Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre mühendisi - maaş

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında WalkMan tarafından paylaşıldı.

 1. Aslı Boyacı

  Aslı Boyacı CMNet Üyesi

  İlk işe başladığım 1000 tl ile basladım 4 ay sonra başka bir işe girdim ve 1500 tl ile devam ettim.Bence kimse bilgisini küçümsemeden istediği maaşı soylesin.Yoksa askeri ucretle iş teklif edenleri daha çok duyucaz.
   
  Erhan Akkuş ve Özcan Akın bunu beğendi.
 2. snnklnc

  snnklnc CMNet Üyesi

  asgarı ucret e tamam dersen sonrasında maas konusunda Az dıye sıtem edilemez bence..
   
 3. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  merhaba ben 2010 yılında mezun oldum ve yaklasık 4 aydır bir firmada calısıyorum. Bursada oturuyorum bu işe girmeden önce 4 firma ile görüştüm 3 ü maasa 750 tl dedi benim evime işyerleri en az 40 km uzaklıkta ve yemek yol parası kendi cebimden düşünün son görüştüğüm yer 900 tl dedi ama evime cok uzaktı ve ortamdan hoslanmadım şuan çalıstıgım yer evime 15 km uzaklıkta ve maasım 900 tl yani diyeceğim o ki Bursa da düşük maaşa calıstırıyorlar benım diğer cevre muh arkadaslarımda en yuksek alan 1000 tl. İşin eve yakınlıgı önemli hemde coook önemli.

  Sevgiler.
   
 4. snnklnc

  snnklnc CMNet Üyesi

  Benimde ıse Uzaklıgım 35 km Biraz da sansla ılgılı iş konusu. Ama uzak olması normal sonucta sanayi bölgeleri şehir dısında
   
 5. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  Ben gemlikte oturuyorum sanayi nilüfer tarafında doğrudan araç olsa haklıısnız gidilebilir fakat benim oraya gidebilmem için en az 3 arac değiştirmem gerekiyor.
   
 6. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Konu ile ilgili olarak üniversitelerde araştırma görevlisi olarak ne kadar maaş alınıyor?Doğuda ve batıda geliştirme ödeneklerinin farklı olduğunu biliyorum.Bu üniversiteye göre de değişiyormuş sanırım.
   
 7. snnklnc

  snnklnc CMNet Üyesi

  Unıversıte Cok farketmıyor.Genel olarak tecrube , tecrube yok ıse de Gırdıgı fırmanın Buyuklugu farkedıyor.
   
 8. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Yok demek istediğim üniversitede çalışanların maaşları ne civarlarda.
   
 9. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

  Üniversitenin döner sermayesine göre değişiyor benim bildiğim kadarıyla. O yüzden tahminde bulunmak zor.
   
 10. Tunalper

  Tunalper CMNet Üyesi

  Uludağ Üni. için konuşayım, 1800 TL. ODTÜ de aynı galiba. Ama bunun içinde ekstra bir şey var mı, yok mu bilemiyorum.

  Ek olarak (dil tazminatı, döner sermaye, danışmanlık vs. hizmetleri) bir gelir almadıkları sürece öğretim ve araştırma görevlisi maaşlarının her üniversitede aynı olması lazım. Çünkü özel bir üniversitenin psikoloji bölümünde asistan olan başka bir arkadaşımın aldığı ücret de bu civardaydı diye hatırlıyorum.

  Edit: Bir de kalkınmış şehir-kalkınmakta olan şehir ayrımı var galiba ama o ne kadar fark eder bilmiyorum.
   
 11. İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal CMNet Üyesi

  4 yıl vs. okumuş mühendislik sıfatını kazanmış olsak da maaş konusunda iş tecrubede bitiyor. Tabi bu durum piaysadaki argo tabirle çakal insanların 400-600 vs komik rakamlar vermesini haklı çıkarmıyor. Bu işin standardı olması gerekiyor. ÇMO vs ile birşeyler yapmak lasım ki danışmanlık ücretleride aynı şekilde.
   
 12. Umut Aslan

  Umut Aslan CMNet Üyesi

  Ben belediyelerin verdiği maaşları merak ediyorum. Bilen var mı?
   
 13. Ceyda Kazancioglu

  Ceyda Kazancioglu CMNet Üyesi

  Belediyelerde sozlesmeli calisan olarak veya kadrolu olarak 2000-2500 TL arasinda degisiyor. tabi ise alunma prosedurlerinizi iyi takip etmezseniz asgari ucrete tabi de olabiliyorsunuz.
   
  Umut Aslan bunu beğendi.
 14. Özcan Akın

  Özcan Akın CMNet Üyesi

  araştırma görevlilerin maaşı brüt 2600 net ise 1800 diye biliyorum
   
  Umut Aslan bunu beğendi.
 15. Yasin Aslan

  Yasin Aslan CMNet Üyesi

  Belediyeler 2250-2500 arası maaş verir kadrolu mühendis maaşı min 2250 Tl araştırma görevlisi maaşı 1700-2000 arası fakat yeni düzenleme ve zam sonrası 2012 maaşları +270+100 = 2600 civarı olacak en az uzman ve uzman yardımcısı maaşları da dengeledi sevgilerimle.
   
  Umut Aslan bunu beğendi.
 16. soner

  soner CMNet Üyesi

  Gerekirse aç kalırım ama yeri geldiğinde kimseye muhtaç olmadığımıda gösteririm.Hepimiz bu riski alsak piyasayı kimse düşüremez arkadaşlar.Bence birazda bu konuya eğilmek lazım !! demişsin ya arkadaşım bende o konuya değineceğim. tabipler odasının işyeri hekimleri için belirlemiş oldupu bir tarife var. ve firmalar bu tarifelere uymak zorunda. bizimde odamız (ÇMO) böyle bir tarife belirlese en azından yeni iş hayatına atılan arkadaşlarımızın 750 - 1.000 tl gibi komik rakamlarla işe başlamak zorunda kalmalarının önüne geçemezmiyiz. ben mühendisliğin dışında muhasebeyede bakıyorum, personel işlerinede bakıyorum. ve yerimi koruyabilmek için şirket içi çatışmalarlada uğraşmak zorundayım. yaptığım işte çok iyi olmak zorundayım. ne için işte içinde bulundupumuz sisteme ayak uydurmak için. asıl sorun biz çevre mühendislerinin bireyel çabası ile asla halledilemez. mesela doktorlara bakın yeni mezun bir doktor döneriyle falan aylık cebine giren para 5.000 tl nin altında değil. bizlerin ne eksiği var. bizler çevre mühendisleriyiz.
   
 17. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  Arkadaşlar yorumlarınızı dikkatle okudum ve bende yeni mezun olarak bir şeyler yazmak istedim.
  Öncelikle şunu açıklayayım cevre muhendıslıgi hayatmıza üniversite birde başladık fakat kimse iddaa edemez bi bunlardan haberdardık diye. Niye kimse bize bu şekilde yönetmelikler var bunlara çalışın bunları bilmeniz gerekiyor .
  Tamam sayısal olarak bişiler hesapladık o kadarda Çevre Mühendisliği kavramı ortadan kalktı Çevre Görevlisi oldu mantık.
  Ben çevre mühendisliği okudum bana boyle saygı duyulmasını isterim eğer böyle bişi olacaksa çevre görevlisi bölümü açsınlar .
  Nese yazdıkça sinirleniyrum bu konuyu bıtıreyım burada.

  Maaş konusuna değinirsek :

  1. Evet bişi bilmiyorum, evet yeni mezun oldum , evet 4 sene okudum , evet mühendisim 750 lira almayı haketmıyorum kardesım benım imzam lazımsa benım ismimi vekaletnameye koyuyorsan ben bu bu kadar az para almayı haketmıyorum.

  Nedenmi çünkü hiç çalışmadan vasıfsız bir işe başlayan eleman 1000 lira alıyorda ondan.

  2. Evet hiç bir şey bilmiyorum fakat akıllıyım beni teşfik et bana iş ver ama göster bana bu böyle olacak de sonra onu bana yaptır. Ama sen bana 750 lira verirsen bana bende ne şevk kalır ne de azim .

  3.Herkesin dedıgı gıbı kımse 2000 lira istemıyor . Şu kesındırkı 1250 liralık bir maaş burda bu kadar yorum yaratmazdı. Yada asgari ucret + x fiyat gibi ?

  4. EE bu kadar konustum ben ne alıyorum . Nese 5 aydır calısıyorum ama fıyat veremıyorum suan malesef sıze anlayanlar anlamıstır kanımca.
   
 18. Şenay

  Şenay CMNet Üyesi

  Ben işime yeni başladım ve bu konuyu da gördüm denk geldi. Bir toplama ayırma tesisinde çevre görevlisi olarak bir ay önce işe başladım.. İlk görüşmemizde işverenim ne kadar ücret düşündüğümü sordu ve ben 2000 lira düşündüğümü söyledim.. Fakat işi yeni kuruyoruz bir sürü masraf var falan filan neyse 1500 liraya başladım... Evet bunun yol gibi giderleri de olacak ve bana belki 1250 gibi bir ücrete gelecek işim ama ben ücretimi 2000 liradan aşağı görmüyorum ve bir iki ay sonra o başlangıç süresi bittiğinde ben bu ilk konuşmamın arkasında duracak ve o ücreti işverenimden alacağım.. Bu benim kendime karşı olan görevimdir. Kendimi kimseye ezdirmek istemem. Bundan önce çevre mühendisi olarak çalışmak nasip olmamıştı hiç. Danışmanlık firmasında çalışmıştım, ıso 9001, 14001, ohsas ve ne varsa belgelendirme denetim tüm işlerinde uzmanlaştım. Evet çevre mühendisliği yapmamış olabilirim ama ben bir mühendisim ve bana ihtiyacı olduğu için arıyor beni, ben neden kendimi ezdireyimki... Dik durmalıyız bence.. Önceki işimde de böyle oldu, artık zam almam gerektiğini düşündüğümde gittim ve ben 1250 tl istiyorum dedim (bundan 3 yıl önce) bana 1000 tl önerdi patronum ve ben Kusura kalmayın ama daha azını hakettiğimi düşünmüyorum dedim ve 1250 tl oldu ücretim. Öncelikle dik durun bir ücrette anlaşın, kendinizi ispatlayın işinizde ve işleri oturruğunuzda dik durup tekrar konuşun ücretinizi veya diğer isteklerinizi. Ben kararlı konuşmamızın karşı tarafı çok etkilediğini düşünüyorum.. Bunu paylaşmak istedim.. Lütfen kendinize güvenin, evet hepimiz çevre mühendisiyiz ama hiçbirimiz bir diğerimiz değiliz... Herkes hakettiğini almalı,yeterki hakettiğinizi düşünün... Herşey sizde başlıyor ve umarım sizde de bitiyordur.. (not: aç gözlü, insan olmayı bile önemsemeyen işverenlerden bahsetmiyorum... Ortak bir yol bulamıyorsanız hemen uzaklaşın oradan.. Çünkü en büyük haksızlık az maaş almanız değil kendinizi küçümsemeniz ve küçümsettirmenizdir..)
   
 19. Merve Yeşildağ

  Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

  arkadaşlar yorumları okudum ama özel sektörde çalışacaksan bazı şeylerigöze lacaksın çünkü amiriniz sizden üzerinizden milyarlar kazanmadan size milyar maaş vermez vermiyorda, tecrübesiz olarak başlıyorsun fakat gösterdiğin çabayla birlikte bırıkımın maaşın ve daha bır cok seyın artar. ayrıca bu işssizlik dönemde atamaların zar zor olduğu zamanlarda iş bulunca bazen şükjretmek gerekiyor emın olun 500 tl bıle alsanız bazen sızın yerınızde olmak ısteyen bınlerce kısı olabılıyor. herkes ıster 2000 3000 hatta 4000 tl maaş :) zamanla hersey olur ve yükseli,r bıraz sabır v calıskanlık gerekli:D:)
   
 20. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Bence bu konuda biraz yanlış düşünüyorsun arkadaşım. 500 TL maaş ile çalışacak adam bulunur ama ondan ne kadar kaliteli bir iş bekleyeceksin ki? Adamın ya babası çok zengin, hobi olsun diye çevre mühendisliği yapıyor ya da hesap yapmasını bilmiyor. Bir insanın sayısal bölümden mezun olup da 2TL para hesabı yapamaması bana komik geliyor.

  2000-4000 tl maaşı herkes ister ama sadece bir-iki kişi alır o maaşı. Zaten o parayı da alıyorsa o arkadaşlar, işini iyi yapıyor, hesap kitap biliyor ve kendi değerinin farkında demektir.
   
  Meril San ve Seda Güney bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...