Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre mühendisleri odası istanbul şubesi tbmm basın açıklaması

Konu, 'ARŞİV' kısmında burcu akdag tarafından paylaşıldı.

 1. burcu akdag

  burcu akdag CMNet Üyesi

  Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak İstanbul Milletvekili, Çevre Komisyonu Üyesi Melda Onur‘la basın toplantısı düzenledik.

  Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak İstanbul Milletvekili, Çevre Komisyonu Üyesi Sn. Melda Onur‘la 14 Kasım‘da yaptığımız ve Kamuya Çevre Mühendisi istihdamı, Çevre Görevlisi Belgesi gibi sorunları aktardığımız görüşme sonrası 20 Kasım`da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bütçe Görüşmeleri öncesi TBMM`de basın toplantısı gerçekleştirdik.

  İlk olarak söz alan Sn. Melda Onur "Bu kadar çevre sorununun yaşandığı bir ortamda, çevre mühendisi almamanın altında fazla bir şey aramayayım ama onca çevre felaketi varken, bu kadar mühendisin işsiz kalması çevre ihlallerini daha da onarılamaz hale getiriyor" dedi

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu‘nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın bütçesinin görüşüleceğini anımsatan Sn. Melda Onur, çevre mühendislerinin kadro taleplerine ilişkin hazırladığı metni Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce‘ye sunacağını söyledi.

  Sn. Melda Onur`dan sonra sözü alan İstanbul Şube Başkanımız Emine Girgin`de Türkiye`deki tüm çevre mühendislerinin taleplerini iletmek için burada olduklarını, çevre görevlisi belgesi ile ilgili olarak çevre mühendislerinin 4 yıllık eğitimi sonrası aldıkları unvanın bakanlık tarafından tanımayarak zorunlu eğitime tabi tutulduklarını, farklı meslek alanlarına da bu belge verilerek çevre mühendislerinin iş alanlarının daralttığını belirtti. Bu uygulamanın son bulmasını, Çevre Görevlisi tanımının Çevre Kanunundan kaldırılarak Çevre Mühendisi tanımını eklenmesini talep ettiklerini dile getirdi.

  Kamudaki Çevre Mühendisi alımlarına da değinen Girgin, 2014 yılı içerisinde sadece 12 tane çevre mühendisinin kamuya alınacağını ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın hiç çevre mühendisi alımı yapmadığını belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın tüm kirlilik kaynaklarını denetlemekle sorumlu olduğunu hatırlatan Girgin, Ergeneden Dilovası`na kadar yaşanan çevre sorunlarının sebebini denetim eksikliğimden kaynaklı olduğunu bunu da engellemenin tek yolunu kamuya çevre mühendisi alarak çözülebileceğini söyledi.

  Şube Başkanımızdan sonra sözü alan Şube Sekreterimiz Cevahir Efe Akçelik, Çevre Mühendisleri Odası olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçe görüşmeleri öncesi taleplerimizi dile getirmek adına Melda Onur`un davetiyle meclise geldiklerini, Çevre Mühendisleri olarak kamuya çevre mühendisi istihdamı ve çevre görevlisi belgesi ile ilgili olarak iki ana taleplerinin olduğunu söyledi.

  Kamuya Çevre Mühendisi istihdamı ile ilgili olarak sadece İstanbul düzleminde, 18 milyona yaklaşan nüfusu ve 39 ilçesi bulunan bir ilde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü`nün yeterli sayıda çevre mühendisi olmadığından yeteri kadar denetim yapamadığını dile getirdi.

  Çevre görevlisi belgesi ile ilgili özellikle yeni mezun çevre mühendislerinin mağdur olduğunu söyleyen Akçelik Çevre Mühendislerinin 5 yıldızlı otellerde, yüksek ücretli eğitimlere tabi tutulduğunu bunun aynı zamanda akıllara 4 yıllık çevre mühendisliği eğitimine de güven olmadığı gibi soruları getirdiğini ayrıca farklı meslek disiplinlerine istihdam yaratma amacıyla Çevre Görevlisi adı altında tüm mühendislik mezunları, biyolog ve veterinerlerin çevre mühendislerinin çalışma alanında iş bulabildiğini, bunun da işsizliğe yol açtığını ifade etti.

  Son olarak sözü alan Sn. Melda Onur "Bu kadar ağır çevre felaketlerinin yaşandığı, bu çevre felaketlerinin ne yazık ki iş cinayetlerini tetiklediği ülkemizde, çevre mühendisleri için kadro açılmamasının altında artık kötü niyet aramak gerekiyor. Sayın Bakan bu sorumuzu da magazin olarak bulmazsa, kendisine bu akşam neden çevre mühendisi almıyorsunuz diye soracağız" dedi.

  Çevre Mühendislerinin sesini meclise taşıyan Sn. Melda Onur`a, danışmanları Sn. Hande Çoşkan ve Ender Doğan`a tüm çevre mühendisleri adına çok teşekkür ederiz.

  TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBE YÖNETİM KURULU

  http://www.cmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=91337&tipi=67&sube=2#.VHRRf9KsVwU
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...