Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre izni olmadan atık gönderimi

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında c.ak tarafından paylaşıldı.

 1. c.ak

  c.ak CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Çalıştığım firma 02.2015 tarihinde kuruldu ve çevre izni alınmamış. Geçen yıl denetiminde atık gönderilmiş gibi gösterilmiş ve denetçi sorgulamamış. 08.2016 sonunda Kapasite raporu oluşturuldu ama 09.2016 sonunda 14001 denetimi var. Kısaca sorum Çevre İzni olmadan Atıkları lisanlı firmalara gönderebilir miyiz?
  Teşekkürler
   
 2. hersanlioglu

  hersanlioglu CMNet Üyesi

  @c.ak
  Çevre izniniz olmadan nasıl 14001 belgeniz olabiliyor ki?
  Mevzuata uyulmadan 14001 ÇYS kurulabilmesi mümkün mü?
   
  Ruveyda ŞAHAN KAR ve Engin Bircan bunu beğendi.
 3. Ulaş Özdemir

  Ulaş Özdemir CMNet Üyesi

  @c.ak çevre izni olmaması atıkların bahsettiğiniz şekilde yönetiminde bir engel değildir yalnız geçici faaliyet belgesi de yok ise tesisin söz konusu belgede olmadan çalıştığının göstergesidir.
   
 4. DEMET AKMAN

  DEMET AKMAN CMNet Üyesi

  merhaba ;

  08.2016 da ilk kapasite raporu çıktı ise , demek ki tesis aslında faaliyetine yeni başlamış. Atık çıkmak için veya atık beyanında bulunmuş olmak için çevre izni yada GFB ye gerek yoktur.
  Ama çevre mevzuatı acil evrakları toparlanmadan ISO almaya çalışılıyorsa bu işte bir terslik var derim ben. birilerinin cebine ISO almak muhabbetine bazı güzellikler yapıldığı için iş hızlanmış olabilir yani :) Zaten ISO almak artık o kadarda sorun değil. hele de karşılıklı çıkarların konuştuğu yerlerde denetleyiciler sadece vaatler üzerine bile ISO verebiliyorlar.
  Belkide faaliyetiniz kapsam dışıdır GFB ye de gerek kalmaz. Ama kapasite raporunuz ilk kez alınmış ise muhtelemelen bu görüş daha yoktur. öncelikle ÇEVRE İZNİ LİSANS YÖNETMELİĞİNDE ki durumunuza bakın, atık çıkmaya devam edin, ISO da bol bol evrak , görev tanımlaması yapın ve vaat edin :)
   
 5. mcelebi

  mcelebi CMNet Üyesi

  Eğer atıklarının tehlikeli atık sınıfında ise sıkıntı ama tehlikesiz atıksa fatura fiş yeterli olur
   
 6. c.ak

  c.ak CMNet Üyesi

  Konuyu kısaca özet geçmek istemiştim ama... Şöyle açıklayayım;
  Şirket aile şirketi ve 02.2015 tarihine kadar Limited olarak görev aldı ve ISO belgesi limited zamanında alınmış. 02.2015 tarihinde firma limited ve AŞ olarak aynı bina içerisinde ayrılmaya gitti ama hisse devir işlemleri 07.2016 tarihinde yapıldığından AŞ adına bir kapasite raporu ve Çevre izni alınamadı. Bende firmada yeniyim 2 ay oldu ve sorduğunuz soruları bende firmama soruyorum. Atık gönderip göndermemek konusunda kararsızım o yüzden sizlerden destek almak istedim.
   
 7. mcelebi

  mcelebi CMNet Üyesi

  Çevre izni veya çevre izin ve lisans belgesi bulunan işletmenin sahibi veya unvanının değişmesi
  MADDE 12 –
  (1) İşletmenin sahibi veya unvanının değişmesi durumunda üç ay içerisinde değişikliğe ilişkin sicil gazetesi, kapasite raporu ve mevcut çevre izni veya çevre izin ve lisans koşullarına uyacağına dair taahhütname ile başvuru yapılır.
  (2) Yetkili merci tarafından yapılan değerlendirme sonucunda çevre izin veya çevre izin ve lisans sürecinin yeniden başlatılmasının gerekli görülmediği durumda, önceki geçerlilik süresi değişmemek kaydıyla belge yeniden düzenlenir.

  MADDE 11- (2) Çevre izni veya çevre izin ve lisans alma süreci aşağıdaki belirtilen değişikliklerin gerçekleştirilmesini müteakip 30 takvim günü içerisinde yeniden başlatılır.
  a) İşletmenin faaliyet yerinin değişmesi,
  b) İşletmenin faaliyet konusunun değişmesi,
  c) İşletmenin yakıtının ve/veya yakma sisteminin değişmesi,
  ç) İşletmenin toplam üretim kapasitesinin veya toplam yakma/anma ısıl gücünün en az 1/3 oranında artması veya artış miktarının bu Yönetmeliğin Ek-1 Listesi kapsamında yer alması.

  Bu iki madde işini görür inşallah
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.