılar yaşandı ve stoklar eksi olarak gözükmekteydi. Siz sürekli ilgili birime mail atın ve mutlaka dönüş sağlayacaklardır. Geçerlilik süreleri ile ilgili tereddüt yaşarsanız "İzin ve Lisans İşlemleri>İzin Lisans ve Geçici Faaliyet Belgesi Alan İşletmeler" sekmesinden kontrol gerçekleştirebilirsiniz. İlgili link aşağıda yer almaktadır:

Örnek olarak görsel;

1655200594799.png

İyi çalışmalar.

Önceki cevapları görüntüle…
Olgaç SürmelihindiValla sağolasın teşekkür ederim. Sorun şöyle galiba bendeki bir önceki lisans 18.06.2018 di o sene yeni yönetmelik çıktığı için hep il müd. uygunluk falan iade edildi ve bizim süreç uzadı bakanlık sistemi yapamadı. Resmi evrakta 09.08.2023 olsa da sistem bir öncekini alıyor evrak tarihi olarak. yani benim belgem sisteme göre 6. ayda doluyor. eizine yazdım ama dönerler mi bilmem muhtemelen demeyecektir senin belgen 09.08.2023 te verilmiş sen o tarihe göre başvur. Sistemi kıstas alacaktır. Uzun uzun anlatıyorum benim durumunda olan varsa kontrol etsin kaçırmasın diye.
Ama şimdi şöyle bir şey var yanılmıyorum dimi , artık yenilee kalmadı yeni başvuru var benim 180 gün önceki 60 da uygunluk öncesi gibi düşünsem ekim oluyor ama artık gfb den başlayacağımız için ben ocakta tüm sürece başlasam ne olur. (uygunluk başvurusuna.)

Ömer EsÜstadım Merhaba,

Siz Bakanlıkla ile ivedilikle tekrardan iletişime geçin. Eğer süre ile ilgili bir düzeltme olmaz ise 18.06.2023 tarihini baz alarak gerekli işlemleri başlatın. Dediğiniz gibi Ekim ayında il müdürlüğü uygunluk yazısı ile başvurunuzu başlatın. 180 takvim günü olan süreyi geçirirseniz süreç geçici faaliyet belgesinden başlatılır.

dilek kayaÜstadım Merhaba,

Şu şekilde anlatalım;

1- Çevre İzin ve/veya Lisans Belgesinin geçerlilik süresinin sona ereceği tarihten 180 takvim günü öncesinden bütün bilgi ve belgelerin hazır olacak şekilde sisteme yüklenerek yenileme işlemlerinin başlatılması gerekir. Bu belgeler nelerdir örnek vererek açıklamak gerekirse;

Toplama ayırma ve geri kazanım konulu çevre lisans belgesi için;

- İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı
- Teknik Uygunluk Raporu

Hava emisyon konulu çevre izni belgesi için;

- İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı
- Emisyon Ölçüm Raporu
- Valilik Tespit Raporu

Lisans ve/veya izin belgesi yenilemelerinde 180 takvim günü öncesinden başvuru başlatılırsa süreç geçici faaliyet belgesi olmaksızın başlatılır. Eğer bu süre geçerse geçici faaliyet belgesi başvurusu yapılarak süreç en baştan başlatılır.

Ayrıca il müdürlüğü uygunluk yazısı sistem üzerinden başvuru yapılarak alınmaktadır. Bu belgenin başvurusu 2 ay önceden yapılması gerekir. Çünkü tesisin fiziksel şartlarında herhangi bir uygunsuzluk çıktığı zaman veya bir belge eksikliği olacağından dolayı 2 ay içerisinde uygunsuzluk veya belge eksikliği giderilebilir. Bu eksikliklerin tamamlanması açısından en az 2 ay önceden il müdürlüğü uygunluk yazısına başvuru yapılması gerekir.

Toparlayacak olursak Lisans/İzin yenileme= 6 ay + il müdürlüğü uygunluk yazısı=2 ay toplam en az 8 ay önceden başvurunun başlatılması gerekir.

İlgili Kaynak: Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği

güncel çevre izin ve lisans
Tehlikesiz atıklar için olan yönetmelikleri paylaşabilir misiniz? nasıl bulabilirim?