• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre izni olmadan faaliyet gösteren 160 bin işletmeye ceza geliyor.

Yıl sonuna kadar Geçici Faaliyet Belgesi (GFB) almayan firmalara 40 bin liradan 1 milyon 693 bin liraya kadar çevre cezası kesilecek. İşletmesi çevreye uyumlu olduğu halde GFB’si olmayan 160 bin firma olduğu belirlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çalışmasına göre bunlardan sadece 9 bininin GFB başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Farklı sektörlerden 31 Aralık 2013 tarihine kadar çevre izni için başvuru yapan firmalara idari para cezası ve faaliyet durdurma yaptırımı uygulanmayacak. Valiliklere gönderilen genelgeye göre 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren ise idari cezalar uygulanmaya başlanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, GFB almayan firmaların sadece belgelerinin eksik olduğuna dikkat çekerek, “Çevreyi kirleten işletmelere yönelik denetimler devam edecek. Tespit edilmesi halinde ise cezai yaptırımlar uygulanacak” dedi.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@CMNet Okuru

şöyle bir bakınca aslında hiç emniyette değilmişim :D

@Gülay Kudret Birdal

haha :) sen hiç birleşik denetim geçirmemişsin o zaman :)
üstelik izmitteydin, çok aksi denetçiler mevcut :)

@CMNet Okuru

birleşik denetim hiç geçirmedim ama ayda en az 1 kere denetim yaşıyoruz olaylar olaylar yani o_O
yarın yine denetimim var hepinizden dua bekliyorum :kptmya:

@CMNet Okuru

2 aydır tempodan öldük :mad: hava sıcak bi rahat bıraksınlar ya

@CMNet Okuru

şu birleşik denetim işini bir ara konuşalım ondan da istiyorum her neyse :koptum:

@CMNet Okuru

Ayçelen Gürgenç hanımefendi üstatımız engin bilgilerinize açız efenim :ssrtcbya:

@CMNet Okuru

bende üç tane geçirdim ama epey terlettiler :)normal denetimin 10 katı streslisini düşünün bir de :p Gülay Kudret Birdal önümüzdeki sene şanslı kişi sen olabilirsin :) eee şey.. şimdi iki birleşik denetimimde bulunan sayın Olgun Akman Bey'den yardım istiyorum :)))

@CMNet Okuru

:rolleyes: bayramdan sonra hazırlanmaya başlarım tüyolar senden Ayçelen Gürgenç hangi firmadasınız?

her zaman yardımcı olmaya çalışırım :rolleyes:
150 bin işletmeye ceza Bayraktar'dan döndü

58761_bayraktar2_2.jpg
Yıl sonuna kadar çevre belgelerini almayanlara 40 bin lira ile 1.6 milyon lira arasında ceza kesilecekti. Bayraktar'ın talimatıyla 5 ay süre verildi.
Çevre izni olmadan faaliyetlerini sürdüren 150 bin işletme hatalı bulundu. Geçici Faaliyet Belgesi (GFB) almayan firmalara 40 bin liradan başlayıp 1 milyon 693 bin liraya varan oranlarda ceza kesilecekti. Çevreye zarar vermeyen, ancak belgesi eksik olduğu için cezalandırılması gündemde olan firmalara, Çevre ve Şehircilik?Bakanı Erdoğan?Bayraktar'ın talimatıyla 5 ay süre verildi. Bu süre içinde eksiklerini tamamlamayanlara ağır cezalar gelecek. Yapılan kontrollerde, işletmesi çevreye uyumlu olduğu halde belgesi olmayan 160 bin firma tespit edildi. Bakanlığın çalışmasına göre bunlardan sadece 9 binin başvuru yaptığı ortaya çıktı. Karara göre ise 31 Aralık 2013 tarihine kadar çevre izni için başvuru yapan firmalara idari para cezası ve faaliyet durdurma içeren yaptırım uygulanmayacak. Valiliklere gönderilen genelgeye göre 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren ise idari cezalar uygulanacak. GFB almayan firmaların sadece belgelerinin eksik olduğuna dikkat çeken Bakanlık kaynakları yaklaşık 150 bin firmanın çevreyi herhangi bir şekilde kirletmediğini söylüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, eksik tespit edilen 150 bin işletmeye uyarıda bulundu ve şunları söyledi: “Proje bittikten sonra, anahtarı çevireceksiniz, faaliyet başlayacaksınız, kurdeleyi keseceğiniz gün çevre izin lisansına başvurmanız gerekmektedir. Şu ana kadar Türkiye'de bizi tahminimiz 160 bin, 170 bin tane bu kapsama giren tesis olduğunu düşünüyoruz. Başvurmayanlara 31 Aralık 2013'e kadar süre verdik. Eğer lisansı olmadan bir işletme atık alıyorsa veya bir işletme atığını lisanslı olmayan bir firmaya veriyorsa ikisi de suçludur.”

Arkadaşlar bu durum bence iyi olmuş 6 aydır evraklarını tamamlamasını beklediğim firmalar var bir ticari sicil gazetesini getiremediler. Gerçekten iyi oldu bu şimdi bu yazıyı fax çekeceğim. Hiç acele etmeyeceğim birazda onlar acele etsin :)

@CMNet Okuru

Buradan anlaşılacağı üzere Kanun'un 20. madde b bendi izin almadan kuran ve işletenlere yönelik kesilecek 40,636 TL ceza yani kanun hükmü ertelenmiş oluyor.
Peki son birkaç ayda piyangodan birleşik denetim geçiren ve Çevre İzni olmadığı gerekçesiyle 40,636 tl ceza yiyen firmalara yazık olmadı mı? (He peşin ödeme indirimi ile 30 bin küsur lira ile kurtardılar işi..)
Bence yazık oldu ceza yiyen firma gerçek manada uğraşmasına rağmen her uygunluk denetiminde yeni eksik sebebiyle ertelemelerden dolayı bir türlü alamamıştır. (Bu eksikler konusu ayrı bir muamma..!)

@CMNet Okuru
Bakanlığa bildirim yapan var mı? Sonuçları ne oldu? Bu bakanlığa bildirme durumunu etik buluyor musunuz? Neden bakanlığın kendi denetçileri yeterli denetleme yapma ortamını sağlamıyor da onların yapması gereken denetleme işini ücretsiz olarak bizler üstleniyoruz? Yani bu konuyu tartışmak istiyorum, mantığını kavrayamıyorum bir türlü! Herşey teorideki kadar mükemmel olabilir mi acaba? Bu mevzuatı böyle düzenlerlerken uygulama zorluklarını ve uygulayıcının düşeceği durumları gözönüne almışlar mı acaba?

adamlar yapan ile yapmayanı ayırmıyorlar ki.
tesis var çevre izni adına hiçbirşey yapmamış 40 bin tl
tesis var gfb başvurus sisteme değerlendiriliyor 40 bin tl
böyle zihniyet olmaz arkadaş. istanbul il çevreye söylenen arkadaşlara sesleniyorum.
hiçbir evrağım geçikmedi geçikeceginide sanmıyorum.

merhaba arkadaşlar,

Yakında firmamızda denetleme olacak ve iç tetkik raporu hazırlanması gerekiyor.Bu iç tetkik raporları nasıl hazırlanacak ? Örnek iç tetekik varmı acaba?