Çevre izin ve lisans yenileme başvurusu

Gül Can

Giresun sevdalısı
Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü
Merhaba Arkadaşlar,
Çevre İzin Belgesini yenilemek için zamanında başvuru yapamazsak ne oluyor? Çünkü İl Müdürlüğü Uygunluk yazısına eksiklik geldi ve sistemde il uygunluk yazısını alamadan Çevre İzin Belgesi Yenileme butonu aktif olmuyor. Bu konu hakkında tavsiyeleriniz varsa alabilir. Teşekkürler

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Belgeniz iptal oluyor ve GFB aşamasına döndürülüyorsunuz. Tavsiye verebileceğimiz bir konu değil, tek durum normalden de birkaç ay önce başvurmak :) Geçmiş olsun. En acısı da yaşayarak öğrenmek.

Gül Can

Giresun sevdalısı
Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü
Sağolun :D
Her durumda da GFB için istenen evrakları yüklüyorum zaten. Pek fark eden bir şey olmadı.
Peki, tesisi muaf duruma düşürsem yani hava emisyon konulu izinden muaf olacak şekilde başvuru yapmak istesem?
Gerçi herşey online ortamda artık galiba muaflık başvurusu da eizin üzerinden oluyor değil mi?

Son bir aya kala İl Uygunluk Başvurusu yaptım, tesiste herşey aynı İl Müdürlüğü öngöremediğimiz bir eksiklik belirtti ve süreç tıkandı maalesef.

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Aynen dediğiniz gibi, hepsi e-izin üzerinden oluyor. Mevcut izni muafiyete dönüştürmek de zor, önce iznin bitmesini bekleyeceksiniz :rolleyes:

hilol kartal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
okul
Merhabalar,Çevre İzin Muafiyeti 17-1 hava emisyonu kapsamında ecbs üzerinden gönderdim.Denetime gelindi eksiklikler söylendi.Yapılmaması durumunda red edileceği söylendi.Red edilince puandan düşme oluyor mu?

nilay delici

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre Görevlisi
Merhabalar,
Çevre İzin Yenilemede Kocaeli için, İl Müdürlüğü Uygunluk yazısı Onay sürecine girdiğinde onaylanması ne kadar sürüyor?

Son düzenleme:

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Web sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Merhaba , Bu kapsamda yeni yaptığım başvuru üzerinden cevap vereyim.
Başvurudun yaklaşık 2 hafta sonra denetime gelindi. Bi eksiklik belirtildi.Eksilik giderildikten sonra akşam 17:00 gibi yaptığım başvuru ertesi gün 10:00'da onaylandı.
Kaba tabirle eksikliğiniz yok ise 3 hafta ( denetim dahil) sürebiliyor. Daha erken denetime gelinirse süre kısalabilir.

nilay delici

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre Görevlisi
Cevabınız için teşekkürler Fatih Bey,
Bana da denetime gelindi denetimde eksiklik sözlü olarak söylendi, başvurum değerlendirme sürecinde görünüyordu, eksikliği tamamladım. İl Çevreden uygun olduğum söylendi ancak sistemde uygunluk yazısı başvurum 3 gündür onay sürecinde görünüyor. Yapmam gereken başka bir işlem mi var?

MBALABAN

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,

Çevre İzin yenileme başvurusu yaptım. Memur ilk eksiklik olarak ölçüm raporunu yenilememi iletti. Ama sistemden bana rededilmiş olarak düştü. Reddilen sekmede herhangi bir işlem yapılamıyor. Bu nedenle yenilenen raporları yükleyemiyorum. Nasıl ilerleyeceğim konusunda bilgi olan var mı?

Eksiklik gönderilen şey sistemde nasıl oluyor da red olarak düşüyor.

Önceki cevapları görüntüle…

Yiğit KURT

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
*
Anladığım kadarıyla emisyon konusunda eksiklik yemişsiniz. Sistemsel bir sorundur büyük ihtimalle. Bakanlığa gitmeniz zor ise, emisyon konusu olduğundan şube müdürü Erhan Bey 'i aramanızı tavsiye ederim. Fatma Erdem atıksu şube müdürü.
RED düşen başvurulara hiç bir şekilde belge yüklenmiyor. Bence birazda geç kalmışsınız. RED düşer düşmez telefon ile müdahale etmeniz sizin için daha faydalı olurdu.

MBALABAN

Kayıtlı Kullanıcı
@YgTK Ah kaç kere aradım. Şimdi tekrar aradım toplantıdaymış. Ali Durak a mail de attım. Böyle bir sistemsel hata olmasını aklım almıyor. İl Müdürlüğü de çözebilmiş değil. Sürekli arayacağım çok teşekkürler.

Bakanlıktan Okan kaya vardı yazılımcı. Bunu dışından yönlendirildiğiniz yazılımcı birisi biliyor musunuz ona da mail atayım

ozber

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kendi işinde
Arkadaşlar merhaba. Ben belge bedelleri ile ilgili bir soru soracağım. Birden fazla izin-lisans konusu olan firmalar her konu için ayrı ayrı olacak şekilde mi belge bedelini yatırıyor?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Web sitesi
Firma
Merhaba ,

Ambalaj G.k , Tehlikesiz Geri K. GFB , İZİN gibi süreçleri için ayrı ayrı ücretlendirme yapılmaktadır. Aşağıdaki dosyada fiyatları inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@ozber Yanlış anlaşılma olmuş o zaman :) O listedekiler "ilk alım" için. Eğer yenileme yapıyorsanız "Çevre İzni/Lisansı Belgesi Güncelleme" kısmına bakmanız gerekiyor. EK - 1 için 3.050 TL ; EK - 2 için 1.450 TL olacak.

Adem Taş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
MANİSA ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
arkadaşlar burada farklı yorumlamalar var dolayısıyla buraya bir açıklık getirmek istiyorum. belge yenileme işlemi ve belge güncelleme işlemi birbirinden farklıdır. eğer daha önce almış olduğunuz belge üzerinde ki yazan ünvan, vergi dairesi/vergi numarası, adres v.b. (tesisin yeri aynı ama belediye numaratajı değiştirmişse) durumlarında güncelleme yapılıyor. burada yalnızca güncelleme bedeli olarak tek bir bedel ödeniyor. ama 5 yıllık geçerlilik süresinin dolması, kapasite artışı, ısıl güç artışı v.b. durumlar yenileme işlemi olarak geçiyor ve burada her bir konu için belirtilen birim fiyat neyse o ödeniyor. bilginize

ozber

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kendi işinde
@Cem Yılmaz @Fatih Koçak ben 13.600 TL olarak bildirdim.. Ek-2 kapsamındayız 1.450 Tl ödeyeceğiz demek ki.. Ne olur artık kısmet :)

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Mevcut izniniz iptal olmadığı sürece o fiyat çıkmaz içiniz rahat olsun :) 1.450 TL'yi görünce şaşıracaklardır :D

ozber

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kendi işinde
@Cem Yılmaz Geçen sene başka bir firmada çalışıyordum. Orada da atıksu deşarjı konulu çevre izni için belge yenileme başvurusunu yapmıştım. Ödenen rakam 1800 tl idi. Şimdi atıksu için var olan rakamın 2100 olduğu görünce güncelleme olarak değerlendirmedim hiç. Güncellemeyi ünvan değişikliği, şirket sahibinin değişmesi vb. kapsamında düşündüm. Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Şafak Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.yesildanisman.com
Firma
YEŞİL DANIŞMAN
@ozber @Cem Yılmaz atık su konulu çevre izni yenilemede 2100 TL isteniyor. güncelleme ünvan değişikliği, yetkili değişikliği, adres değişikliği gibi değişimler için. en azında muğla il çevre müdürlüğü bu şekilde uyguluyor.

mavi_pelerin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
MÜZ ÇEVRE DANIŞMANLIK
merhaba;
Çevre İzin yenilemede sistem de yer alan referans kodu ile firmaları ödeme için hangi bankalara yönlendiriyoruz ?

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Web sitesi
www.linkedin.com
Firma
ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.
Merhaba, Çevre İzin ve/veya Lisans ödemeyi Halk Bankası'na yapmanız gerekmektedir.

Anamaya

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Saida
Arkadaşlar, İzin ücreti bankaya ödendikten sonra sistemde işlem tamamlanmadan (*imzala gönder) GFB süresi dolduğu için süreci en başa alınan oldu mu aranızda?

puhu

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba ;

Belge süre bitimi sebebiyle lisans-izin yenileme için başvurdum . Uygunluk yazısı muhtemelen bu hafta çıakcak. İzin-Lisans sürecinde sistemde istenen evraklar nelerdir? Ambalaj Atığı GDT ve TAT, Tehlikesiz Atık GDT lisansı ve emisyon izni var.
Eski sistemde lisans sürecinde teknik uygunluk raporu atık veri onay yazısı VTR ve emisyon raporu isteniyordu. VTR ve Emisyon raporunun istendiğinibiliyorum fakat lisans belge yenilemede de aynı evraklar talep ediliyor mu?

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web sitesi
www.linkedin.com
Firma
Merhaba, Çevre İzin ve Lisans Belgesi yenileme sırasında çevre izin ve lisans yönetmeliği kapsamında;

2) Çevre izin belgesi ile çevre izin ve lisans belgesi yenileme başvurularında Ek-3C’de belirtilen bilgi, belge ve raporlara ilave olarak, il müdürlüğü uygunluk yazısı, kapasite raporu ve Çevresel Etki Değerlendirmesine ilişkin kararın sunulması gerekmektedir. Valilik tespit raporu, emisyon ölçüm raporu ve emisyon özet raporu istenilen belgeler arasındadır.

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Merhaba

Bahsettiğiniz evrakların yenilenmiş hâlleri talep ediliyor. VTR, güncel emisyon raporu, özet rapor, teknik uygunluk raporu, KDS girdileri, taahhütnameler talep ediliyor. Atıksu konusu yoksa genel evraklar bunlar.

MerveŞafak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
işsizz
Merhabalar, KDS'de sadece R3 ve R12 proseslerini uyguluyoruz ve Ek-2 listesindeki yerimiz 8.1 ve 8.2'dir. Ancak eski uygunluk başvurusunda Ek-1 8.1'de eklenmiş. Bu biraz kafamı karıştırdı. Peki KDS'de D prosesleri uygulamaya yetkimiz olmadığı için Ek-1'de 8.1 olmadığımız soncunu çıkarabilir miyim? [Ek-1'deki 8.1 Atık ara depolama, geri kazanım ve bertaraf tesisleri (Hava emisyon konulu çevre izni konusunda getirilen muafiyet tüm geri kazanım tesisleri ile atık yakma ve birlikte yakma tesisleri için geçerli değildir. Çevresel Gürültü konulu çevre izni konusunda getirilen muafiyet ise atık pil ve akümülatör ile ömrünü tamamlamış lastik geri kazanım tesisleri için geçerli değildir).

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web sitesi
www.linkedin.com
Firma
Merve Hanım Merhaba,
Siz anladığım kadarıyla ambalaj atığı geri kazanım ve tehlikesiz atık geri kazanım işlemleri yapıyorsunuz. Eğer öyleyse R12 genelde tehlikesiz atık toplama ayırma faaliyeti yapan firmalar ve R3 ise tehlikesiz atık geri kazanım yapan firmalar kullanıyor. (Bazı çevre il müdürlükleri R12'yi geri kazanım olarak da kabul ediyor). Önceden toplama ayırma ve geri kazanım tesisleri ek-1 kapsamında yer alıyordu ancak şimdiki Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliğinde dediğiniz gibi ek-2 kapsamında yer alıyor. Sizin elinizde yer alan il müdürlüğü uygunluk yazısı hangi yıla ait? Ayrıca D prosesleri bertaraf için uygulanan yöntemlerdir. Sizinle ilgili bir durum değil.

22900

Ünal Kemal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Dİ Mühendislik
Çevre İzin ünvan değişikliği yapıldığı zaman herhangi bir ücreti var mıdır?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Web sitesi
Firma
Merhaba unvan değişikliğinden dolayı yenilemelerde ücrete tabi oluyorsunuz.
Güncelleme ücreti alıyor bunun için de 2019 yılı fiyatları aşağıdaki gibidir.

22914

kubraeren

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çalışmıyorum
Kapasite muaf yazımızı aldık. Bundan sonraki işlemde ÇED Gerekli Değildir yazımızın güncellenmesi mi yoksa AAT Proje onayımızı yenilemek mi doğru olur?
Ek olarak eskiden hazırlanmış proje geçerli mi olur*Firmanın yenilmesi mi gerekir acaba?

hatice BURAL

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ekinyolu çevre danışmanlık firması
uygunluk yazısı için, sistemde kapasite bilgisi isteniyor ama düzenli depolama ve sterilizasyn tesislerinde bir üretim yok, 0 yazıyorum ama yine olmyor ne yapılabilinir bilgisi olan varmı acil lazım bu bilgi

Ünal Kemal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Dİ Mühendislik
deüzenli depolama ve sterizlasyon ünitesinin toplam kapasitesi girebilirsin. (Düzenli depolama alan bilgisini, sterilazsyon ne kadar saatlık yıllık kapasite miktarlarını vb.

hatice BURAL

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
merhaba arkadaşlar, çevre izin lisans yenilme için uygunluk yazısını aldım ve belge yenilme işlemlerinden başvuruyu yaptım. Bu aşamadan sonra ne yapılması gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. başvurum bu şekilde görünüyor.

Ekli dosyalar

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web sitesi
www.linkedin.com
Firma
Hatice Hanım Merhaba, İl müdürlüğü uygunluk yazısını aldıktan sonra sistem üzerinden çevre izni yenileme sekmesini tıklayarak başvuru başlatacaksınız. Sistem üzerinden il müdürlüğü uygunluk yazısını ekleyeceksiniz ve sistem istenilen belgeleri gösteriyor. Yine takıldığınız nokta olursa yardımcı oluruz.

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web sitesi
www.linkedin.com
Firma
@hatice BURAL Rica ederim inş sıkıntı çözülür. Bu arada atıksu konulu çevre izni yenileme başvurusu yapacaksınız. @Cem Yılmaz bu konuda daha bilgilidir. O da size yardımcı olacaktır. İyi çalışmalar. :)

MÜGE123

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
öğrenci
Arkadaşlar merhaba
Çevre izin başvurusunda bulunacağım sistem e-imza hatası veriyor yaklaşık 10 gündür sizlerde aynı problemi yaşıyor musunuz?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Web sitesi
Firma
Merhaba ,

Başka bir tarayıcıdan denediniz mi ?

Bunlarla ilgili hataların cevaplandığı birçok mesaj var site üzerinden biraz araştırma yaparak ulaşabilirsiniz.

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web sitesi
www.linkedin.com
Firma
@MÜGE123 Müge Hanım Merhaba, benzer durumu bir arkadaşım yaşamıştı. Kendisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yayımlamış olduğu crome eklentisini indir programını indirmiş ve sistemden izin ver diyerek durum düzeltilmiştir. Siz de bu şekilde yapabilirsiniz.

eyuludag

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Java ve e-imzaya ait yazılımları güncelleyin düzelebilir.

pinarodabasi

Kayıtlı Kullanıcı
Bende de aynı hatayı verdi, chrome 'dan deneyin, bir de web sitesini benim bilgisayarda güvenli bulmadığı için e-imza yı açmıyordu, ayarlarda internet seçeneklerinden güvenlik altında bakanlığın web sitesine güven diye ekledim, sonra oldu. Bu şekilde deneyebilirsiniz.

hatice BURAL

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
@Cem Yılmaz atıksu çevre izni yenileme işlemlerini yapmam gerekiyor ama doğru bilgileri eklemekte zorluk çekiyorum acaba yardımcı olabilir msiniz . faaliyet, düzenli depolama sızıntı suyu artıma tesisi

Ekli dosyalar

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Yanlarındaki "*" işareti yanıltmasın, elinizde olmayan bilgiyi doldurmak zorunda değilsiniz. 😌 Dolduramadığınız kısım hangisi şu an?

hatice BURAL

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
işletmede kullanılan hammade ve deşarj standartları ile ilgili bilgiler isteniyor ama şuan arıtma yapılmıyor atıksu aşı suyu olarak kullanılıyor bu duurmda deşarj limitlerini doldurmama gerek yok demi

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Tabi ki hammadde kısmını boş bırakabilirsiniz. Biz de zaten "Kapasite Raporu"nda yer alan "Tüketim Maddeleri" kısmındakileri yazıyorduk oraya. Deşarj standartları ile ilgili, "TABLO 1" ve "TABLO 2" kısmından mı bahsediyorsunuz? Onlara da gerek yok, dediğiniz gibi deşarj yapmadığınız için elinizde bir veri bulunmamakta.

Evin Ersoy

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Alfa GRUP Çevre Danışmanlık
çevre izni yükleme aşamasında 180 günlük tarihi kaçırdığımız için sürece yeniden başladık. il müdürlüğü uygunluk yazımızın tarihi 12.09.2019 a kadar devam ediyor. gfb için başvuru sayfasına geldiğimde başvuru yapılması için izin vermiyor. görüntü ektedir. yardımcı olabilir misinz?

Ekli dosyalar

Derya U.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Sera Mühendislik
Merhaba
Uygunluk yazısı almanıza gerek yok. Sadece il müdürlüğünden GFB yi iptal ettirmeniz gerekli. Sonra ki aşamada GFB iptal nedeniyle başvuru yapacaksınız. Başvuru ana ekranında hem GFB hem de izin lisans için referans numarası çıkacak. Ücreti yatırdıktan sonra başvuruya izin veriyor.

MerveŞafak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
işsizz
Merhabalar, çevre izin lisans yenileme başvurusu için aldığım İl Uygunluk Yazısının son paragrafında "Bu belge GFB başvurusunda sunulmak üzere verilmiştir." yazıyor. Yine de bu belgeyle yenileme başvurusu yapabilir miyim? Yanlış yazılmış diye İl Müdürülüğüne düzeltme mi yaptırmalıyım?

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web sitesi
www.linkedin.com
Firma
Merve Hanım Merhaba, İl Müdürlüğü Uygunluk Yazıları 1 sene geçerlilik süresi vardır. Eğer geçerlilik süresi geçmediyse kullanabilirsiniz.

elifocal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ODAK madencilik
Merhabalar,bir firmamızın yeni çed belgesi çıktı,çevre izin yenileme işlemini yapabilmek için kapasite raporunu güncellememiz gerekiyor mu?Birde uygunluk yazısı alındıktan sonra mı emisyon ölçümü için başvuru yapıyoruz ?Şimdiden teşekkür ederim.

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web sitesi
www.linkedin.com
Firma
Elif hanım merhaba , kapasite raporunuzun geçerliliği devam ediyorsa kullanabilirsiniz. Eğer emisyon ölçüm raporunuzun geçerliliği varsa onu da kullanabilirsiniz. Uygunluk yazısına başvurunu yapın ve aynı anda valilik tespit raporunu da başvuru yapın.

Oğuzhan Keskin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
Merhaba,

Üretiminiz 1/3 oranında artıysa izin yenileme başvurunuzu yapmanız lazım. Üretiminiz 1/3 oranında artıysa ve kapasite raporuna yansıtılabilecek bir üretim var ise kapasite raporunuzu güncellemeniz gerek. Mevzuata göre kapasite artışından sonra 1 ay içerisinde izin yenileme başvurusunu başlatmanız gerek.

Kapasite raporunda bir artış olup da izin yenileme başvurusu yaparsanız valilik tespit raporu için başvuru yapıp valilik tespit raporundan sonra emisyon ölçümü yaptırabilirsiniz. Valilik tespit raporunuz gelmeden ölçüme başlamayın zira size sözle 4 noktadan yaptırın deyip valilik tespit raporuna 6 nokta yazabilirler o zaman 2 nokta için ilave ölçüm yaptırmanız gerekir.(başıma geldi 2 noktayı sildirene kadar akla karayı seçtim)

Yeni yapılacak olan emisyon raporunu yaptırmadan önce il müdürlüğü ile görüşmenizde fayda var çünkü kapasite artışından sonra emisyon ölçüm raporlarında da emisyon noktalarının artması gerekmekte fakat bazı il müdürlükleri nokta sayısını arttırmadığı oluyor. Bu durumda geçerliliği olan mevcut emisyon ölçüm raporlarınızın geçerliliği olup mevcut emisyon ölçüm raporları ile başvurunuza devam edebilirsiniz.

Saygılarımla.