• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisleri enerji yöneticiliği yapabiliyor mu?

• Konuyu başlatan ritimsiz
  • Başlangıç tarihi
R

ritimsiz

Merhabalar.
Enerji verimliliği ile ilgili yönetmelikler olsun Iso 50001 enerji yönetim sistemi ya da enerji yöneticiliğine kadar tüm yönetmeliklerde çevre mühendisleri ilgili yetki kapsamı dışında kalmış.
Biz sadece İSG uzmanı olalım ya da danışmanlık mı yapalım istiyorlar...
Çevre mühendisleri olmadan çevreci binaları nasıl yapıyorlar?
Yada yeşil yıldız sertifikalı otelleri.
Enerji yöneticisi olamamız bana çok mantıksız geliyor.
ya da Enerji kimlik belgesi olayında hiç olmamamız. çevreci bina ama çevre mühendisi yetkili değil.
çok ironik geldi bana.
Bu konuda tek dayanağım çıkan yönetmelikleri okumam. başka herhangi bir bilgim yok yani.
ayrıntılı bilgisi olan var mı?
Mesela nisan 18-19 da ankarada yeşil yıldız sertifikasyoneğitim i var. biz o işi yapabiliyor muyuz?
Enerji sektöründe ısrarla el çektiriliyoruz gibi bir his var içimde.
ya da izmirde ıso 50001 farkındalık ve içtetkik eğitimi vardı.
yönetmelikler kapsamında biz de var mıyız? kaçırdığım bir tebliğ falan mı oldu?

@Kenan Atalar ben de enerji yöneticiliği yapmak istiyorum. Ne yapmam lazım? Bilgi verebilir misiniz?
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
veliinanMerhabalar,

Bunun için enerji yöneticisi eğitimini tamamlamak ve sınavda başarılı olmak gerekiyor.
Eğitimi;
-Osmaniye Üniversitesi
-MMO Kocaeli Şubesi
-Siemens Enerji Yöneticisi eğitim merkezi veriyor.

Siemens eğitimin laboratuvar / uygulama kısmını MMO Kocaeli'de düzenliyor.

Ben eğitimi MMO Kocaeli Şubesi'nde aldım. Fakat konular bizim lisans konularımıza epey uzak. Sınavda da genel başarı oranı %22 civarı. Zor denebilecek bir sınav.