• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Etkinlik Çevre Mühendisi maaşlarının yetersizliği

Arkadaşlar merhabalar;
Yeni mezun ve hali hazırda çalışan ç. mühendisi ve diğer mühendislik dallarında çalışan arkadaşlarımızın ücret konusundaki memnuniyetsizliklerini hepimiz biliyoruz. bu konu ile ilgili olarak bir şeyler yapmak zorundayız. Eğer sizlerde uygun görürseniz aşağıdaki metni ilgili devlet yetkililerine ulaştırırsak en azından bir düzenleme yapılmasını sağlayabiliriz diye düşünüyoruz. Öncelikle site kurucumuzun ilgili metni sitede kayıtlı diğer meslektaşlarımıza ulaştırmasında bize destek vermesini çok isteriz. Ayrıca çevre mühendisleri odasına çalışan arkadaşlarımızda konu ile ilgili yapabilecekleri bir şeyler muhakkak vardır onlarında desteklerini bekliyoruz. Artık metni cimer vasıtası ile mi göndeririz yoksa nasıl bir yol izleriz sizlerin görüşleri doğrultusunda ortak karar veririz. metni Sercan Göç bey ile birlikte hazırladık.

BİMERE GÖNDERİLECEK YAZI.

Sayın Başbakanım,

Biz özel sektörde çalışan mühendisler her geçen gün artan hayat pahalılığının maddi yükünü kaldıramaz konuma geldik. Özel sektörde kazandığımız ücretler insani yaşam koşullarını dahi sağlamamaktadır. Beklentimiz kesinlikle lüks içinde yaşamak değildir. Bu problem öyle bir boyuta ulaşmıştır ki artık insanlarda okumanın bir fayda sağlamadığı hususunda fikir oluşmuştur. Bir ülkenin geleceği ancak nitelikli ve eğitimli bir neslin varlığı ile garanti altına alınabilir.

Biz mühendisler olarak sürekli yükselen bir sektörde geçimimizi sağlamaktan ziyade ayrıca gelişen teknolojilere karşı kişisel gelişimimize de önem vermemiz gerekmektedir. Halihazırda kazanılan ücretler ile geçimimizi zor sağlarken, kişisel gelişimimize katma değer sağlayamamaktayız. Bu durum mühendislik becerilerimizin de körelmesine neden olmaktadır.

Bu problemin çözümüyle ilgili olarak 2012 yılında TMMOB ile SGK arasında imzalanan Mühendisler için belirtilen asgari ücret tarifesinin tüm işletmelerce uygulanmasına ilişkin protokol, SGK tarafından tek taraflı olarak fesh edilmiştir. TMMOB tarafından hazırlanan asgari ücret tarifesi insani geçim koşulları, eğitim ve diğer masraflar göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur.

Geçim derdine düşmüş bir neslin Türkiye 'ye katkısının da eser miktarda olacağını düşünerek konuyla ilgili yardımlarınıza ihtiyacımız vardır. Türkiye 'de tüm işletmelerde bu tarifenin uygulanması ve eğitimli personellerin geleceğinin garanti altına alması için devletin desteği büyük önem teşkil etmektedir.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Başvurular için de
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

_________________________________________________________________________________
CİMERE GÖNDERİLECEK YAZI

Sayın Cumhurbaşkanım,

Biz özel sektörde çalışan mühendisler her geçen gün artan hayat pahalılığının maddi yükünü kaldıramaz konuma geldik. Özel sektörde kazandığımız ücretler insani yaşam koşullarını dahi sağlamamaktadır.
Bu problemin çözümüyle ilgili olarak 2012 yılında TMMOB ile SGK arasında imzalanan Mühendisler için belirtilen asgari ücret tarifesinin tüm işletmelerce uygulanmasına ilişkin protokol, SGK tarafından tek taraflı olarak fesh edilmiştir. TMMOB tarafından hazırlanan asgari ücret tarifesi insani geçim koşulları, eğitim ve diğer masraflar göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur.
Geçim derdine düşmüş bir neslin Türkiye 'ye katkısının da eser miktarda olacağını düşünerek konuyla ilgili yardımlarınıza ihtiyacımız vardır. Türkiye 'de tüm işletmelerde bu tarifenin uygulanması ve eğitimli personellerin geleceğinin garanti altına alması için devletin desteği büyük önem teşkil etmektedir.

Başvurular için de

beyler bayanlar bu meselenin çözüme ulaşması için bir şeyler yapmamız lazım. şimdi tecrübe kazandık yeni mezunlar düşünsün demekle olmaz. 1800- 2000 alarak işe başlamak sadece çevre müh. sorunu değil makina, maden vb. mühendisliklerinde sorunu... okumak para etmiyor tecrübe lazım diyenlerde olacak illaki... Ama bu işi kimse doğuştan bilmiyordu. kendi çocuklarımızda okur ise bu döngüye düşecek ve genç ve en üretken dönemlerinde kısıtlanacaklar.

BİMERE GÖNDERİLECEK YAZI.

Sayın Başbakanım,

Biz özel sektörde çalışan mühendisler her geçen gün artan hayat pahalılığının maddi yükünü kaldıramaz konuma geldik. Özel sektörde kazandığımız ücretler insani yaşam koşullarını dahi sağlamamaktadır. Beklentimiz kesinlikle lüks içinde yaşamak değildir. Bu problem öyle bir boyuta ulaşmıştır ki artık insanlarda okumanın bir fayda sağlamadığı hususunda fikir oluşmuştur. Bir ülkenin geleceği ancak nitelikli ve eğitimli bir neslin varlığı ile garanti altına alınabilir.

Biz mühendisler olarak sürekli yükselen bir sektörde geçimimizi sağlamaktan ziyade ayrıca gelişen teknolojilere karşı kişisel gelişimimize de önem vermemiz gerekmektedir. Halihazırda kazanılan ücretler ile geçimimizi zor sağlarken, kişisel gelişimimize katma değer sağlayamamaktayız. Bu durum mühendislik becerilerimizin de körelmesine neden olmaktadır.

Başvurular için de

_________________________________________________________________________________
CİMERE GÖNDERİLECEK YAZI

Sayın Cumhurbaşkanım,

Biz özel sektörde çalışan mühendisler her geçen gün artan hayat pahalılığının maddi yükünü kaldıramaz konuma geldik. Özel sektörde kazandığımız ücretler insani yaşam koşullarını dahi sağlamamaktadır.

Başvurular için de

Bu konuyu kökten çözmek lazım. Farzedelim devlet asgari tarife uyguladı o zaman da iş veren sigortayı yapıp maaşı elden geri istiyor. Bence burada asıl konu bizim danışmanlık ücretlerinin asgari tutarının olması ve havuz sisteminin kurulması. Aksi takdirde işveren kazanamadığı için çalıştırdığı personelden kesiyor. İşveren kazanırsa sanırım bu konu da çözüme kavuşur. Rekabet ortamı fiyatları tabana çekiyor. Bu durumda işverenden zam istemeye bile çekiniyoruz. Çünkü piyasa çok aşağılarda. Bence bu konuda bakanlığın en azından emisyon firmalarına yaptığı gibi bir düzenleme yapması gerekiyor.

Ofise geçince kısaltmaya çalışayım Özcan bey, müsaitseniz sizde uygun şekilde kısaltabilirsiniz.

Fatih bey, yazı çok güzel ve her şeyi net bir şekilde ifade ediyor. Nereyi çıkartmam gerekir tam bilemedim. Ancak 2-3 cümle çıkartabildim. 1000 karakter sınırını geçiyor yazı yine.
2 farklı mesaj olarak yazılırsa bütünlüğünü kaybeder.

@Fatih Özcan

Elinize sağlık fatih bey, ayrıca emeğiniz, dikkatiniz ve desteğiniz için teşekkür ederiz. Metin uygun. sanırım uzun geldi biraz düzenleriz arkadaş ilgileniyor sanırım konuyla
@Didem Akman

Didem hanım söyledikleriniz olabiliyor. Hatta benim başıma geldi işveren asgari ücreti yatırıp elden geri istedi ben orda çalışmayı kabul etmedim kasiyerlik yaptım yani bu işin ucu yine dönüp dolaşıp bizlere geliyor. topyekün böyle birşey kabul edilemezse işverende danışmanlık fiyatlarını asgariye indirmicektir. Ben bulunduğum şehirde danışmanlık firmalarının firmalara uyguladığı fiyatları odanın belirlediği fiyat üzerinden yapılması için çalışma yapıldığını biliyorum. ve hatta şöyle ki bu toplantı il çevre huzurunda gerçekleştirildi (yani binevi devlet eli diyebiliriz) ama sonuç alınamadı çünkü işveren benim kar marjım bana yetiyor gözüyle baktı olaya fiyatları yükseltme ihtiyacı hissetmedi. Eğer emekçi mühendisler olarak hayır kardeşim devletin dediği asgari ücretin altına düşmem eğer düşersem bu mesleği yapmam dersek o zaman işverenin gideri yükselecek ve mecburen bu şekilde uygulamak durumunda kalacak.
Devlet sizin söylediğiniz tarzda bir iş yapsa ve emekçi mühendisler hakkını aramasa işveren kendiliğinde yükseltmicektir maaşlarımızı kar marjım yükseldi diyerek yatırımını yükselticek ev alacak araba alacak vs.
Özetle işin ucu her türlü bizde organize olabilirsek hakkımızı alabiliriz. Lütfen o şekilde düşünmeyelim. Her işveren çok kazandım çalışanımla paylaşayım demez. Hakkımızı işverenin vicdanına bırakmamalıyız.

didem hanım kazanmıyor değiller danışmanlıkta emin olun kazanmıyorum diyen yalan söyler. Daha çok kazanmak istiyorlarsa da fiyat kırmadan adam gibi fiyatlara çalışsınlar...

Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr. Mustafa ÖZTÜRK tarafından hazırlanan doküman ektedir. 5. ve 6. sayfaları inceleyin.

Ekli dosyalar

• Çevre Yönetim Sistemi ve Çevre Görevlisi - (Prof.Dr.Mustafa ÖZTÜRK).pdf
    742.3 KB · Görüntüleme: 62
Sayın Cumhurbaşkanım,

Biz özel sektörde çalışan mühendisler, hayat pahalılığının maddi yükünü kaldıramaz konuma geldik. Kazandığımız ücretler insani yaşam koşullarını dahi sağlamamaktadır. Bu problem öyle bir boyuta ulaşmıştır ki artık insanlarda okumanın bir fayda sağlamadığı fikri oluşmuştur. Bir ülkenin geleceği ancak nitelikli ve eğitimli bir neslin varlığı ile garanti altına alınabilir.

Sürekli yükselen bir sektörde geçimimizi sağlamaktan ziyade ayrıca gelişen teknolojilere karşı kişisel gelişimimize de önem vermemiz gerekmektedir. Halihazırda kazanılan ücretler ile geçimimizi zor sağlarken, kişisel gelişimimize katma değer sağlayamamaktayız. Bu durum mühendislik becerilerimizin de körelmesine neden olmaktadır.

Türkiye 'de tüm işletmelerde bu tarifenin uygulanması ve eğitimli personellerin geleceğinin garanti altına alması için devletin desteği büyük önem teşkil etmektedir.

....asgari ücret -- burada kalıyor. Daha ne eksiltilebilir ?

@Mesut Güngör
@vahdet uluyol
Evet Haklısınız ben kendi açımdan baktım. İşveren olarak düşünmedim. Ama burada mühendislerin dirayetli olması gerekiyor. Ben maaş istemem sadece sigortam yatsın tecrübe edineyim diye çalışmak isteyenleri bile gördüm. Yani işin aslı bu yanlışı bizlerin düzeltmesi gerekiyor.

@Didem Akman

El birliği ile bu durumun üstesinden gelebiliriz. Sadece hakkımız olanı istiyoruz biz lüks içinde bir yaşam sürmeyi talep etmiyoruz. Ben İSG eğitime gitmek için neden borçlanayım hadi benim fazla borcum yoktu borçlanabildim peki ya bu imkanı bulamayanlar eğitimlerine devam etmiyorlar ve sonuç olarak niteliksiz diploma kalıyor elde. Bu diploma ne işe yarıyor dersek pek işe yaramadığı apaçık ortada. sadece bir şeyden örnek verdim bunun çok daha fazlası var.
E tabi bahsettiğiniz konuda var malesef uyanık işverenler bu şekilde iyi niyetli tecrübe edinmek isteyen arkadaşları kullanıyorlar ve 1 ya da 2 personele hiç maaş vermeden sonsuz bir döngüyle çalıştırıyorlar.

Arkadaşlar bu işin içinden çıkılmaz ben size söyleyeyim. Yapmamız gereken belli KPSS :D

@Didem Akman

Bu şekilde düşünerek zaten kaybediyorsunuz halihazırda çalışan bir sistemi onarmaya çalışıyoruz çok zor değil
KPSS ile alınan personel sayısı 10u geçmedi son yıllara bakmadım ama 2 ya da 3 yıl önce 2 kişi alınmıştı sizlere kolaylıklar dilerim.

Arkadaşlar merhabalar, bende bu konuda size destek olmak isterim lakin kendi düşünce ve kamuda geçen deneyimleri de aktarmak isterim. Düşünce çok güzel ve sonuna kadar sizlere katılıyorum bende özelde ilk başladığımda asgari ücretin yarısı kadar düşük bir fiyatla çok küçük bir Toplama Ayırma Tesisinde başlamıştım işe. Şu an kamuda çalışan birisi olarak bu çalışma zamanının biraz yanlış birazda doğru olduğunu düşünüyorum.
Yanlış olmasını düşünmemin nedeni: Şu an bütün kamu kurum ve kuruluşları yeniden yapılanma sürecinde ve bildiğiniz üzere seçim öncesi birçok çalışma yapılmakta. Söylemekten her ne kadar utansam da, eğer yüksek mevkiilerde tanıdıklarımız yok ise bu dilekçeler sadece verildiği yerde arşiv olarak kalacaklar. Buda daha önceki birçok oluşum gibi tozlu raflarda yerini alacak.
Zamanlamanın doğru olmasının nedeni ise: Zaten birçok torba yasa, KHK veya kanunlar geçiyorken aralarına bu durumu düzelten bir maddenin de sıkıştırılması zor değil fakat yine bir önceki duruma dönüyorum, milletvekili, müsteşar veya daha yukarılardan tanıdıklarınız var ise bu durum geçerli oluyor. Umut kırmak veya oluşumu baltalamak gibi bir düşüncem yok, dediğim gibi bende size destek olmak isterim elimden geldiğince. Ama ülkemizin şu anki durumuna bakıldığında bazı şeylerin malesef ki bazı tanıdıklar vasıtasıyla olabileceği de aşikar.

@Sena ÇETİNKAYA

İllaki burada bakanlıkta çalışan meslektaşlarımız ya da bizlere yardım etmekten çekinmeyen bahsettiğiniz şekilde ilgili yerlere dilekçemizi ulaştırabilecek tanıdığı olan ya da ilgili yerlerde görev alanlar vardır. Onlardan da destek bekliyoruz.
Desteğiniz ve başarıya ulaşmamız için verdiğiniz fikirlerinizden dolayı çok teşekkür ederiz.

Şuan sadece elimizden geleni yapıyoruz. sosyal paylaşım sitelerinin gücü şuan ki çağda küçümsenmeyecek boyutta olduğu bir gerçek...

@Didem Akman
size başarılar umarım kpss ile atanacak kadar torpiliniz vardır :)

@Sena ÇETİNKAYA

haklısınız belki ama ben elimden geleni yapmadan oturmak yerine çabalamayı seçenlerdenim. ne olacağını bilmeden yapmak istediklerimi yapmazsam pişmanlık duyarım. çoğumuzun da öyle olduğuna inanıyorum yada inanmak istiyorum diyelim.

konuştuğumuz mevzuları sadece çevre mühendisleri için düşünmemek lazım. diğer mühendislik dallarında olan arkadaşlarımızla da paylaşalım. onlarda kendi aralarında etkileşime geçerse daha faydalı olabilir.

@Mesut Güngör
Ben tabiki destekliyorum meslektaşlarımı. Ama birlik olunabileceğini düşünmüyorum. Halihazırda asgari ücretin altında çalışmak isteyen binlerce insan var sırf okudum boşuna evde oturmayayım gözüyle bakan. Elimizi kolumuzu bağlayan da bu zaten. Benim işverenim açıkça diyor sen olmazsan başkası olur diye. Ama bir kampanya olursa bu konuyla alakalı en başta destek verenlerden biri olurum.

devlet ne yaparsa yapsın nasıl bir sistem uygularsa uygulasın işverenin umrunda değil. Elden geri istiyorlar. Vermek istemezsen çık o zaman bu fiyata çalışabilecek bir sürü insan var diyorlar. Meslektaşlarım desteklemezse aza kanaat ederse yapılabilecek tek şey KPSS oluyor.