• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre iznine tabi olmayan firmaların çevre durumu ?

dutoprak

Kayıtlı Kullanıcı
Sevgili arkadaşlar, bir firma çevre iznine tabi değilse şayet ama yinede danışmanlık hizmeti almak istiyorsa ki olabilir sanırım. Bu durumda çevre izin ve lisasn sistemine yüklemek gerekiyormu firmayı ? Tesisie her ay gidip tutanak tutmak vb.. iş ve işlemleri yapmak yeterlimi ?

@Yasemin Aslantürk

Yasemin hanım okudum ve cevabımda şöyle yazdım. Okumuşsunuzdur umarım.
Sözleşme yapılırsa gönderilmesi gerekiyor ancak gönderilmezse denetimi yok kimse bilmeyecek.

@Murat Akyüz
Murat bey, göndermezseniz bile müdürlüğün bir gün o tesise yolu düşmeyecek diye bi durum yok :) eğer herhangi bir beyan yapıyorsanız firma için müdürlük o firmayı en azından duymuş olur. müdürlük sadece sözleşmesi bildirilen firmalara değil istediği her yere denetim yapabilir. yoldan geçerken bile şurda ne varmış bi gidip bakalım bile diyebilirler :) tabi bu müdürlüğün görüşüne ve çalışma anlayışına kalmış bir şey..ama bahsettiğiniz şey bnm gibi düşünenlerin hep karşı olduğu bir şeydir bunu da söylemekte fayda var ;)

Soru soran arkadaşım 'çevre iznine tabi olmayan tesisler! için meramını iletmiş.Ancek iş denetime geldi.Kimse burda denetimden bahsetmedi.Ben denetime tabii değildir demedim.Ancak burada danışmanlık yapan hiçbir arkadaş şu cevabı veremedi
Çevre iznine veya çevre izin ve lisansına tabi olmayan işletmeler
MADDE 13 – (Başlığı ile değişik:RG-24/2/2010-27503)
(1) EK-1 ve EK-2 listelerinde yer almayan işletmelerde de çevre izin veya çevre izin ve lisansı kapsamında yer alan ilgili mevzuatta belirtilen esas ve hükümlere uyulması ve emisyon sınır değerlerinin aşılmaması gerekir. Yetkili merci, EK-1 ve EK-2 listelerinde yer almayan ancak ilgili mevzuattaki emisyon sınır değerlerini aşan işletmelerden de çevre izni veya çevre izin ve lisansı alınmasını ister.
Çevre izin ve lisansı ayrı ambalaj,atık yağ vb.. bildirimdir yani ayrı konulardır.
Eksiklerim yanlışlarım olabilir saygılarımla...

@CMNet Okuru

Sevgili arkadaşlar, bir firma çevre iznine tabi değilse şayet ama yinede danışmanlık hizmeti almak istiyorsa ki olabilir sanırım. Bu durumda çevre izin ve lisasn sistemine yüklemek gerekiyormu firmayı ? Tesisie her ay gidip tutanak tutmak vb.. iş ve işlemleri yapmak yeterlimi ?

Arkadaşın sorusu bu ve cevabı verildi. Sizin vermiş olduğunuz cevap kimsenin sorusu değil.

Bazı tesisler üretim konusuna ve proses özelliğine göre çevre izninden muaf olabilir. Fakat Çevre Denetim Yönetmeliği Madde 5 e göre Çevre denetimine tabidir ve Çevre Danışmanlık hizmeti alması zorunludur. Aynı zamanda çevre izninden muaf olan tesislerin çevre izin sistemine yüklenmesine de gerek yoktur ki, Tavuk yetiştirme tesisleri daha önce Emisyon İznine tabilerdi fakat artık çevre izninden muaf tutulacaklar. Bu kapsamında sistemde daha önceden kaydı bulunan ve çevre izni alan tavuk çiftlikleri Çevre İzin sisteminden çıkarılacağı tarafımıza duyurulmuştur. Yani Çevre izninden muaf olması danışmanlık hizmeti almaması gerekmediği anlamına gelmez. İzinden muaf olan tesisin de İzin sistemine yüklenmesi gerekmez.
Saygılarımla...

müdürlük benden izne tabi olmayan tesisleri de izin sisteminde danışmanı olarak kaydetmemi özellikle istedi. Hatta bakanlıktan firmamıza denetime geldiklerinde izne tabii olmayan 1 firmamın izin sisteminde ekli olmadığını fark ettiler. izne tabi olmadığı için eklemediğimi söylediğimde şaşkınlık içerisinde kaldılar :) ve böyle tesislere danışman olarak atama yapmam gerektiğini söylediler. sonuçta 26 gün sayısının takibi sistem üzerinden bu şekilde yapılıyor.

Uygulamanın bölgelere göre farklı olmasına da anlam vermek güç. Yönetmelik aynı ama bizim bu çevre yönetmeliğini herkes kendine göre yorumluyor ve uygulamalarda bu şekil farklılıklar oluşabiliyor.

evet uygulamadaki farklılıklarla her zaman karşılaşıyoruz. ancak ben bakanlık yetkililerin bu konudaki uyarısının yeterli olacağını düşünüyorum :) hem ayrıca izne tabii olmayan bir çok işletme var bu durumda sadece bir kişi 26 değil 126 firmayla çalışsın o zaman :D nerde bu kdar potansiyel var ki zaten ve merak ettiğim bir konu da gerçekten 26 iş gününü tamamladığınız için mi böyle düşünüyorsunuz?

@bulut yılmaz
:D bulut bey maalesef hala yerine oturmamış ve uygulama farklılıklarının yaşandığı bir sistemle çalışmak zorundayız ve bizlerinde katkı sağlaması gerek. müdürlüğün bize onlara yolladığımız her sözleşmenin sistem üzerinden görünmesi gerektiği konusunda uyarıları var biz de uyuyoruz yapılacak bir şey yok :)

@Göksel Kurtuluş
göksel bey yasemin hnm güzel işaretlemiş ama benim sormak istediğim bu sözleşmeleri yaptık ve bildirdik ilgili kurumlara. Çevre i<zin ve lisasn programına yüklemek gerekirmi ?

@Özlem Oğuzeş
özlem hnm. peki diyelim yükledik sisteme ama bu sistem sadece çevre izni veya lisansı hizmetini belgesini karşılar nitelikde. Bu firmanınn bu ssitemde yer alması ve işleminin hep ucunun açık olması hem firmanın sanki çevre iznin alması gerekiyorda almıyor gibi olmasına neden olmuyormu ? Aksi taktirde ne eğitimi ne atık yönetimi vb.. hiç bir iş ve işlemi bu çevre izni sisteminde sorgulanmıyor. Sadece izin ve lisasn belge alımı ki onuda aldıkdan sonra bu sistemde boşa çıkıyor öle değilmi ? bişey değişmediği sürece bu sisteme ne evrak yüklüyosunuz nede bi işlem yapıyosunuz..

@CMNet Okuru
aliosmanyayla bey tşk ederim yanıtınız için çünkü kastettiğim şey çevre izin ve lisasn sistemine yüklemek veya yüklememek sizinde belirttiğiniz gibi.. Tesisin sisteme kayıtlı olması diyip geçiliyo ama neden bu sistemin sadece çevre iznine cevap verdiği başka hiç bir şeye cevap vermediği atlanıyo. Danışlmanlık sözleşmesini yazı ile bildirelim tamam neden sisteme yükiymki çevre iznniden muafsa .. Bi zahmet il müdürlüğüde yazılıu gönderilen ama çevre iznniden muaf olan firmalarıda kayıt altına alsın sayemizde...

@Özlem Oğuzeş
özlem hnm izne tabi değil ama firmayı yüklediniz sisteme eee sonrası ne yapacaksınız ..gfb alamadıkdan evre izni alamadıktan sonra.. ucu açık kalacak firmanın işlemini tamamlamıyo olarak düşünecek sizi sistem hala başvurusu yapılmadı hiç bir evrakı yüklenmedi olarak değerlendirecek ...