Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre mikrobiyolojisi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Enise A. tarafından paylaşıldı.

 1. Enise A.

  Enise A. CMNet Üyesi

  Arkadaşlar benim mikro dersinden 2 sorum olacak acil cevaplayabilecek olan kimse var mı ??

  1)ÇHİ=200 ml/g, çamur susuzlaştırma problemi var. Çıkış suyunun berrak olduğu bir aktif çamur arıtma tesisindeki probleme teşhis koyunuz?

  2)ÇHİ=10 ml/g, çıkış suyunun bulanık olduğu bir a aktif çamur arıtma tesisindeki probleme teşhis koyunuz. Çözüm önerilerinizi yazınız?
   
 2. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  ÇHİ<100 ise iyi çöken çamur, ÇHİ>100 ise şişkin çamur, ÇHİ>150 ise aşırı şişkin çamur çökelme problemi çok fazla olan çamur tipleridir. soruda 200 ml/gr olduğu için aşırı şişkin çamur sınıfına girmektedir. Son çökeltim tankından sürekli çamur çekilmesine bağlı olarak sistemde berrak bir su oluşumu gözlenebilir. yani bunun temeli fazla miktarda çamur çekilmesinden diye düşünüyorum. ÇHİ=10 ml/gr olan sistem için çamurun çok iyi çökeldiği anlamına geliyor ancak sistemden fazla çamuru çekmediğiniz zaman çökelme ne kadar iyi olsada belirli bir bekletme süresini (hidrolik bekletme süresi) ayarlayamadığınız zaman sistemde istediğiniz sonucu elde edemessin. bu sistemde bekletme süresi fazladır diye düşünüyorum... ÇHİ=200 ml/gr olan sistem için çamur susuzlaştırma problemi olabilir gayet normaldir. çünkü bir çamur sistemini siz belt-press ünitesine gönderdiğiniz zaman çamurun içerisinde su ve katı oranı vardır. bu oran içerisinde en fazla yeri su kaplamaktadır. şişkin çamur olduğu zaman çamurun gözeneklerinede su girmekte ve haliyle bu oran artmaktadır. buda sizin hem maliyet açısından hemde zaman açısından sıkıntıya sokmaktadır. bu yüzden sistemlerde maliyeti düşürmek için ÇHİ'ni çok düşük tutulmaktadır.
   
  Enise A. bunu beğendi.
 3. Enise A.

  Enise A. CMNet Üyesi

  Ne kadar teşekkür etsem azdır size çok teşekkür ederim :)
   
 4. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  Rica ederim ne demek yardım edebildiysem ne mutlu bana...:)
   
  Enise A. bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?