• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Laboratuvarlarında Baca ve isg kapsamında Belirsizlik Raporu

AKDENIZ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
EL-MA MÜHENDİSLİK
Baca ve isg ölçümlerinde belirsizlik raporu hazırlanırken nelere dikkat edilmeli yardımcı olabilirseniz sevinirim...

Tüm laboratuvara tek bir belirsizlik çıkaracaksınız ,
Raporda o parametre için tek belirsizlik olacak sahadan ,analizden
hesaplama yapılması gerekiyor Emisyon (ölçüm)için neler var etkileyecek onların belirsizliği eklenir. Örneğin PM10 örneklemesi için teraziden gelen belirsizlik ,etalondan gelen , tekrarlanabilirlik, tekrarüretilebilirlik , cihazdan gelen ,birleşik belirsizlik gibi bunlar excel ortamına aktarılır tabi sertifika unutulmamalı ...
excel den sonra raporlama yapılıyor öneml olan bu excellerin doğru hesaplanması gerisi worde aktarım ..

Ferhat Bey hesaplama ve tek bir belirsizlik olacağını biliyorum fakat belirsizlik kaynakları yetersiz geldi yanma gazlarını örnek olacak olursak bunun üzerinden verebilirseniz çok memnun olurum excel hesap kısmında sorunumuz yok fakat belirttiğim gibi belirsizlik kaynakları yetersiz biraz ayrıntı olacak sizin için...

Yanma gazı için CO, SO2, NO, O2 Gazları için

Tekrarlanabilirlik, Tekrarüretilebilirlik, Cihazdan Gelen, Çözünürlük, Tüp ve Birleşik belirsizlik kullandım ben kaynak olarak kullanılır. Fakat bazı firmalar çözünürlük eklenmez çözünürlük hariç diğerleri de kullanılabilir ..