• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre iznine tabii olma ve olmama koşulu

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Vakıf
Merhaba,

Aslında çok bilindik bir konuda tecrübelerinizi soracağım, ÇKAGİLHY faaliyetleri çevre iznine tabi olup olmadıklarını üretim miktarı esasına dayanarak belirliyor bunda bir sıkıntı yok, peki bunun belgesi nedir kapasite raporu çevre izni için sadece bizi bağlayan (çevre denetimleri ve bakanlık nezdinde) kapasite raporudur diyebilir miyiz? bunun dışında çed, ptd,satış bilgi formları.

bir kurum hangi belgeye göre kapsam içisiniz veya dışındasınız diyor uygulamada , kapasite raporuna bakarak, çed taahhütlerine bakarak, satış bilgi formlarına bakarak?

teşekkür ederim,,,

@Gökhan Akyüz

Ben soruyu anlamadım :)

Soru;
Tek başına bu makineyi kullandığından dolayı ÇKAGİLHY Ek kapsamına girer mi ?
Yoksa
Tesis ek kapsamına giyiyor ama başkada emisyon kaynağı yok. Bu makineden dolayı hava emisyonu kapsamında çevre iznine tabi edilir mi?
mi?

Dediğim gibi anlayamadım ama bahsettiğiniz makineden emisyon oluşur ve SKHKKY'ne göre bu emisyonun (en uygun metot alttan) toplatılarak Ek-4'e uygun bir baca vasıtasıyla atmosfere verilmesi gerekir.

@Gökhan Akyüz

SKHKKY'ne göre bu tür bir kaynakta filtre şartı aranmaz. Ancak İl Müdürlüğü ek tedbir olarak böyle bir şey talep edebilir ama bu durumu gerekçelendirmesi gerekecektir (Yönetmelikte ne şartlarda ek tedbir istenebileceği tanımlanmış).

Sonuç olarak tesis çevre iznine tabi olsun yada olmasın SKHKKY hükümleri geçerlidir.

Hangi ilde ne yapılır bilmem ama Yönetmelik açık.

Kolay gelsin

@Olcay Çetin

Bu soruyu da anlamadım :D

Nasıl bir tesis bu pvc üretip, pvc den kapı pencere mi üretiyor? pcv kullanıp kapı pencere mi yapıyor? proses nasıl? hangi kimyasallar kullanılıyor?

5.3 ve 4.19 arasında kalınmış, 5.3 düşünüldüğüne göre 5.3 de tanımlı faaliyetlerden biri var/ en azından olması gerekir. 5.3'de tanımlı faaliyetlerden birisi var ise 4.19 aynı anda nasıl düşünülür? çünkü 4.19 da değerlendirme yapabilmek için faaliyetin diğer maddelerde tanımlanmamış olması gerekir.
Şöyle ki;

"5.3 Cam elyaf, mineral elyaflar veya profil ve tabaka biçimindeki malzemelerin kimyasal tabaka, plastik maddeler veya lastik ile kaplandığı, emprenye edildiği, doyurulduğu ve arkasından kurutulduğu tesisler.*
5.3.1 Sentetik reçine kullanımı 25 kg/saat ve daha fazla olan tesisler.
5.3.2 Plastik madde kulanım kapasitesi 25 kg/saat ve daha fazla olan tesisler
5.3.3 Organik çözücü kullanım kapasitesi 25 kg/saat ve daha fazla olan tesisler."

5.3 de tanımlı faaliyetlerden biri veya bir kaçı varsa eşik değerlere bakmak lazım. geçiyorsa o maddelere girecektir. geçmiyorsa;

"4.19 Kimyasalların ve ara ürünlerin işlenmesi (Ek-1 ve Ek-2’de tanımlanmayan faaliyetler için).*"

maddesinde değerlendirilemez. çünkü Ek-2'de tanımlı olan ve eşik değeri bulunan bir faaliyettir.

Neyse dediğim gibi ben anlamadım.

Eğer sorular İl Çevrelere de bu içerikte soruluyorsa, alınan tepkinin nedeni budur belki. Kim bilir ;):Do_O

@Muharrem

Öncelikle bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim. Ama soruyu gayet net anladığınızı düşünüyorum ki gerekli cevabı hemen hemen vermişsiniz.

Firma ilgili hammaddeleri dışarıdan tedarik ederik edip küçük reaktörlerde işleme tabi tutması akabinde ihtiyaca göre, pvc kapı paneli ile pencere profili yapmakta. Üretim konusunu bu şekilde özetlemek istemiştim ki belki bu konu ile ilgili çalışan bir arkadaşımız vardır da ek kapsamını biliyordur. Ayrıca cevap olarak ilettiğiniz metinde 5.3 'e girmezse 4.19'a girmez demişsiniz ama zaten 5.3 e girmediğinde Ek-1 ve Ek-2 de tanımlanmayan faaliyet olarak belirtilmekte ve 4.19 kapsamına girmesi daha mantıklı oluyor.

Soruyu gerçekten anlamamıştım ki yazdığım cevapta bende eksik ifade etmişim galiba. Polietilen ve Polipropilen veya hammaddesi herneyse artık, "pvc profil üretim faaliyeti mi" yoksa " pvc profilden (ebatlama birleştirme montajlama vs.) kapı pencere imalatı mı" olduğunu anlamamıştım. (Alıntınız plazma metal kesim ile alakalı kısım ama sanırım bi yanlışlık oldu ve şuan pvc konusu benim için netlik kazandı.)

Ama ikinci husus (bu konudan bağımsız olarak genel manada söylüyorum) Ek-1 veya Ek-2 listesinde tanımlı bir faaliyet 4.19'da değerlendirilemez.

ÇKAGİLHY Ek-1 (Çevreye Kirletici Etkisi Yüksek Olan Faaliyet veya Tesisler) ve Ek-2 (Çevreye Kirletici EtkisiOlan Faaliyet veya Tesisler) olarak belirlenmiş durumda. Bu maddelerin bazılarında faaliyet veya tesis türü tanımlanırken, bazılarında eşik değerler belirlenmiştir.

Eşik değeri bulunan faaliyetler Ek kapsamında tanımlanmış demektir. Faaliyet tanımlanmış olmakla birlikte eşik değer altında (ürün, hammadde, kimyasal vs. eşik değer ne ile belirlenmişse) ise yönetmeliğe göre o tesis/faaliyetin 4.19'da tanımlanması mümkün değildir.

Aksi taktirde alt eşik değer bulunan maddelerin hemen hemen hepsindeki eşik değerlerin hiç bir anlamı kalmaz ve (kimyasal ve ara ürün kullanılan faaliyetlerin tamamı) bütün tesisler 4.19 kapsamında değerlendirilebilir. Bu durum sonuç olarak objektif olmayan değerlendirme sonuçlarına yol açar diye düşünüyorum.