• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Etkinlik Çevre Mühendisleri Kpss2020 puanı ile atanmak için toplanıyor.

2020 Kpss sonuçları açıklandıktan sonra merkezi atamalardaki çevre mühendisi alımının arttırılması için, Twitter etkinliği organizasyonu başta olmak üzere, tüm sosyal medya platformlarında kamuoyu oluşturmak amacı ile çevre mühendisleri adına bir telegram grubu kurup bu konuda pasif kalan diğer meslektaş grupları canlandırarak sesimizi duyurmak için harekete geçtik.

Bildiğiniz gibi bu yoğun gündemde bile sıfır atık, çevre ajansı gibi projeler ile çevre politikalarında yeni gelişmeler yaşanıyor. Bu projeler kamuda çevre mühendisleri için potansiyel kadro oluşturuyor. Bu yüzden etkinliklerin sonuç vermesi adına yeterli zemin oluştuğunu düşünüyoruz.

26 Ekim saat 20.00da yapılan etkinliğimizde alt sıralardan da olsa Twitter gündemine girmeyi başardık. Bu etkinlikte 2 saat içerisinde 8 bin tweet atıldı ama bunu etkili şekilde yapabilmemiz için sayımızın daha yüksek olması gerekiyor. İlk etkinliğin bu denli ilgi görmesi mutluluk verici oldu. Ama gerçekten sesimizin duyulması ve taleplerimizin gündemde kalması için daha fazla çevre mühendisine ihtiyacımız var.

Etkinliklerde en az 1000 atama istiyoruz diyoruz ama katılan çevre mühendisi sayısı 200-250 kişi. Bu yüzden kpssye girmiş bütün çevre mühendislerini telegram grubuna bekliyoruz. Zaten çalışmakta olan meslektaşlarımız için de görsel olarak etkinlik tarihlerini forumda ve diğer platformlarda paylaşacağız, onların da desteğine çok ihtiyacımız var.

Vakit daraldığı için etkinlikleri her hafta düzenli olarak yapmayı düşündük. Planlama ve duyurular telegram grubunda anlık olarak paylaşılıyor. Önümüzdeki ilk etkinlik 30 Ekim Cuma günü 18.00'da yapılacaktır. Tüm çevre mühendislerini desteğe çağırıyoruz.

Telegram linkimiz: t.me/cevremuhendisleri2020kpss

Son düzenleme:
Peki her şey güzel tamamda 1000 kişilik istihdamı nereye yerleştirecek devlet ? Zaten torpille belediyeye taşeron giren belediyede bir sonraki sene mühendis olarak kadrolaşıyor. Öğrenciyken staj yaptığım yer belediyeye aitti ve inanın yapılan analiz sayısından fazla mühendis vardı. İstihdam yok alım olsa da zaten ilk adam bulunuyor sonra kontenjan açılıyor. Biz de twitter da yazıyoz da çiziyoz da ne işe yarayacak. Bu ülke sınırları içinde ya dayın olacak ya da kendini çok öne atacak fikirlerin bilgi birikimin. İkisi de yoksa twitterdan yazıyoruz işte adalete bak. Devlet memurlarından soğudum. Umarım hakkımızla aldığımız sonuçların önüne milletvekilinin yeğeni geçmez.

Destek vereceğim, umarım her şey güzel olur.

Ülke problemlerinden, bugünün şartlarını oluşturan etkenlerden bahsedecek olsak günler aylar sürer belki. Fakat dediğim gibi tüm bu sıkıntılara rağmen orman mühendislerine 1100 atama çıkması bunun bir şekilde yapılabildiğini gösteriyor. Tabiki hiç birimiz haketmek için hali hazırda 4 sene okuduğumuz emek verdiğimiz iş için twitterda etkinlik yapmak istemez. Ama şartlar böyle ne yazıkki. Yani söylediklerinizde kesinlikle haklısınız ama bunu değiştirmek için uğraşıyoruz biz de. İstihdamı oluşturacak yasaları meclise sunan, düzenleyen milletvekillerinin farkında oldukları bir meslek grubu olmalıyızki düzenli atamaların yapılacağı birimler kurulsun. Temsil edilmek için önce kendimizi ifade etmemiz gerekiyor. Hiç bir şey yapmamaktan daha iyi diye düşünüyorum.

Her kpss zamanında bu tarz etkinlikler oluyor ,

1)peki her zaman yapılan bu etkinlikler sonunda kaç atama yapıldı ?
2) bu etkinliği yapanlar kimler ?
3) yapan arkadaşlar daha önce mesleği sahiplenici neler yaptı ?
4) puanına güvenen meslektaşlar etkinlik başlatıyor atandıktan sonra kaç kere diğerleri için destek verdiler

Bu tarz etkinlikler güven vermiyor atama istendiğinde böyle kısa süreli etkinlikler olmaz yere sağlam kapsamlı olmalı

Bu etkinlikler kurumsal bir kimlik altında maaş alınarak yapılan şeyler değil. Gönüllü şekilde talebi olan insanların toplanmasıyla yapılıyor. Bunların sonunda kaç atama yapıldığı sorusunun da muhatabı etkinliği yapanlar değil buna duyarsız kalan yetkililerdir.

Bu tarz etkinliklerin zaten kesin bir sonuç vadetmediğini katılan herkes biliyordur. Zaten teknik olarak bu bir talep iletme yöntemi bile değil. Bu etkinlikler yetkililere baskı oluşturmak, hatırlatmak, harekete geçirmek için yapılan ekstra şeyler ve doğru şartlar, imkanlar, zemin oluştuktan sonra başarıya da ulaşabiliyor. Bu geniş bir sürecin küçük bir parçası sadece ve bazı insanların da elinden bu geliyor sadece.

Meslek odalarına kaydolmak ve onların etkinliklerine katılmak dışında mesleği sahiplenebilecek başka nasıl bir aktivite yapabiliriz ki? Ki ben yüksek çevre mühendisi diploması ile pastahanede çalıştım hangi para ile aidat ödeyeceğim etkinliğe gideceğim.

Eleştirdiğiniz noktalarda haklısınız sadece kendi derdi olduğunda ortalığı ayağa kaldıran ama işi çözülünce ya da kendisi ile alakası olmayan konular olduğunda destek vermeyen kişiler olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat yine de bu yapılan etkinliklerin faydasız olduğu anlamına gelmiyor. Yeni mezun ya da yıllarca işsiz bekleyen binlerce meslektaşımız varken bu tarz yaklaşımlar yüzünden sesimizi duyuramıyoruz.

Telegram sohbetlerinde çevre mühendisinin ne iş yaptığını insanlara anlatabilecek viral projeler konuşuluyor. Bir işin bu kadar başında olmak zaten yeterince heves kırıyorken bir de böyle olumsuz yorumlar olunca bunu devam ettirmek daha da zor hale geliyor.

Haklısınız istediğimiz atamaların yapılması için yere sağlam basan, devamlılığı olan projelere ihtiyacımız var. Ama bunu bu tarz etkinliklere destek olarak yapabiliriz. Birisi bize öyle bir kolektif bilinci gökten zembille indirmeyecek çünkü.

Bence 1000 kişilik istihdam istemek çok olmuş, 1000 kişi bakanlığın önünde kendini yaksa o kadar mühendisi kadroya almazlar ki twitterda topu topu 1 saat TT olur başlık...
Sayıyı bu sene maksimum 10 kişi tutalım, en azından 10 kişi istedik 10 kişi aldılar deriz...

Öncelikle herkese Merhaba,
KPSS zaten hala yılda 20, 30 meslektaşımızın atandığı bir sınavdır. Önceden bu sayılar daha fazla olmasına rağmen maalesef her dönem atanma sayıları azalmıştır. Oradaki 1000 rakamı takdir edersiniz ki sembolik bir rakamdır. İsterseniz ben size diğer mühendislik bölümlerin yaptığı çalışmalardan da bahsediyim. Geçtiğimiz dönem orman mühendisleri 1000 atama istemiş ve bir çok branş bunu imkansız bulurken 1100 alım yapılmış ve KPSS puanları 75e kadar düşmüştür. Bu durum şu anda diğer branşları da harekete geçirmiş ve pek çok mühendislik 1 ay öncesinden gruplarını kurarak kadro taleplerine başlamıştır. İnşaat 2000, Ziraat 2000, Harita 1000, Elektrik Elektronik 800, Gıda 800, Endüstri 200, Jeoleji 150, Mimarlık 300, Şehir ve Bölge Planlama 300 üyesiyle çalışmalarını yürütmektedir. Bütün branşların bu çalışmaları yürütürken Çevre Mühendisleri olarak hiçbir talepte bulunulmamasının yanlış olacağı kanaatindeyim. Şu anda bizim de bu amaçla kurmuş olduğumuz telegram grubumuz 1 hafta olmasına rağmen 220 sayısına ulaşmıştır. Bu durumda zaten halihazırda bir talep olduğu çok aşikardır. Ayrıca tüm mühendis, mimar ve şehir plancılar olarak da hem kamuda, belediyelerde Açıktan Atamaların kaldırılarak belediyeler dahil tüm kurumların Merkezi Atama ile alım yapmasını, hem de kamuda mühendis, mimar, teknik eleman alım sayılarının arttırılması için ortak çalışmalar yapıyoruz. Birlik olmuş durumdayız ve hem kendi branşımızda yaptığımız Twitter etkinliği hem de Açıktan alımların kaldırılması ile ilgili yaptığımız Twitter etkinliği ile gündeme girmiş bulunuyoruz. Bu etkinliklerin devamlılığı ve istikrarının bir karşılığı olacağı kanaatindeyiz. Ortak çalışmalar yürüttüğümüz için branşlar olarak diğer grupların kadro taleplerine de karşılıklı destek veriyoruz.
Bazı meslektaşlarımızın bizimle aynı fikirde olmamalarını veya bu konuya destek vermemelerini anlamakla beraber, olumsuz bir algı oluşturma çabasını anlamakta zorluk çekiyorum. Birçok yeni mezun arkadaşımız varken, birçok işsiz meslektaşımız varken KPSS hala birileri için fırsattır. Ve özeldeki birçok asgari ücret ve kötü çalışma şartlarına sahip ilanın yanında çok daha iyi bir fırsattır. Tabiiki aramızda özelde aradığını bulmuş, iyi şartlarda çalışan meslektaşlarımız da vardır ve hepsine saygı duyuyoruz. Ama hala binlerce işsiz, özelde yeterli insani şartları bulamamış veya yeni mezun arkadaşımızın da olduğu unutulmamalıdır. Bunlar için bir şeyler yapma gerektiği inancıyla bir araya gelmiş bulunuyoruz ve katılmak isteyen diğer meslektaşlarımıza duyurmak için bu ilanı yayınladık. Katılmak istemeyen meslektaşlarımıza da saygı duymakla beraber her 2 tarafın da düşüncelerini yeteri kadar ifade ettiğini düşünüyorum. Ötekileştirici, alaylı bir dil kullanmazsak sevinirim.
Çevre Ajansına 7500 personel alınacağı duyurulduğu bu dönemde bunu kullanmamız ve ajansa alımların merkezi atama ile yapılabilmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiği inancındayım. 1000 kişi değil 1 kişi bile atanırsa birçok özel firmadan daha insani şartlara çalışma şartlarına sahip olacağını bildiğimden kendimi başarmış sayarım.
Kadro talep etkinliklerine katılmak isteyen arkadaşlarımızı aramıza bekliyor, herkese teşekkür ediyorum.

cevremuhendisifHerkese Merhaba,

Tabi ki herkes daha iyi şartlarda çalışsın ve emeğinin karşılığını alsın. Allah hakedeni daha iyi yere getirir bundan şüphemiz yok.Ancak şu yaşadığımız kötü durumları atlatınca faaliyetlere devam etmekte fayda görüyorum. Biraz ara vermek ve zamana bırakmak gerekir. Yine halimize binlerce kez şükürler olsun. Allah herkesin kalbindeki bütün güzellikleri yaşatsın. Beni sakın yanlış anlamayın ben sadece fikrimi söyledim. :)

İnanmak, başarmanın yarısıdır. Biz elimizden geleni yapalım. Gerekli destekleri sağlayalım. Öncü olan arkadaşlarımıza da buradan teşekkür etmek istiyorum.

Herkes elini taşın altına koyarsa bu iş olacak. Diyelim kpss2020 ile 500-1000 çevre mühendisi alındı. Bu önümüzdeki yıllarda da sirkülasyonunu devam ettirecektir. Düşünülünce 50 alim nerede 1000 alim nerede. Bu bir mühendislik bölümünün onur savaşı artık . Üniversitede var kendi bakanlığı var ama kendisi kamuda yok. Lütfen lütfen bu konuya dikkatinizi çekin hocalarım.

Eger hepimiz ayni meslegi icra ediyorsak kamu ya da ozel sektor hep destek olmaliyiz olsun yada olmasin istedigimiz atamalar kadrolar hepimiz ayni geminin yolcusuyuz olumlu sonuclar dogarsa bunlar yakın yada uzun vadede herkese faydali olacaktir biraz bu cerceveden dusunup yararli olmaya bakmaliyiz cabalayan butun arkadaslara tesekkurler insllah iyi sonuclar olacaktir 👍

Bu etkinliklerin her gün yapılması gerekiyor yoksa hiçbir zaman mesleğimiz hakettiği yeri görmeyecek. 9 yıldır özel sektördeyim günden güne de mesleğimiz değersizleşiyor.

Çok yanlış düşünüyorsunuz 2012 den sonra çok güzel birlik olunmuştu her gün twit atıldı ve 400 civarı alım yapıldı. Ve ben sınırda kalıp atanamayan bir mühendisim. Yıllar sonra ben atanamasam da en azından mesleğimiz hakettiği yere ulaşsın istiyorum

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
Ankara
Gerçekten atama sayıları Twitter'a bakılarak yapılıyorsa bir skandal, atama için Twitter'dan medet ummak ayrı bir skandal. Mesleğimiz zor. İşsizlik yüksek. "Kamuya girmek" yerine genel anlamda Çevre Mühendislerine iş sağlanması için girişimlerde bulunulsa daha iyi olabilir.

Neden herkes kamuya girme çabasında? 100 bin Çevre Mühendisi atansa ne olur ki bir iş yapamadıktan sonra. Devlete ekstra yük. Üniversitelerdeki mezun sayısı azaltılıp niteliğin artırıldığı ve her mezunun iş bulabildiği bir hayat dileyelim.

Özel sektörde bizim için çok daha iyi işler var. Kamuda çalışma alanımız kısıtlı. İnsanları suçlamak istemem ama bir masada evrak işleriyle ilgilenmek mühendislik değildir(Elbette kamuda da istisnalar var). Özel sektörde sayısız arıtma var. Çoğunun başında bir Çevre Mühendisi yok. Buralara bastıralım. Şanslı 100 kişiyi kamuya sokmaktansa ihtiyacı olan binlerce kişiye ve kuruma iş ve mühendis sağlamak daha mantıklı diye düşünüyorum.

Ülkedeki işsizlik rakamlarını, ekonomik zorlukları hepimiz biliyoruz. Onları kenara bırakıp duruma bakarsam çoğumuzda malesef kamuya gireyim de güzel maaşımı alayım yatayım çabası var. Kamu çalışanı değilim. Ben de isterim mesaiyi oturarak geçireyim ve piyasa ortalamasının birkaç katı maaş alayım; ancak doğrusu bu mu? Değil.

Çevre Mühendisliği prestij olarak çok ayağa düşmüş bir meslek oldu. Kamuya atama diye twit bombardımanı yapmak yerine mesleğimizin hak ettiği prestiji geri kazandıralım. Twitter'da gündeme gelmek de zor değil. 3-5 kuruş vererek gündemde 1. sıraya çıkabiliyorsunuz. İnternet ve sosyal medya okur yazarlığı yüksek seviyede birisi olarak Twitter gündem, Youtube Trend gibi kokuşmuş düzenin hüküm sürdüğü alanlara bakmıyorum. Oralarda olmanın bir anlam ifade ettiğini düşünmüyorum. Buralara bakarak ülke yönetildiğini sanmıyorum, diliyorum.

Bende kamu çalışanı değilim . 9 senedir de özel sektör de çalışıyorum. Ve kamuya girme gibi bir çabam da yok. Ama gerçekten emek verip yüksek puan alan insanlar var. Ve üniversite kontenjan konusunada gelince şoför bile üniversite mezunu olsun diyen bir zihniyete sahip bir ülkede yaşıyoruz. O dediğinizi buradan konuşmakla değiştirmeye yada twit atmakla değiştirmeye gücümüz yetmez.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
AnkaraTürkçe, tarih, coğrafya, genel kültür konularını ezberleyip Mühendis atanmasına karşıyım. Eski Türk boylarını bilmek ile mühendis olmanın ne alakası var kafam almıyor.

İşin temeline baktığımda bu tuhaflık aklıma geliyor. KPSS ile atamanın çok saçma olduğunu düşünüyorum. O da olmasa haksızlığa sebep vermeyecek bir eleme nasıl olur sorusu geliyor akla. Çıkmaz bir döngü.

Son düzenleme:
Silinmiş
cevremuhendisifBir yere kadar sabrettim ama bu meslekte kimsenin bir başka meslektaşına aşağılayıcı tavır takınmasını kaldıramıyorum. Danışmanı, laborantı, raportörü, numune almacı personeli, devlet kurumundakileri, arıtma tesisi tepesindekileri, SEÇKA'dakileri... Daha aklıma gelmeyen nice sektördekileri. Neden birbirleriyle yarıştırıp, ötekileştiriyorsunuz?

Fulya Hanım yazdığınız mesajdaki hatayı anlayarak, bir çevre danışmanı meslektaşınız olarak özür beklemekteyim. Bu erdemi gösterip özür dilerseniz ne ala. Gerçi dilediğiniz özrün düşünce yapısını değiştirmeyeceğinden şüphem yok da, bari insanlara şirin görünün. "DEVLETTE ÇALIŞMALIYIM" moduna o kadar girmişsiniz ki, meslektaşlarınızı evrak işinden başka bir şey yapmıyor diye yaftalayabiliyorsunuz. Demek ki bir de devlete girerseniz vay bizim halimize.

Cem YılmazBende bir yere kadar sabredip cevap yazdım zaten evrak işi diye kamuyu küçümseyen arkadaşaydı cevabım. Ona da özür dilemesi için telkinde bulunacak mısınız mesela? Küçümseyici mesaj arıyorsanız dönüp beğendiğiniz mesajlara bakabilirsiniz. Kimseyi küçümsemedim böyle de bir amacım yok hangi cümleden böyle bir anlam çıkardığınızı anlayamadım. En başta da yazdım. Etkinliğe katılmayabilirsiniz ama kamuda ne olacak evrak işi derse biri bende danışmanlık yapmış biri olarak onunda evrak işi olduğunu söylerim. Danışmanlık yapmış biri olarak niye küçümsiyim danışmanlığı? Benim laboranta da numunecisine de danışmanına da kamu da çalışanına da saygım sonsuz, bunu da belirttim ve saygı beklediğimi söyledim. Konuyu çarptırmanıza gerek yok.
Ayrıca "Devlette çalışmalıyım moduna girmek" "memur olursanız vay halimize " cümleleriyle olayı kişiliğime yöneltmen hiç hoş değil. Sen özür dileyecek misin mesela bunun için? Ben senin şahsına hiç bir yorum yapmadım, sen tanımadığın birine direk kişisel bir yorum yapıyorsun. Yorumlarında konuya odaklanmanı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
cevremuhendisifÖncelikle "siz" olarak hitap eden birisine "sen" diyerek hitap etmemeniz gerektiğini bir görgü kuralı olarak bilmeniz lazım.

Gelelim diğer ithamınıza. Benim beğendiğim mesajlarda şahsınıza bir hakaret yok. Benim fikrim de "çok fazla matematik ve tarih çözen devlet memuru olsun" değil, işini en iyi bilen ve hakkıyla yapan insanlar olsunlar. Ama siz bir meslek grubunun işini küçümsüyorsunuz, ben ise yüceltmeye çalışıyorum. Aramızdaki fark bu. Zaten sizin bana garezinizin sebebini de biliyorum :) Siz 93 puanınız ile atama yapıldıktan sonra yok olduğunuzda, bu mesajlarımı arkadaşlar hatırlasınlar. Ne siz ilksiniz, ne de son olacaksınız. Hepiniz için aynısı geçerli. Devlete atanana kadar bütün imkanları zorlayıp, atama gerçekleştiği anda önce mesajları sonra üyeliği silmek için sıraya giriyorsunuz.

Bu nedenle umarım devlette sizin gibilere yer olmaz. Değil 1000 atama, sizin gibi düşünecek bir kişi bile atanmasın.

Cem YılmazKendi yazdığınız mesajlarda şahsıma hakaret var, beğendiğiniz mesajlarda da küçümseme. Okuduklarınızı da anlama sorunu var sanırım. Hala daha da faraziyeleriniz üzerinden şahsımla ilgili yorum yapıyorsunuz. Kimseye de garezim yok, cevap veren sizsiniz, garezi olan da belli nedenini ise anlamamakla beraber merak dahi etmiyorum. Görgü kurallarınıza da hakimiyetiniz her halinizden belli, bana cevap yazmasanız bundan sonra sevinirim.

Son düzenleme: