• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mikrobiyolojisi

Enise A.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Arkadaşlar benim mikro dersinden 2 sorum olacak acil cevaplayabilecek olan kimse var mı ??

1)ÇHİ=200 ml/g, çamur susuzlaştırma problemi var. Çıkış suyunun berrak olduğu bir aktif çamur arıtma tesisindeki probleme teşhis koyunuz?

2)ÇHİ=10 ml/g, çıkış suyunun bulanık olduğu bir a aktif çamur arıtma tesisindeki probleme teşhis koyunuz. Çözüm önerilerinizi yazınız?

ÇHİ<100 ise iyi çöken çamur, ÇHİ>100 ise şişkin çamur, ÇHİ>150 ise aşırı şişkin çamur çökelme problemi çok fazla olan çamur tipleridir. soruda 200 ml/gr olduğu için aşırı şişkin çamur sınıfına girmektedir. Son çökeltim tankından sürekli çamur çekilmesine bağlı olarak sistemde berrak bir su oluşumu gözlenebilir. yani bunun temeli fazla miktarda çamur çekilmesinden diye düşünüyorum. ÇHİ=10 ml/gr olan sistem için çamurun çok iyi çökeldiği anlamına geliyor ancak sistemden fazla çamuru çekmediğiniz zaman çökelme ne kadar iyi olsada belirli bir bekletme süresini (hidrolik bekletme süresi) ayarlayamadığınız zaman sistemde istediğiniz sonucu elde edemessin. bu sistemde bekletme süresi fazladır diye düşünüyorum... ÇHİ=200 ml/gr olan sistem için çamur susuzlaştırma problemi olabilir gayet normaldir. çünkü bir çamur sistemini siz belt-press ünitesine gönderdiğiniz zaman çamurun içerisinde su ve katı oranı vardır. bu oran içerisinde en fazla yeri su kaplamaktadır. şişkin çamur olduğu zaman çamurun gözeneklerinede su girmekte ve haliyle bu oran artmaktadır. buda sizin hem maliyet açısından hemde zaman açısından sıkıntıya sokmaktadır. bu yüzden sistemlerde maliyeti düşürmek için ÇHİ'ni çok düşük tutulmaktadır.