• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre izin ve lisans yenileme başvurusu

hikmettabakoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Magün Çevre Danışmanlık Firması
Arkadaşlar merhabalar danışmanlığını yaptığım bir firmanın hava emisyon konulu çevre izin belgesi 16.10.2017 tarihinde bitecektir. Tesis Ek-2 kapsamındadır. Yenilenmesi hususunda hangi evrakların hazırlanması gereklidir? Yenilenmesi için gerekli evrakları sistememi yüklemem gerekiyor? Yoksa sisteme birşey yüklemeden il müdürlüğüne dilekçe sunmak yeterli midir?

TESİSİMİZDE TEHLİKESİZ TOPLAMA AYIRMA BELGESİ DE BULUNMAKTADIR. VE BİZE GELEN ATIKLAR GENELDE HEP HURDA TEHLİKESİZ OLARAK GELMEKTE VE AMBALAJ OLARAK GELEN ÇOK AZ MİKTARDA BU SEBEPTEN DOLAYI İPTAL ETTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ.AYRICA BENİM BİR SORUM DAHA OLACAK SADECE TEHLİKESİZ ATIK TOPLAMA AYIRMA BELGESİ İLE ALIM VE SATIM YAPABİLİR MİYİM?

Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma Belgesi ile de alım satım yapabilirsiniz.
Ambalaj atığı az mıktarda gelıyor dıyorsunuz, ancak alanınızda miktarına bakılmaksızın ambalaj atığı bulundurursanız sıkıntı yaşarsınız, bizim bi firmamıza bu konudan dolayı cezai işlem uygulandı.

Merhabalar, geçici faaliyet belgesi başvurusu yaptım. Başvuruda bir sıkıntı yok ancak Ek Kapsamı yanlış girilmiş bu nedenle İl Müd. düzenlemem için iptal edip düzenleyip tekrar yollamamı söyledi. Ancak şuanda başvuruyu düzeltemiyorum nasıl yapabileceğim konusunda yardım edebilecek birileri var mı?

arkadaşlar çevre izni belge süremizin dolması sebebiyle çevre izni belge yenileme olarak başvuru başlattım, sisteme yüklenmesi gereken belgeler olarak il müdürlüğü uygunluk yazısı istiyor! bu normal mi, hem il müdürlüğü uygunluk hem de valilik tespit raporu mu isteniliyor.
benim sürecimde GFB aşamasından başlayacak herhangi bir neden yok.

@sdagtekin

Normal, her yenilemede İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı ister. GFB aşamasından başlatmıyor sizi, yenileme aşamasında da bahsi geçen evrakı istiyorlar. Sonuçta o 5 yıl içerisinde tesiste ne olup bittiğini bilemezler, verdikleri ilk İl Md. Uygunluk Yazısı da 1 yıl geçerli.

bağlı olduğunuz il müdürlüğüne dilekçe ile çevre izin görüşü sorun. orada detaylı belirtirler. zaten hastaneler genelde şehir içinde kanalizasyon şebekesine bağlı olduğu için atıksu konulu çevre izninden de muaf olacaksınız. bunun için dilekçeye belediyeden alınan kanal bağlantı belgesinin de eklnmesi gerekiyor. eğer kanalizasyon bağlantınız varsa ve buna ilişkin belgeniz varsa çevre izninde tamamen muaf oluorsunuz.

---- Otomatik olarak birleştirilen çoklu mesaj ----

@sdagtekin
bütün çevre izni yenilemelerde il müdürlüğü uygunluk ve valilik tespit raporu isteniyor. (ünvan değişikliği hariç)

---- Otomatik olarak birleştirilen çoklu mesaj ----

@Cemre Aysalar

gfb başvuruyu tamamladıysanız. bunun ek kaspamını siz düzeltemezsiniz artık. iki seçenek var il müdürlüğü hatalı başvuru diye size iade eder o zaman ek kapsamını uygunluk yazısında ki gibi yapar yeniden başvuruyu yaparsınız. yada eksiklik bildirilir size o zamanda yapabilirsiniz. benim tavsiyem il müdürlüğü ile görüşün yanlış başvuru diye iade etmeleri konusunda ikna edin böylece 2. eksilik hakkınız saklı kalmış olur.

@Cem Yılmaz
Merhaba, danışmanlığını yaptığım tesisin çevre izini 11.10.2018 tarihinde sona eriyor. 11.4.2018 tarihine kadar başvuru yapmamız gerekmekte. İl müdürlüğü uygunluk yazısı ve valilik tespit raporu için dilekçe sunduk. Yine emisyon ölçümleri falan yapılması gerekmektedir. Yani 11.4.2018 e kadar belgelerin sisteme yüklemesi yetişmeyecektir.
Çevre izin ve lisans yönetmeliğinde 180 takvim iş gününden önce başvuru yapılması gerekmekte olduğu yazmaktadır. 11.4.2018 Tarihine kadar istenen belgeleri yüklememiz mi gerekli yoksa sadece başvuru yapılmış olması yeterli olur mu? Forumda yorumlarda başvuru yapılmasının yeterli olduğunu ya da ilgili tarihe(izin bitiş sürecinden 6 ay önce) kadar belgelerin yüklenmesi gerektiği, eksiklik var ise il çevreden geri bildirim olacağı belirtilmiştir. Bu kapsamda yanlış bilgilendirme olmaması adına konuyu tekrar sorma gereksinimi duydum.

benim yönetmelik maddesine göre yorumum; başvuru yapılmasının yeterli olduğu şeklinde, başvuru işleminin tamamlanması şeklinde değil. 181 gün önceden başvuru işlemleri başlatılmalı ki bu süre zarfında emisyon ölçümleri valilik tespit raporu gibi süre alan işlemlerin tamamlanmasına bir zemin hazırlanmalı. valilikten tespit için gelmeleri bazen çok uzun sürüyor ve bu bizim önünü alabileceğimiz bir durum da değil.

@tugceturan

11.04.2018 tarihine kadar eksik de olsa dosyaları yüklemelisiniz. Bu size en azından birkaç ay kazandıracaktır. Bu süreçte ölçümlerinizi yaparsınız, il müdürlüğünün (ya da ek 1 ise bakanlığın) incelemek için 60 günü var. İnceledikten sonra verdikleri eksiklik için ise 90 gününüz oluyor. Bu süreçte tüm eksiklerinizi giderebilirsiniz diye düşünüyorum.

@Cem Yılmaz
Tamam Teşekkürler.
Firmanın bulunduğu bölgedeki il çevre müdürlüğü ile de görüştüm şimdi. 11.4.2018 tarihine kadar eksik de olsa belgeleri yüklememi söylediler. (Örn: il müdürlüğü uygnluk yazısı yada vtr gelmediyse, firmanın dilekçe başvurularını da yükleyebildiğimizi söylediler).

@tugceturan
Tugçe hanım, son tarihe kadar belgeleri ya da dilekçeleri yükleyerek başvuru tamamla diyeceğiz değil mi, başvuruyu tamamlayacağız.

@sdagtekin
Merhaba,
Evet Başvuru tamamlanmalı.
İzin bitmeden en az 180 takvim gün önce belgeleri de yükleyip başvurunun tamamlanması gerekiyor.

Merhaba,
Tesisimizde kapasite artışı meydana geldi, EÇBS çevre izin / lisans yenileme sekmesi üzerinden başvuru yaptım. Ekteki ekran görüntüsündeki durumda kaldı başvuru, bu süreçte firmaya herhangi bir denetim gerçekleşmedi, başvuru onaylanmış gözüküyor. Ancak yenileme işleminin gerçekleştiğine dair herhangi bir bilgi- belge bulunmamaktadır. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarım, bilgilendirirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• kimm.png
    kimm.png
    86.1 KB · Görüntüleme: 65
@İrem Sivrikaya

İrem Hanım Merhaba,

Firmanın durumunu görüntüdeki "incele" butonuna tıklayıp açılan sayfadan "tesis başvuruları" sekmesinden kontrol ettiniz mi?
Bemim bir firmamında başvurusu sizin gibi görünüyor. Bahsettiğim yere baktığımda süreç "onay sürecinde" olarak görünüyor.

Ekli dosyalar

• örnek.PNG
    örnek.PNG
    6.4 KB · Görüntüleme: 41
Merhaba Arkadaşlar,

Çalıştığım tesisin çevre izin ve lisans belg. bitiş tarihi 2022'dir.

İl Uygunluk belgesi her sene yenilenmeli mi? Yoksa lisans yenilemede mi İl Uygunluk yazısı alacağız?