• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Etkinlik Çevre Mühendisleri Kpss2020 puanı ile atanmak için toplanıyor.

2020 Kpss sonuçları açıklandıktan sonra merkezi atamalardaki çevre mühendisi alımının arttırılması için, Twitter etkinliği organizasyonu başta olmak üzere, tüm sosyal medya platformlarında kamuoyu oluşturmak amacı ile çevre mühendisleri adına bir telegram grubu kurup bu konuda pasif kalan diğer meslektaş grupları canlandırarak sesimizi duyurmak için harekete geçtik.

Bildiğiniz gibi bu yoğun gündemde bile sıfır atık, çevre ajansı gibi projeler ile çevre politikalarında yeni gelişmeler yaşanıyor. Bu projeler kamuda çevre mühendisleri için potansiyel kadro oluşturuyor. Bu yüzden etkinliklerin sonuç vermesi adına yeterli zemin oluştuğunu düşünüyoruz.

26 Ekim saat 20.00da yapılan etkinliğimizde alt sıralardan da olsa Twitter gündemine girmeyi başardık. Bu etkinlikte 2 saat içerisinde 8 bin tweet atıldı ama bunu etkili şekilde yapabilmemiz için sayımızın daha yüksek olması gerekiyor. İlk etkinliğin bu denli ilgi görmesi mutluluk verici oldu. Ama gerçekten sesimizin duyulması ve taleplerimizin gündemde kalması için daha fazla çevre mühendisine ihtiyacımız var.

Etkinliklerde en az 1000 atama istiyoruz diyoruz ama katılan çevre mühendisi sayısı 200-250 kişi. Bu yüzden kpssye girmiş bütün çevre mühendislerini telegram grubuna bekliyoruz. Zaten çalışmakta olan meslektaşlarımız için de görsel olarak etkinlik tarihlerini forumda ve diğer platformlarda paylaşacağız, onların da desteğine çok ihtiyacımız var.

Vakit daraldığı için etkinlikleri her hafta düzenli olarak yapmayı düşündük. Planlama ve duyurular telegram grubunda anlık olarak paylaşılıyor. Önümüzdeki ilk etkinlik 30 Ekim Cuma günü 18.00'da yapılacaktır. Tüm çevre mühendislerini desteğe çağırıyoruz.

Telegram linkimiz: t.me/cevremuhendisleri2020kpss

Son düzenleme:
Silinmiş
cevremuhendisifBir yere kadar sabrettim ama bu meslekte kimsenin bir başka meslektaşına aşağılayıcı tavır takınmasını kaldıramıyorum. Danışmanı, laborantı, raportörü, numune almacı personeli, devlet kurumundakileri, arıtma tesisi tepesindekileri, SEÇKA'dakileri... Daha aklıma gelmeyen nice sektördekileri. Neden birbirleriyle yarıştırıp, ötekileştiriyorsunuz?

Fulya Hanım yazdığınız mesajdaki hatayı anlayarak, bir çevre danışmanı meslektaşınız olarak özür beklemekteyim. Bu erdemi gösterip özür dilerseniz ne ala. Gerçi dilediğiniz özrün düşünce yapısını değiştirmeyeceğinden şüphem yok da, bari insanlara şirin görünün. "DEVLETTE ÇALIŞMALIYIM" moduna o kadar girmişsiniz ki, meslektaşlarınızı evrak işinden başka bir şey yapmıyor diye yaftalayabiliyorsunuz. Demek ki bir de devlete girerseniz vay bizim halimize.

Cem YılmazBende bir yere kadar sabredip cevap yazdım zaten evrak işi diye kamuyu küçümseyen arkadaşaydı cevabım. Ona da özür dilemesi için telkinde bulunacak mısınız mesela? Küçümseyici mesaj arıyorsanız dönüp beğendiğiniz mesajlara bakabilirsiniz. Kimseyi küçümsemedim böyle de bir amacım yok hangi cümleden böyle bir anlam çıkardığınızı anlayamadım. En başta da yazdım. Etkinliğe katılmayabilirsiniz ama kamuda ne olacak evrak işi derse biri bende danışmanlık yapmış biri olarak onunda evrak işi olduğunu söylerim. Danışmanlık yapmış biri olarak niye küçümsiyim danışmanlığı? Benim laboranta da numunecisine de danışmanına da kamu da çalışanına da saygım sonsuz, bunu da belirttim ve saygı beklediğimi söyledim. Konuyu çarptırmanıza gerek yok.
Ayrıca "Devlette çalışmalıyım moduna girmek" "memur olursanız vay halimize " cümleleriyle olayı kişiliğime yöneltmen hiç hoş değil. Sen özür dileyecek misin mesela bunun için? Ben senin şahsına hiç bir yorum yapmadım, sen tanımadığın birine direk kişisel bir yorum yapıyorsun. Yorumlarında konuya odaklanmanı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
cevremuhendisifÖncelikle "siz" olarak hitap eden birisine "sen" diyerek hitap etmemeniz gerektiğini bir görgü kuralı olarak bilmeniz lazım.

Gelelim diğer ithamınıza. Benim beğendiğim mesajlarda şahsınıza bir hakaret yok. Benim fikrim de "çok fazla matematik ve tarih çözen devlet memuru olsun" değil, işini en iyi bilen ve hakkıyla yapan insanlar olsunlar. Ama siz bir meslek grubunun işini küçümsüyorsunuz, ben ise yüceltmeye çalışıyorum. Aramızdaki fark bu. Zaten sizin bana garezinizin sebebini de biliyorum :) Siz 93 puanınız ile atama yapıldıktan sonra yok olduğunuzda, bu mesajlarımı arkadaşlar hatırlasınlar. Ne siz ilksiniz, ne de son olacaksınız. Hepiniz için aynısı geçerli. Devlete atanana kadar bütün imkanları zorlayıp, atama gerçekleştiği anda önce mesajları sonra üyeliği silmek için sıraya giriyorsunuz.

Bu nedenle umarım devlette sizin gibilere yer olmaz. Değil 1000 atama, sizin gibi düşünecek bir kişi bile atanmasın.

Cem YılmazKendi yazdığınız mesajlarda şahsıma hakaret var, beğendiğiniz mesajlarda da küçümseme. Okuduklarınızı da anlama sorunu var sanırım. Hala daha da faraziyeleriniz üzerinden şahsımla ilgili yorum yapıyorsunuz. Kimseye de garezim yok, cevap veren sizsiniz, garezi olan da belli nedenini ise anlamamakla beraber merak dahi etmiyorum. Görgü kurallarınıza da hakimiyetiniz her halinizden belli, bana cevap yazmasanız bundan sonra sevinirim.

Son düzenleme:
Yahu bir bakan yardımcısı vardı Mehmet Emin mi ne oldu harlayip gurluyordu, göndersin maliyeye 100 kişilik kadro zaten açılır adam o kadar siyasallasmis ki l, gecen gün İstanbul'da yol üzerinde ki sacma sapan bitkileri savunuyordu. çevreci inşaat mühendisi.

Birde kalyon insaatan bir mimar var sanirim aile şirketi pardon çevre bakanlığına yok çevre de inşaat bakanlığı.

Vesselam bu iki arkadaş onaylarsa kadrolar çıkar yoksa kimsenin umrunda olmaz.

Gidip cmo unun yadan cmnetim yada başka bir oluşumun onlara taşrada çevre mühendisi olması gerektiğini anlatsa belki kadro alimina yol açabilir.

Acaba hangimiz güne başlarken bireysel çıkarlarımızı tamamen göz ardı ederek yaşıyoruz? Istihdam istemek ve bunun için çaba sarf etmek pragmatis bir yaklaşım olarak görülebilir. Meslek adına yapılan değil kişinin kendi çıkarları için yapılanlar olarak da görülebilir. Peki meslek odalarını kendi çıkarları uğruna kullananlara neden herhangi bir tepki gösterilmiyor. Özel sektörde mesleğimizin giderek irtibatsızlaşması karşısında ne yapılıyor? Mezun olduğumda özel sektörde çalışmanın ilk kuralı olarak tecrübenin gerektiğini öne sürdüler. Tecrübe kazanmak adına çalıştığım süreç boyunca sömürüldüm. Gerçek anlamda çalışmaya başladığım da ise hizmetli, işçi, mühendis ve muhasebeci sıfatlarının tümü adı altında çalışmak zorunda kaldım. Çeşitli cinsiyetçi söylemlere, mobbinge maruz kaldım. Diplomamı kiralamam için gelen iş tekliflerini ise reddettim. O yüzden lütfen önce özeleştiri sonra eleştiri yapalım. Meslek adına kim ne kadar çaba sarf etmiş ya da edecek tartışmasının bir sonu yok. Çünkü ortada yadsınamaz acı gerçekler var.

Önce Çevre Mühendislerine "sen bir mühendissin" diyelim. Kendini poşet beyancısı sananlardan utanıyorum. Poşet beyanını, atık beyanını herhangi bir ilkokul mezunu da yapabilir. Renkli çöp kutularını herhangi birisi yerleştirebilir.

Ya da İSG uzmanı olmadığımızı anlamamız lazım. Danışman adı altında onlarca firmanın evrak işlerini yapmak da mühendislik değil. Çevre Teknikerleri mi yapar bilmiyorum öyle ise onlar yapsın bırakın.

Çevre Mühendisi deyince insanların aklına bunlar gelir oldu. Kim ne yapsın o zaman Çevre Mühendisini?

Artık Çevre Mühendislerine "Siz otları filan mı düzenliyorsunuz?" sorusu az gelir oldu. Şimdi muhasebeci, beyancı, evrak işleri halleden insan olduk.

Meslektaşlarımıza da kızalım. Bomboş mezun oluyoruz sonra "Mesleğimize saygı gösterilmiyor." diyoruz. Meslektaşlarımız kendini ifade edemiyor ki daha kendisi bilmiyor Çevre Mühendisi ne iş yapar. Ne vaad ediyor iş yerine?

"Kamuya atanayım da zaten bir şey bilmesem de bir şey olmaz" kafasından çıkmamız lazım. Çevre Mühendisi her zaman diğer mühendisliklerin gerisindeydi, yine öyle ve gelecek de öyle olacak gibi duruyor.

Tüm meslek dallarındaki sıkıntılar bizde de mevcut. Asgari ücret alıp 25 firmanın evrak işleriyle uğraşmak için 4-5 yıl okumak çok üzücü bir durum. Kimse tercih etmez böyle bir işi, yaşam şeklini evet mecburuz ama işte demek istediğim Twitter'da, <yapım ekinden sonra gelen çekim ekleri kesme işaretiyle ayrılmaz> kuralını ezberleyen adamların atanması için bir şey yapmam. KPSS ezberi iyi olanın kazandığı bir yarıştır. Üstelik mesleğinle alakasız.

Çevre Mühendislerinin kamuda iş bulması için "Bizi atayın" demek bana biraz yavan geliyor.

İş arayan, bu zor dönemlerde sıkıntı içerisinde olan tüm meslektaşlarıma sabırlar ve başarılar dilerim.

1) Çok örnekleri var etkinliklere katıldık ettik sonraki etkinlik için hatta etkinliği yaymak için siteye yeni yeni üye olanlar mı dersin atandıktan sonra hesabı silip kayboluyorlar
2) piyasada özelde olan meslektaşlarına zorluk çıkarıyorlar, yoktur öyle demesin kimse var gördüm yaşadık :)
3)kendimizi hatırlatmak için hakkımızı aramak için kpss yi neden bekliyoruz anlamıyorum
4) Örneğin daha önce imza topladık twitter etkinliğin kralını yaptık atanan arkadaşlar sonrakilere katılmadı puanı ortalama üstü olan twitter dan sipariş veriyor :)
5) ben bakarım kardeş destek verenler daha önce dayanışma için de arkadaşlarına yardım etmiş mi özel Sektör de ise birilerine yardımcı olmuş mu şapkadan çıkar gibi şak diye çıkarsa ortaya sıkıntı büyük
En çok isteğimiz mesleğimizin değerini bulmasıdır diğer arkadaşların dediği gibi peyzaj veya beyancı poşeti olarak değil bu bir gerçek kamuda olanlar özelde olanlar kadar mücadele vermiyor açıkçası

Kardeşim ben de hazırlanacam @Oğuzhan Keskin @Cem Yılmaz benim için etkinlik yapak vallahi darılırım

Ben de KPSS'ye girdim ama puanım düşük o yüzden bu başlığa muhalif olan taraftayım. Ve fakat 2 sene sonra olur da tekrar girersem ve yüksek puan alırsam twitterda gündem yaratmayı amaçlayan tarafta olacağım. Şimdiden söyleyeyim.