Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre mühendisleri şantiye şefliği yapabilir mi?

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Melih Coşar tarafından paylaşıldı.

?

Çevre Mühendisleri Şantiye Şefliği Yapabilirler mi?

 1. Evet

  94,7%
 2. Hayır

  5,3%
 1. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Merhabalar Arkadaşlar,

  Dün akşam çiğdem arkadaşımızın bana özelden sormuş olduğu soruyu sizlere de aktarmak isterim. Çiğdem arkadaşımıza çevre mevzuatında benim bildiğim böyle bir kısıtın olmadığını söyledim ayrıca kendisi de
  Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları İle
  Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik'te bahsi geçen:
  Şantiye şefliği
  MADDE 10 –
  (1) Şantiye şefinin, yapım işinin uzmanlık alanına uygun olmak üzere mimar, mühendis veya bunlara ilişkin teknik öğretmen veya tekniker olması şarttır.
  maddesi uyarınca yapılabilineceğini savunuyor. Kendisinin bilahare bana aktardığına göre internette bunun yapılamayacağına yönelik bazı yazıları okumuş ve konuyu herkese açmak istiyor.
   
 2. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

 3. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Konu daha başlamadan bitti :D
  Her ne kadar resmi yazı mevcut olsa da ben Çevre Mühendisleri'nin de şantiye şefliği yapabilmesini savunuyorum. Elektrik Mühendisi, makine mühendisi, inşaat mühendisi kast ediliyorsa Yönetmeliği değiştirsinler o zaman. Sonrasında biz de odamızla birlikte mücadelemizi verelim. Yoksa böyle iki arada bir derede pek hoş olmamış :)
   
 4. Sevinç

  Sevinç CMNet Üyesi

  Her mühendislik kendi alanında Şantiye Şefliği yapabilir. Yeter ki ihale şartnamesinde istenen mühendislik yada mimarlık bölümlerinden birinden mezun olsun.
   
 5. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

  her mühendisin kendi alanında şantiye şefiği yapması mantıklı aslında;

  çevre mühendisliği dallarında ki projelerde en azından işbirliği ile yapılması taraftarıyım bende ;)
   
 6. Erol DALKILINÇ

  Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

  Neden Yapmasın ki; farz edelim alt yapı sistemlerinin kurulması, plan projeyi Çevre Mühendisi yürütecek. şantiye şefi neden olmasın. Ayrıca Çevre Mühendisinin İnşaat ve Kimya Mühendisliğinin birleşiminden olduğu unutmayalım. Aslında Hem kimya hem de inşaat alanında yeni iş fırsatları açmaları lazım. Çevre Mühendislerine çok ihtiyaç var çok.
   
  Merve Akgül, emin2 ve cgdm bunu beğendi.
 7. cgdm

  cgdm CMNet Üyesi

  Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünü aradım Çevre Mühendisleri şantiye şefliği yapamıyorlar dedi. ÇMO ve İMO da aynı şeyleri söyledi :(
   
 8. serhanmaden

  serhanmaden CMNet Üyesi

  Genelge çok net yazmış ancak yönetmelikte mühendis ifadesi geçerken bu şekilde 3 mühendisliğe indirmek yanlış olur. ÇMO dava açarsa bu hakkımızı geri alabiliriz.
   
 9. selaya

  selaya CMNet Üyesi

  En son çalıştığım işyerinde şantiye şefim bir bayan çevre mühendisi idi. Sanırım 5 yıllık odaya kayıtlı olmak ve ihalede yazılı olması gerekiyor. Çalıştığımız yer İSKİ ye ait altyapı işleri idi.
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...