Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre mühendislerine oda kaydı zorunlu mudur?

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Emre Gençer tarafından paylaşıldı.

 1. Emre Gençer

  Emre Gençer CMNet Üyesi

  Öncelikle herkese selamlar değerli meslektaşlarım.Ben yeni mezun olmuş bir kardeşinizim ve bir konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var.Özel sektör piyasasında Çevre Mühendisi olarak iş yapabilmek için ÇMO kaydı mutlaka gerekli midir ? Bazı duyumlarıma göre eskiden zorunluymuş ama şu anda kaldırılmış. Lütfen konu hakkında bilgi sahibi olanlar acil yardım..
   
 2. H.Yet

  H.Yet CMNet Üyesi

  Özel sektörde ne iş yapacağına bağlı. Atıyorum, arıtma tesisi yaptın ve proje tanıtım dosyası hazırlayacaksın, o zaman imza kullanman gerekiyor ve odaya kayıt olup borcun olmaması gerekiyor.
   
  serdaralkan bunu beğendi.
 3. Seda Özsoy

  Seda Özsoy CMNet Üyesi

  Danışmanlıklar da bu zorunluluk var mı bilmiyorum ama tam zamanlı olarak bir firmada çalışırsan odaya kayıt olma zorunluluğun yok.
   
  umitboz bunu beğendi.
 4. Yasemin Agca

  Yasemin Agca CMNet Üyesi

  Proje tanıtım dosyasını bu işe yetkilendirilmiş firmalar yapmıyor m ? Şahıslar tek başına böyle bir dosya hazırlayamaz ki !!!
   
  umitboz ve levenntyildirim bunu beğendi.
 5. H.Yet

  H.Yet CMNet Üyesi

  Yetkilendirilmiş firmalarda çalışırsa ve artıma tesisi tasarım ve işletmeye alınmasında çalıştığı firma tarafından beyan edilirse imza atması ve oda numarası bildirmek zorunda.
   
  serdaralkan bunu beğendi.
 6. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

 7. zeynepülken

  zeynepülken CMNet Üyesi

  Odaya kayıt zorunluluğu yok. Ben çalıştığım bir iş yerinde zorunlu bir durum olunca kayıt olmuştum. aidat paraları birikiyor haliyle :hihi:Ancak kayıt olursan danışmanlığını yaptığın firmaların bazen foseptik projeleri falan oluyor odaya kayıtlı mühendis aramak yerine kendin çizebilir ve imzalayabilirsin.
   
 8. EnviEn

  EnviEn CMNet Üyesi

  Bence hiç üye olma. Eğer mümkünse ben üyeliğimi iptal ettirmek istiyorum zaten. Zira ben çevre mühendisi değil çevre görevlisiyim. Çevre görevlileri odası kurulursa ona üye olabilirim.
   
 9. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  Daha sonradan üye olmak istersen geçmiş tüm borçlarını ödemek zorunda kalırsın oda birden fazla gelebilir. Tercih meselesi anlayacağın :)
   
 10. burhaneddin

  burhaneddin CMNet Üyesi

  aynen, şu an çalıştığım firmada mühendis değil çevre görevlisiysem odaya niçin kayıt yaptırayım??
   
  umitboz bunu beğendi.
 11. Yusuf Özkır

  Yusuf Özkır CMNet Üyesi

  ÇED hazırlayan bir firmada hizmet verecek ve ÇED hazırlayan grubun içerisinde 5-Ç personeli olarak işe başlayacaksan Bakanlıktan 5-Ç Yeterliğine Haiz Olduğuna dair Sistem üzerinde olur alman gerekiyor, bu sırada sunduğun başvuru evrakları arasında Oda Kayıt Belgesi Var. Belgeyi alabilmen için odaya mezuniyetten sonraki yıllar hesaplandığında aidat borcun olmaması gerekiyor bir de bu oda kayıt belgesine 50 TL veriyorsun :) şimdi kaç TL dir nedir bilmiyorum.

  Ben ne olursa olsun kayıt olmanı tavsiye ederim, ne kadar eleştirsekte bir odamız olması güzel, elbet birgün onlarda bizim adımıza söz sahibi olacaklardır diye düşünüyorum. Umut fakirin ekmeği :harika:
   
 12. Aykut Moralar

  Aykut Moralar CMNet Üyesi

  Eğer proje hazırlıyorsanız proje mühendisliği yapıyorsanız Oda sicil no suna ihtiyaç duyarsınız arkadaşlar.Atıksu içme suyu yağmur suyu dere ıslahı drenaj projeleri gibi projelerde. Ama onun dışında tam zamanlı çalışan yerlerde de danışmanlıklarda da böyle bir durum yok diye biliyorum.

  Bir de ihalelere girerlerken istenebiliyor.
   
 13. Kübra Ertaş

  Kübra Ertaş CMNet Üyesi

  nasıl yani anlamadım ben :) 1 senelik çevre mühendisiyim şimdi kayıt olsam mezuniyetten itibaren mi ödemesini yapıyorum :s :D
   
  aydın selvi bunu beğendi.
 14. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

 15. Kübra Ertaş

  Kübra Ertaş CMNet Üyesi

  ayy gözlerim fal taşı gibi açıldı :D madem öyle yaptırayım bulunsun, o eksik kalmasın zaten bulunsun diye neler neler yaptık ah ah :D teşekkürler cevabınız için hemen yaptırayım ben madem :D
   
  serdaralkan bunu beğendi.
 16. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  @Kübra Ertaş ben direnebildiğim kadar direnicem :) 2013 mezunuyum :D
   
  Tuğba Çivioğlu bunu beğendi.
 17. oozan

  oozan CMNet Üyesi

  mezuniyet tarihinden sonra çalışmadığınız süreyi belgelerseniz o sürenin aidatını almıyorlar. Yani en azından benden almamışlardı :)
   
  serdaralkan ve Kübra Ertaş bunu beğendi.
 18. Duygu Dilek

  Duygu Dilek CMNet Üyesi

  @oozan benden ay ay hesaplayıp almışlardı
  odanın tek katkısı ne biliyormusnuz mail kutunuz doluyor :)
   
  Mahmut Cimşit bunu beğendi.
 19. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  ve bilmem kaçıncı odayı sevmeme ve odayı kınama/gereksiz bulma şenlikleri de başlar... Ne diyeyim artık.
   
  Mahmut Cimşit bunu beğendi.
 20. Yusuf Özkır

  Yusuf Özkır CMNet Üyesi

  o dönem tanınmış bir haktı sanırım o. 2013 ocak ayına kadardı galiba.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.