• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre izin ve lisans yenileme başvurusu

hikmettabakoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Magün Çevre Danışmanlık Firması
Arkadaşlar merhabalar danışmanlığını yaptığım bir firmanın hava emisyon konulu çevre izin belgesi 16.10.2017 tarihinde bitecektir. Tesis Ek-2 kapsamındadır. Yenilenmesi hususunda hangi evrakların hazırlanması gereklidir? Yenilenmesi için gerekli evrakları sistememi yüklemem gerekiyor? Yoksa sisteme birşey yüklemeden il müdürlüğüne dilekçe sunmak yeterli midir?

merhaba, tat firmamızın 12.04.2018de süresi bitiyor ve lisans yenileme yapacağım, ancak izin lisans sayfasından izin lisans belge yenileme başvurusu dediğimde 'İzin ve İzin/Lisans belge süre bitimi nedeni ile yenileme başvurusu yapamazsınız' şeklinde uyarı alıyorum ve hangi belgeler isteniyor göremiyorum. 6 ay önceden başvurmam gerek yani 12 kasım da, il müd. ile görüştüğümde onlar da en geç 12 kasımda başvuru yapman gerek demişlerdi, ama şuan neden böyle bi uyarı aldım anlayamadım süre gelmediği için mi acaba.. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim..

dediğiniz gibi izin lisanstan gfb başvurusu yap dediğimde bu sefer de seçeneklerde aşağıdakiler çıkıyor, ama biz bunların hiçbirine girmiyoruz hangisini seçmleliyim ki bu durumda?
Mevcut Tesis İlk Başvuru
Mevcut İzin'e Lisans Konusu Ekleme
Mevcut Tesis Red Nedeniyle Başvuru (* Red olmuş başvurunuzun başvuru tarihi 1.11.2014 öncesi ise "Mevcut Tesis İlk Başvuru" sekmesinden başvuru yapınız. )
Yeni Kurulmuş Tesis İlk Başvuru
Geçici Faaliyet Belgesi Yenileme
[TBODY] [/TBODY]
[TBODY] [/TBODY]

@serdaralkan serdar bey siz de mi süreyi kaçırdıktan sonra yapmıştınız ?

peki gfb den başlayınca yönetmelikte '1 yıl süreli gfb verilir diyor', bu 1 yıl dolmadan da işlemler hızlı ve bi aksaklık olmazsa lisansa çevirebilir myim?

teşekkür ederim canm :) @ftmnryldrm93

arkadaşlar gfb başvurusu yapmak için bakanlığın sitesinde ortak belgeler de çed kararı, sicil gazetesi,kapasite raporu görünüyor bunlar sisteme yükleyeceğim dosyalar mı? daha önce tesis ilk gfb başvurusu yaptığında daha fazla belge yüklenmiş (yapı kullanma izin belgesi, iş akım şeması, vaziyet planı,il müd uygunluk yazısı sanayi sicil belgesi, acil durum müdahale planı gibi) , yine bunları da yükleyecek miyim yoksa yalnızca çed kararı, sicil gazetesi,kapasite raporu mu yükleyeceğim?

Daha fazla istenen belgeler önceden isteniyordu. Artık yalnızca ÇED, Sicil Gazetesi, Kapasite Raporu, İş Akım Şeması ve Proses özeti, Uygunluk yükleyeceksiniz

Çevre izni başvurularının yetkili merci tarafından 60 takvim günü içerisinde değerlendirileceği yazıyor yönetmelikte. Peki bakanlık bu süre içerisinde değerlendirme yapmazsa ne oluyor? İzin yenileme başvurusu yaptım (Ek-1 tesis) ve 60 günün dolmasına 4 gün kaldı. Ne yapmalıyım sizce?

Çevre izni veya çevre izin ve lisans belgesine ait başvurunun değerlendirilmesi ve belgenin düzenlenmesi
MADDE 9 - (2) Başvuru, yetkili merci tarafından altmış takvim günü içerisinde değerlendirilir.

@jn6zo

Hiçbir şey olmuyor. Bende de 10 gün fazladan geçirdiler, unutmuşlar ve izindeymiş inceleyecek kişi. Size daha geç de olsa dönüş yapılıyor. Arayarak ulaşmaya çalışın, zor olacaktır muhtemelen. Çevre İzni ile ilgili "Ali Durak" isimli şube müdürüne ulaşırsanız kendisi yardımcı olacaktır. Belki bir hata olabilir, sistem üzerinden atama yapılmamış olabilir.

Merhaba Arkadaşlar, 11.10.2018 Tarihinde emisyon konulu çevre izni sona erecek bir firmam var. 11.4.2018 tarihine kadar sistemden başvuru yapmam gerekmekte, önceki konuşmalarda belirtmiş olduğunuz belgelerin (uygunluk yazısı, güncel kapasite raporu, güncel emisyon ölçüm raporu ve vtr) dışında sisteme yüklenmesi gereken bir evrak var mıdır? Birde sistemden yenileme işlemini başlattım diyelim, sisteme evrakları yüklemek için ne kadar bir zaman var? Bildiğiniz üzere bu evraklar 1-2 ayda tamamlanacak evraklar değil ve bunun dışında il çevreden il çevreye firmaya dönüş yapmaları farklılık gösterebiliyor.

(Not: Başvuru zamanına daha var farkındayım ama firmaya yıl sonu raporu sunacağım, bunu da ayrıntılı belirtmem gerekiyor:) )

Şimdiden teşekkürler...

@tugceturan
Başvuruyu izin süresi bitimine 6 ay kala bitirmen gerekiyor. Daha sonra il müdürlüğü size eksiklik bildirirse de 90 gün sürenizde eksikliği bitirip sisteme yüklemeniz durumunda il müdürlüğü Çevre İzni süreniz bitmeden inceleyip tamamlayacaktır.

Merhabalar, danışmanlığını yaptığım firmanın çevre izin lisansı varken yakıt sisteminde değişiklik oldu ve izin lisans yenileme başvurusu yapıldı değerlendirme sonucunda müdürlük tarafından red edildi. Şimdi tekrar gfb sürecinden başlayacağız, izin lisasımızın bitmesine 3 ay var. Bakanlıkla görüştüğümde redden dolayı ceza ödemeyeceğimizi gfb den başlayacağımızı söylediler. Peki gfb seçeneklerinde tesis ilk başvuru mu yoksa red nedeniyle başvuruyu mu seçmeliyim ? Şimdiden teşekkürler.

@Olgaç Sürmelihindi
Teknik uygunluk raporuyla alakalı nedenler.
Red nedeniyle başvuru yaptığımda ceza ödemesi çıkar mı sistemde ?
GFB yenilemeyi seçmem gerekmiyor mu?
Sonuç olarak gfbsiz izin lisans yenileme hakkımızı kaybetmiş oluyoruz. Ceza olarak nitelendirdiğimiz durum GFB ücreti ve mevcutta izin lisansımız olduğu için yenileme yapmak gerekmez mi ?

Merhabalar, Çevre İzin Belgesi yenileme süresini kaçırıp 6 ayın içerisine girdik. GFB'den başlamam gerekiyor. Bunun için sistemde GFB Yenilemeyi seçtim ancak alt başlıklarda hangisini seçmem gerektiğini bilmiyorum. Herhangi bir kapasite artışı , yakıt veya yer değişimi gibi durumlar yok. Yardımcı olabilir misiniz?

Merhabalar, İl Müdürlüğü ile görüştüm. 180 günlük sürenin içinde olduğumuz için süre bitmeden hiçbir şey yapamayacağımızı, süre bittikten sonra en başından başlamamız gerektiğini söylediler. Bu konuda bilgisi olup yardımcı olabilecek biri var mı ?

@Cemre Aysalar
bende aynı durumdayım ancak lisans süreniz bitmeden gfb başvurusu yapabilirsiniz, gfb yenileme dedikten sonra tesis diğer işlemleri gibi bi sekme çıkıyormuş o seçilmesi gerekmiş açıklama kısmına da yenileme süresi kaçırılması vs yazılarak gfb başvurusu yapabiliriz diye biliyorum.