• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre İzin Süreci sonrası alınabilecek belgeler

Elzem

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
InsaatSektoru
Merhabalar,

Tesisimizin GFBsi var ama Çevre İzin Belgesi henüz başvuru sürecinde. Aşağıdaki maddedeki belgelerin temini için Çevre İzin Belgesine sahip olmak gerekiyor mu acaba?
-Toprak Kirliliği Faaliyet Ön Kontrol Formu
- BEKRA Bildirimi
-Endüstriyel Atık Yönetim Planı

Şimdiden teşekkürler.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
elzem.12Üstad merhaba,

Bekra bildiriminde ve toprak kirliliği faaliyeti ile ilgili bilgileri doldururken çevre izin belgesine ihtiyaç bulunmamaktadır. Ancak atık yönetim planı hazırladıktan sonra onay için il çevreye sunarken istenilen belgelerde gfb veya çevre izin/lisans istenebilir. Bu durum ilden ile farklılık gösterebilir. Bekra ve toprak kirliliği, tesislerde kullanılan kimyasallarla ilgilidir.

Olgaç Bey Merhaba, İl Ankara. Tessite kullanılan kimyasallar LNG, Kalyak, Motorin gibi inşaat faaliyetlerinde kullanılacak kimyasallar ayrıca beton tesisimiz de var burada da beton kimyasalları kullanılıyor. Bu durumda gfbmiz olduğu için bu üç belgeyi de hazırlamak lazım mı dersiniz siz de @Murat TÜYLÜ gibi. Murat bey teşekkürler ayrıca yorumunuz için.

Murat üstadın dediği gibi siz bir an önce gerekli başvuruları yapın. Bekra bildirimi yaparken kimyasalların msds leri gerekli olacak. Hazır betonda kullanılan kimyasalların çoğu tehlikesiz olduğu için bekra sistemine beyan etmenize gerek bulunmayabilir ama msdse bakmak gerekir. Hazır betonda genelde auramix gibi katkılar kullanılır.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
elzem.12

EAYP için GFB, Uygunluk yazıları ilden ile değişiyor olmak ile birlikte diğer bildirimler için tesisinizin Çevre İzni Belgesine sahip olma şartı yoktur. Hatta bildirimlerde GFB-Çevre İzni şartları da aranmaz. Atık üreten, faaliyet konusu toprak kirliliği beyanında yer alan ve kimyasal depolayan tüm tesislerin yapması gereken bildirimlerdir. Yazmadıklarınızı da ben yazayım:

Motat bildirimleri
Jeneratör Bildirimi
Atıksu Bilgi Sistemi Bildirimi

Melih Bey Merhaba, cevabınız için çok teşekkürler. Danışman firmamız jeneratör bildiriminin artık yapılmadığını söylemişti ama bu bilgi yanlış mı o halde? Farklı bir noktaya parmak basmamıza sebep oldunuz çok teşekkürler tekrar.

Neye dayanarak söylendi bilmiyorum , ilgili bir yazı varsa paylaşım yapmalıdır.
Siz jeneratör beyanınızı yapınız :)

Jeneratör kullanımı yıllık 500 saatin üzerinde olması halinde emisyon ölçümü yaptırılıyor. Bu kapsamda da il müdürlüğüne jeneratör bildirimi yapılmıyor diye biliyorum. Sonuçta jeneratörüm var ve 500 saatin altında kullanıldığının taahhütü veriliyor. Aşınca da ölçüm yapılıyor. Yanlışım varsa düzeltiniz 🙂 Bir ihtimal bu sebepten artık yapılmıyor demiştir.

@serhatyolda verdiğimiz taahhüt işte o beyan oluyor. SKHKKY Ek-5 der ki: "Tamamen acil durumlarda kullanılan, acil güç sistemleri (sürekli çalıştırılmayan, herhangi bir arıza durumunda veya elektrik kesintisinden dolayı işletmeye sokulan ve bu durumların ortadan kalkması ile işletmeden alınan ve yılda azami 500 saate kadar kullanılan) için aşağıdaki emisyon standartları uygulanmayacaktır. Bu tesislerin işletmecileri her yıl içindeki bu tür kullanımlara ilişkin bir raporu yetkili mercilere sunmak zorundadır."

Melil bey, bildirimi bir taahhüt olarak görebilirizi kastetmiştim. 500 saatin altında kaldığına dair. Danışmanın da artık bildirim yapılmıyor demesinin sebebinin de 500 üstü olup emisyon ölçümü yaptırdığı için bir ihtimal olabiliri öne sürmüştüm 🙂 Bilgilendirme için de teşekkür ederim.

@Melih Coşar jeneratörümüz var ve 500 saatin altındadır. bunu il müdürlüğüne ........500 saatin altında kullanım olmuştur bilgilerinize sunulur gibi mi yazmamız gerekiyor. Çok teşekkür ederim bilgilendirme için