• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisinin yapabileceği en iyi işler?

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
Bir çevre mühendisi olarak sektörde yapılabilecek en iyi iş kolları nedir ? Hem maaş hem de mesleki anlamda tatmin edicek ayrıca kendi işin olarakta yapabileceğimiz işler nelerdir?

en sevdiği işler diyebiliriz neden;
Kimi atık su sever kimi içme suyu
Kimi geri dönüşüm sever kimi katı atık gibi o yüzden insanın en iyi en severek yaptığı iştir bu açıdan bakarak mesleğe başlarsanız daha iyi olacağını düşünüyorum :)
Not İstediğim iş olmadı ama çalışmak zorundayım diyenlere istediğiniz işe ulaşmak için çıkacağınız ilk merdiven basamağı olarak düşünün ;)

Geri dönüşüm firmasında çalısıyorum ama çevre mühendisliğini kariyer anlamında ileri tasımak istiyosanız gelişime acık bir sektör degil hatta ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ dısında kendinizi baska alanlarda çalısırken buluyosunuz. Ayrıca kariyer degil maddi anlamda da herhangi serbest calısandan farkımız yok bir de patronların verdiği parayı cok görmesı sacma sapan sohbetler dinliyosunuz.Yasalarda da geri dönüşüm firmalarında cevre mühendisi zorunlulugu kaldırıldıgı yönünde bilgiler ileri sürülüyo yani kısaca geri dönüşüm sektörü ölü. Kücük yerlerde geri dönüşüm anlayısı hic yok.Umarım yazım bu sektörle ilgili acıklayıcı olmustur

mesleği en çok savunanlardandım kimse alınmasın olumsuz düşünmesin ama özel sektörün her kolu bu ülkede bana göre çok kötü özellikle çevre mühendisleri açısından sıkıntılar aşırı çok. şimdiki aklım olsa çevre mühendisi olmazdımki bu ülkede degeri yok maalesef, kısa yoldan hayatımı kazanabilecegim bir meslek secerdim ama maalesef artık olmuş ve yapabilecegim hiçbir şey yok....:((

@Ferhat Elçi bence mühendislerimiz degil bu sektörde calısan firmalar sirketlerin zihniyetini degiştirmek lazım ya da yaptırımların agırlastırılması gerekir yoksa ülkemizde cevre bilinci ve meslek dalına olan ilgi alaka birkac sehir dısında cogu yerde olusacagını düsünmüyorum.Ben meslegimi çok severek yapıyorum ama çevre mühendisliğine bile ıvır zıvır gözüyle bakan firmalar sirketler var.Arkadasları anlayabiliyorum

Marmarayı öğretmenliği bırakıp çevre mühendisi olmuş birisiyim hiç pişman değilim çok seviyorum mesleğimi. Evet Malesef olumsuzluklar var belkide kıyasladığınız diger mühendisliklere göre daha fazla ama sevmeden ne olursanız olun mutluda verimlide olamazsınız. Öyle nasihatlar aldım ki öyle güzel insanlardan bizim mesleğimizle ilgili cefasını çekmeden sefasını sürememiş kimse. Ama gerçekten içinizde yada aklınız da küçücükte olsa bu alana dair istek bulamıyorsanız başka alana yönelin. Ama değilse kişilere küsüpte doğrularınızdan vazgeçmeyin sadece benim düşüncem :)

@Ferhat Elçi
ben kendi adıma bıraktım mesleği, lakin bir 10 sene sonra senin de benimle aynı düşüncede olacagını düşünüyorum, sen henüz yolun başında bir mühendissin, ben de zamanında senin gibi aşırı derece de meslegimi savunurdum ama zamanla anladım ki bu ülkede hiçbir şey değişmiyor, çoğu insanın maddi sorunları var ve para kzanmaları gerekiyor çevre mühendisliğine verilen rakamlar ve değerler ortada maalesef. kim ne derse desin kimsenin umudunu kırmak gibi bir amacım yok ama bralarda böyle mesleklerin değeri yok bana 20 yıl önce falan bir matematik hocam selay asla çevre mühendisliğini seçme demiştim keşke onu dinleseydim , tabi ki çok basarılı çevre mühendisi arkadaslar da var ama onların azınlık oldugunu düşünüyorum ben bu kadar mezun çevre mühendisinde herkes iş bulacak kadar sanslı degil maalesef, daha söylenecek çok sey var da ben inan bana senden daha çok seviyordum bu meslegi,,,:((

@İNCİ

keşke öğretmen olsaydım ya da polisliği kazanmıştım akademiyi ona gitseydim, bu ülkede dediğim gibi öğretmenlik tam uygun bir meslek, ah keşke, bence azınlığa değil genele bakmak lazım, herkes şanslı olmuyor, işsiz insan çok, ben de sizler gibi düşündüm yıllarca mücadele ettim, çok severdim mesleği, her yerde deli gibi savunur insanlara anlatırdım ama yıllar sonra gerceklerin öyle olmadıgını gördüm, maalesef :((

Sizi anlıyorum şu an ülkemizde alanımıza dair çok eksik var ve hala gereken değeri görememiş ve bilinçlenilmemiş bir meslegiz ama başkalarının iş veren, devlet yetkilieri vb kişiler yada kurumlar yüzünden bişeylerden vazgeçmeyin istemek gerçekten gerekiyor. İstersen yetinmezsin istersen kendini geliştirirsin eger istersen tasarlarsın düşünürsün projeler çıkarısın ama istemezsen iş başvurusu yaparsın alınmazsın ve mesleğine kızarsın sözüm size değil genelliyorum.

Evet İNCİ çok haklısınız, çevre mühendisliği çok değerli, çok önemli bir meslek ama demek istediğim o ki Türkiye'de değeri yok maalesef, neyse herkes bir şekilde yolunu çiziyor, başarılar dilerim, kimsenin umudu kırılmasın çok ta olumsuz yorum yapmamak lazım, çok başarılı arkadaslar da var çok şükür....

@asudecavdar
tabiki nerden tutmamız önemli yorumlara bak mesela çoğu kişi daha kendi meseleğine saygısı yok önce kendimizden başlicaz ki karşo tarafa ne kadar önemli olduğunu anlatabilelim yoksa inandırıcı ikna edici olmaz biz ne kadar iyi olur bir olursak herkes etkileniz lakin gel gör ki SÖZDE MÜHENDİSLİK mezunu arkadaşlar kendi emeğine saygısı yokken çaba vermeden çöpe atabiliyor maalesef .. @asudecavdar