• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

çevre izin yenileme süreci

hande aydın

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
merhaba ;
Çevre danişmanlık konusnda çok yeniyim ilk kez çevre yenileme iznine başvuru yaptım. Emisyon ölçümü yapıldı raporlar geldi valilik tespit raporunuda yazdım verdim .Çevre ve Şehirclik il müdürlüğü geldi baktı birkaç eksiği sözlü olarak söyledi firma onlarıda tamamladı bende görsel gönderdim Çevre şehircilk il müdülüğündeki mühendise.Sistem şuan onay sürecinde olarak yazıyor .bundan sonra hangi işlemleri yapacağım yardımcı olabilirmisiniz

hati aydınMerhabalar ,

Hangi başvurunuz onay sürecinde ekran görüntüsü ile belirtebilir misiniz ?

Ayrıca firmanızın hangi sektörde olduğunu da belirtir misiniz ?

Çevre İzin yenilemede süreç söyle;

1- İl Müdürlüğü Uygunluk
2- Geçici Faaliyet Belgesi
3-Vtr
4-Çevre İzin belgesi başvuruları şeklinde ilerliyor.

merhaba fatih bey ,
ekran görüntüsünü dosyaya ekledim. Basınçlı su borusu üreten bir firma .benim kafamı karıştıran aslında geçici faaliyet belgesi maddesi zaten ilk izin alınırken alıyoruz tekrar gerek olmuyor diye biliyordum ben. Cevapladığınız için çok teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• yeşiloğlu plastik.png
    yeşiloğlu plastik.png
    105.2 KB · Görüntüleme: 112
Şimdi daha iyi cevaplayabiliriz :)

Öncelikle gfb 0'dan izin alımlarında ve başvuru sürecini kaçırma durumlarında tekrar alınıyor.

Eğer İl Müdürlüğü Uygunluk yazınız İzin sona erme tarihinden 180 gün önce onaylanırsa sizin GFB almanıza gerek kalmayacaktır.

İlgili duyuruyu aşağıda paylaşıyorum.

1574166609278.png
Şu anda ilk aşama olan İl Müdürlüğü Uygunluk başvurunuz gerçekleşmiş. Onaylanmak üzere hayırlı olsun.

Valilik Tespit Raporunuzu da alıysanız son aşama olan Çevre İzin süreci kalıyor

Bundan sonra ki süreçte Çevre izin kısmından ilerleyerek istenilen belge ve bilgileri yükleyip izin başvurusunu tamamlamanız gerekiyor.

2. firmanız için uygunluk yazınız onaylanmış tahminen il müdürü imzasını bekliyor. Uygunluk aldıktan sonra eğer lisans bitiş tarihine daha 180 günde fazla süre varsa GFB aşamasını pas geçip direkt izin lisansa başvuru yapmalısınız.

180 gün öncesinde başvuru yaptım ondna dolayı düşünüyorum benim gfb ihtiyacım yok sürem dolmadı çünkü . son 4 günüm kaldı .çevre ve şehirlk ile görüştüm onaylanacak en geç sabah . Birde şunu sormak istiyorum ben valilk tespit raporunu elden teslim ettim ben onayını gidip çevre şehircilikten mi alacağım .Bana yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Valilik Tespit raporu için dilekçe ile başvuru yapıyorsunuz.
Daha sonra il çevre sizin tesisinize denetime gelip ona göre Valilik Tespit Raporunu denetim sonucunda onaylıyor.
Yani onaylamaları için tesisinizde bacalarınızı ve Emisyon Ölçüm raporunuzu kontrol edeceklerdir.
Rica ederim..

vtr ile ilgili maalesef benimde bilgim yok arkadaşlar bizi bilgilendirirler diye düşünüyorum...

Merhaba Arkadaşlar,
Çalıştığım tesiste GFB başvurusu için uygunluk yazısı aldık ama VTR daha almadık.Yaklaşık 2 ay kadar bir süre sonra GFB İzin Lisans sürecine çevirme işlemim var. VTR almadan da izin lisans sürecine sistemden bu şartlarda başvurabiliyor muyum? Yani sistem üzerinden uygunluk yazısıyla başvuru yapıp daha sonra VTR alabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Uygunluk başvurunuzda yüklendiğiniz evraklarla GFB başvuru yapılıyor zaten. GFB başvurusu yapmadan da valilik tespit raporu başvurunuzu başlatın yazınızın geç gelme ihtimaline karşı ilave süre kazanmış olursunuz. Sonrada İzin kısmında valilk tespit raporunu yüklersiniz.
Başvurularınızın süresi yaklaştığı zaman eksik bir belgeniz var ise @Cem Yılmaz beyin dediği gibi boş bir pdf size eksiklik sürecinin kapılarını açacak olup, ek süre kazandıracaktır.
Fakat unutmayın o eksik dosyasınızı/evrağınızı biran önce tamamlamanız gerekmekte. Yoksa ikinci bir boş yüklemeniz sıkıntı olur.

Arkadaşlar merhaba,

Danışmanlığını yaptığım bir maden firmasının iki ruhsatı vardır.Birinde çalışma olup çevre izin başvurusunda bulunacağım.Diğerinde çalışma yok ancak yakın zamanda bu iki ruhsat birleştirilecekmiş.O zaman çevre iznini tekrar yenilemem gerekir mi? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba,

Bende bir maden ocağına danışmanlık yaptığımda iki ruhsatı olup tek bir izin almıştım. Ruhsat birleştirilmesi durumunu müdürlüğe sorduğumda izin yenilemesi yapmanıza gerek yok demişlerdi. Sebep olarak eğer kapasite raporunda iki ruhsattan çıkarılabilecek ürün miktarları yazıyor ise kapasite artışına girmiyordu. Fakat sizin iki ruhsatınızın sadece tekine kapasite raporu çıkarıldı ise ve birleştirmede üretim kapasitesi 1/3 oranında artacak ise izin yenilemeniz gerekir.

Aklıma gelmişken eğer izin almanız ruhsat birleştirmeden önce denk gelicek ise, izin başvurusu yaparken iki ruhsat alanını bir gösterin(iş akım şemasında, başvuru formunda vs.) sonra kapasite raporuna bir göz atın. Kapasite raporunda sadece çalışma yapılan ruhsat sahasına ait üretim bilgileri var ise, kapasite raporunun üretim kısmına ikinci ruhsat sahasınıda ekletin(burda mevcut makine ekipmanların sayısı kapasitenizin artmasına engel olabilir)
Yeni kapasite raporu ilede izin başvurunuzu yapın. Daha sonra ruhsatlar birleşince bir dilekçe ile il müdürlüğüne yazı yazı. Filan filan sayılı ruhsat sahaları birleştirilmiş olup filan filan ruhsat sahası olmuş olup mevcut kapasitede aşım olmamıştır diye bir dilekçe yazın ki ilerde neden haber vermediniz demesinler.

Arkadaşlar,
Tesisin GFB Entegre Çevre Bilgi Sistemi üzerinden Çevre İznine dönüştürmek için başvuru yapmak istiyorum.Nasıl bir yol izlemem gerekiyor.İlk defa başvuru yapacağım.Yardımcı olursanız sevinirim.