• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre izni olmadan faaliyet gösteren 160 bin işletmeye ceza geliyor.

Yıl sonuna kadar Geçici Faaliyet Belgesi (GFB) almayan firmalara 40 bin liradan 1 milyon 693 bin liraya kadar çevre cezası kesilecek. İşletmesi çevreye uyumlu olduğu halde GFB’si olmayan 160 bin firma olduğu belirlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çalışmasına göre bunlardan sadece 9 bininin GFB başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Farklı sektörlerden 31 Aralık 2013 tarihine kadar çevre izni için başvuru yapan firmalara idari para cezası ve faaliyet durdurma yaptırımı uygulanmayacak. Valiliklere gönderilen genelgeye göre 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren ise idari cezalar uygulanmaya başlanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, GFB almayan firmaların sadece belgelerinin eksik olduğuna dikkat çekerek, “Çevreyi kirleten işletmelere yönelik denetimler devam edecek. Tespit edilmesi halinde ise cezai yaptırımlar uygulanacak” dedi.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@CMNet Okuru

"Abla sizde ağaç fidanı var mı?" çağrışımını yapmayı başardığımıza göre kesin peyzajcılardır ... Daha yaratıcı da olunabilir tabiiii... o değil de !!! haberin kaynağı, yasal dayanağı ne acaba? 3. köprü, havaalanı, kanal vb. tokiler vs. yetmedi sanırım şimdi bu zavallı dünyadan bihaber işletmelerden çıkacak acısı... Ve tabiii bir de 750 -1000 -1200 gibi maaşlara kanaat eden arkadaşlaraa...

@nskathome

Çevre mühendisi yerine yanlışlıkla peyzaj mimarı almışlar 250 tane. şu anda hatayı fark ettiler köylerden gübre topluyorlar :D

@nskathome

Bilmiyorum şaka bir yana haberin kaynağını cidden merak ettiğimden sormuştum

Hürriyet de çıkan bir haber ancak dayanağını ben de bilemiyorum, ve merak ediyorum! Ayrıca süreci de!

Bu yazıyı yanımda taşıyıp tüm, bu olayın ciddiyetinin farkında olmayan işletmelere göstereceğim!

Bir denetçi günde 3 denetim yapsa haftanın 1 günü rapor yazsa ayda 48 firma denetler (tamamen sallıyorum ama bence bu rakam çok fazla neyse..) 50 denetçi 5,5 senede 160.000 firmaya ancak çevre izni verirler. O da ancak hepsi ilk denetimlerinde belgeyi almaları şartı ile. Tabi bu arada bunlar hiç belgesi olmayanlar, birde belgesi olanların denetlenmesi lazım periyodik olarak ve zamansız bir şekilde, ayrıca birde kaçak olan ve merdiven altı çalışan yerlerin meydana çıkarılması falan da lazım..... Dip not : bunlar sadece çevre izni için birde diğer izinler var atık sahası , atık yönetim planı onaylama... yok olmaz bu iş sır istanbula en az 50 denetim elemanı lazım ekstra

Ama onların özel yetenekleri var, gitmeden de görmeden de o köy bizim köyümüzdür şarkısı eşliğinde denetleme yapabiliyorlar!

İstanbul'da 2 kere uygunluk yazımızı tekrarlamamıza istinaden denetçiler gelmedi. Ya da başvurular aylar sonra neticeleniyor. Bence, İstanbul'da merdiven altı firmaları tespit etseler yeter. Onlar zannedilenden daha fazla çevreyi kirletiyor. Öyle atık suları direk kanala deşarj ediyorlar ki, İSKi bile bunun üstesinden gelemiyorsa, İl Müd. hiç gelemez.. Kocaeli elini çabuk tutuyor ve seri. Yine de Türkiye'nin hiç bir ilini İstanbul ile kıyaslayamıyorum...

istanbuldaki denetçiler ile ilgili derin şüphelerim var.. günde bir denetim yapıp sonra kendilerini evlerine bıraktırtmayı içlerine nasıl sindiriyorlar bilemiyorum.

uygunluk başvurusu yapıldığı halde denetlemeye gelmeyen ilgili mühendise de ceza uygulanacak mı acaba ?

@Tansel ÖZÇELİK

@Tansel ÖZÇELİK

çevre görevlisine ne gibi bir ceza gelebilir ki?

Çevre görevlisi belgelerinin iptali ve askıya alınması
MADDE 17 – (1) Aşağıda yer alan durumlarda çevre görevlisi belgesi;
a) Çevre görevlisi belgesi başvurusunda yanlış veya yanıltıcı bilgi verildiğinin veya belge düzenlediğinin tespit edilmesi hâlinde,
b) Danışmanlık hizmeti verdiği sürece yetkili makama yanlış ve yanıltıcı belge ve bilgi verdiği tespit edilmesi hâlinde,
c) Çevrenin kirlenmesine yol açacak, işletmenin çevre yatırımı yapmamasına veya eksik yapmasına neden olacak rapor düzenledikleri tespit edilmesi hâlinde,
iptal edilir.
(2) Çevre görevlisinin hizmet verdiği faaliyet/işletmenin denetimi sonunda Ek-2’de yer alan Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Değerlendirme Formu Bakanlık veya il çevre ve orman müdürlüğü çevre denetim görevlileri tarafından doldurulur. Toplam ceza puanı 100 olan ilgili çevre görevlisinin çevre görevlisi belgesi Bakanlık tarafından üç ay süre ile askıya alınır. Bir vize dönemi içinde iki defa 100 ceza puanı dolduran ilgili çevre görevlisinin belgesi, Bakanlık tarafından iptal edilir. Puanlamalar beş yıllık dönemlerde değerlendirilir. Yeni vize dönemine girildiğinde puan sıfırlanıp puanlama tekrar başlatılır.
(3) Belgesi iptal edilen çevre görevlisine, altı ay süre ile yeni belge verilmez.

@CMNet Okuru

ama şartlar net olur o halde çevre izni ve lisansı alması gerekirken almayan firmaların çevre görevlileri için geçerli olsa gerek, işletme alamıyorsa çevre görevlisi napsın :krktm:

@Gülay Kudret Birdal

sen il müdürlüğüne gerekli müracaatları yaptıktan sonra, firma sahibi de senin söylediğin eksikliklerin giderimi konusunda sana yardımcı oluyorsa sorun yok. Ama firma yetkilisine bazı düzeltmeleri yaptıramıyorsan danışmanlık firması adına kendi imzanın da bulunduğu bir dilekçe yazabilirsin. Aylık değerlendirme tutanaklarına da "şu işlemler hakkında tesis yetkilileri uyarılmış olup herhangi bir aksiyon alınmamaktadır" yazıp imzalattırırsan hiçbir şey olmaz :)

@Gülay Kudret Birdal

@CMNet Okuru

Ayçelen Hanım'ın da belirttiği gibi, bu maddelere göre iptal edili veya askıya alınır. Sonuçta çevre görevlisinin de sorumlulukları var, denetlenen sadece firma değil çevre görevlisi de denetleniyor, gerekli eğitimleri vermiş mi?, İç tetkik yapmış mı? yönetmeliklere uygun olmayan durumları tutanak altına alıp bakanlığa bildirmiş mi? vs gibi.