• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Taslak Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı - 10 Mart 2021

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Güneş Çevre Danışmanlık
Merhaba,

10 Mart 2021 tarihinde ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü web sitesinde, "Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı" yayımlanmıştır. Yönetmelik değişiklikleri ve ek değişikliklerine ait taslakları ekten edinebilirsiniz.
Görüş bildirme formu:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Ekli dosyalar

• ÇİLY Ek Listesi Taslağı.docx
    69.6 KB · Görüntüleme: 281
  • ÇİLY Taslağı - 10 Mart 2021.doc
    75.5 KB · Görüntüleme: 280
Çok inceleyemedim, sıfır atık için yapılan atıflar var ama elim deyipte komple bir göz bile gezdiremedim, maalesef.
Taslağa bakabilen arkadaşlar oldu mu, ne getiriyor ne götürüyor, neler değişmiş diye

Hüsamettin SelçukÜstad merhaba,

Fiziksel şartlar için alınan il müdürlüğü uygunluk yazısına istinaden sıfır atık yönetmeliğinde yer alan şartlarında sağlanması gerekiyor.

Çevre İzin ve/veya Lisans Belgesi yenileme işlemleri için 180 günlük süreye il müdürlüğü uygunluk yazısı süresinin dahil olmadığını eklemişler.

Çevre İzin ve/veya Lisans Belgesi yenileme işlemleri süresini kaçıranlara, mevcut belge geçerlilik süresinden en az 1 ay önce geçici faaliyet belgesi başvurusunun başlatılması ve mevcut belge süresi içerisinde geçici faaliyet belgesinin alınması gerektiği belirtilmiştir.

Çevre İzin ve/veya Lisans belgesinin geçerliliği ve yenilenmesi kapsamında ısıl güç başlığına 2 yeni madde eklenmiştir.

3.9 İşleme tanklarının toplam hacminin 30 m³ ve üzeri elektrolitik veya kimyasal bir proses kullanılarak metal ve plastik maddelerin yüzey işlemesinin yapıldığı tesisler.1
maddesinin kapasitesi 5 e düşümüş.
10.7 Turizm konaklama tesisleri, tatil köyleri ve/veya turizm kompleksleri. 1,2
maddesine de 200 ve daha fazla diye yatak kapasite gelmiş

*ek.2 de yer alan konaklama tesislerinde 200 yatak kapasitesi eklenmiş
*ek.1 de yer alan tehlikesiz atık ahşap ve cam geri kazanım tesisleri ek.2 ye geçmiş
*tehlikesiz atık (kağıt geri kazanım) ve metal tesislerini kapasiteye göre ek.1 ve ek2 olarak ayırmış
*ek.2 ye Plastik hammaddeler kullanarak plastik ürünler üreten tesisler eklenmiş
* bitkisel ve/veya hayvansal ürünlerin işlendiği, işlenerek ya da doğrudan konserve yapıldığı ve/veya ambalajlandığı tesisler. eklenmiş bunlar ilk dikkatimi çekenler.

yönetmelik genelinde de aslında mevcut yönetmelikte yeterli açıklamaıs olmayanlar daha detaylı yazılmış gibi geldi bana

Herkese iyi bir hafta diliyorum:)
ÇİLY taslağında aşağıda yer alan madde ile görüşleriniz nelerdir?

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin (1) inci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki (2) inci fıkra ilave edilmiştir.
(2) İşletmenin tabi olduğu çevre izin/çevre lisansı konularından herhangi birisinden hatalı başvuru yapılması durumunda, süreç İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısından başlatılmak üzere Geçici Faaliyet Belgesi başvurusu iade edilir.

Cem YılmazBen şöyle düşünüyorum Cem Bey bazı illerde çevre lisans konularında hatalar görüyorum. Firma sadece ambalaj atığı toplama ayırma faaliyeti yürütmekte fakat prosesi olmamasına rağmen ambalaj atığı geri kazanım ( tüm ambalaj kodlarına sahip) ve tehlikesiz atık geri kazanım (plastik, cam, kağıt, metal ) konuları mevcut :D:koptum: tesis ek.2 bu arada
Şimdi burada başvuru yanlış yapılmış ama onaylayanda onaylamış. böyle bir durumda hata kimin ?
bu yönetmelik maddesi kesinlikle bu durumları ifade ediyor ama maddede eksik olan bir şey var gibi geliyor.

peki Madde10 ile ilgili ne düşünüyorsunuz arkadaşlar, (1) Yönetmeliğin EK-1 ve EK-2 listelerinde yer aldığı halde alıcı ortama herhangi bir hava emisyonu ve atıksu deşarjı olmayan işletmelerin çevre izin muafiyetine ilişkin değerlendirilmesi İl Müdürlüğü tarafından yapılır.
alıcı ortama hava emisyonu olmaması ne demek, ben anlayamadım, bacanın olmaması mı demek

sıfır atığa bağlanmış ama tesis kriterleri ortada yok. ya da var da ben mi göremedim. Taslaklara yetişemiyorum :)

MADDE 8 – Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin (3) üncü fıkrasının (b) bendine ilave yapılarak aşağıdaki şekilde düzenlenmiş ve (4) üncü fıkradan sonra gelmek üzere (5) inci fıkra eklenmiştir.
Mevcut yönetmelikte 13 üncü maddenin 3 üncü fıkrasına ait b bendi yok. Ben mi yanılıyorum?