• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendislerine oda kaydı zorunlu mudur?

Emre Gençer

Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle herkese selamlar değerli meslektaşlarım.Ben yeni mezun olmuş bir kardeşinizim ve bir konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var.Özel sektör piyasasında Çevre Mühendisi olarak iş yapabilmek için ÇMO kaydı mutlaka gerekli midir ? Bazı duyumlarıma göre eskiden zorunluymuş ama şu anda kaldırılmış. Lütfen konu hakkında bilgi sahibi olanlar acil yardım..

Özel sektörde ne iş yapacağına bağlı. Atıyorum, arıtma tesisi yaptın ve proje tanıtım dosyası hazırlayacaksın, o zaman imza kullanman gerekiyor ve odaya kayıt olup borcun olmaması gerekiyor.

Danışmanlıklar da bu zorunluluk var mı bilmiyorum ama tam zamanlı olarak bir firmada çalışırsan odaya kayıt olma zorunluluğun yok.

Yetkilendirilmiş firmalarda çalışırsa ve artıma tesisi tasarım ve işletmeye alınmasında çalıştığı firma tarafından beyan edilirse imza atması ve oda numarası bildirmek zorunda.

Odaya kayıt zorunluluğu yok. Ben çalıştığım bir iş yerinde zorunlu bir durum olunca kayıt olmuştum. aidat paraları birikiyor haliyle :hihi:Ancak kayıt olursan danışmanlığını yaptığın firmaların bazen foseptik projeleri falan oluyor odaya kayıtlı mühendis aramak yerine kendin çizebilir ve imzalayabilirsin.

Daha sonradan üye olmak istersen geçmiş tüm borçlarını ödemek zorunda kalırsın oda birden fazla gelebilir. Tercih meselesi anlayacağın :)

@EnviEn
aynen, şu an çalıştığım firmada mühendis değil çevre görevlisiysem odaya niçin kayıt yaptırayım??

ÇED hazırlayan bir firmada hizmet verecek ve ÇED hazırlayan grubun içerisinde 5-Ç personeli olarak işe başlayacaksan Bakanlıktan 5-Ç Yeterliğine Haiz Olduğuna dair Sistem üzerinde olur alman gerekiyor, bu sırada sunduğun başvuru evrakları arasında Oda Kayıt Belgesi Var. Belgeyi alabilmen için odaya mezuniyetten sonraki yıllar hesaplandığında aidat borcun olmaması gerekiyor bir de bu oda kayıt belgesine 50 TL veriyorsun :) şimdi kaç TL dir nedir bilmiyorum.

Ben ne olursa olsun kayıt olmanı tavsiye ederim, ne kadar eleştirsekte bir odamız olması güzel, elbet birgün onlarda bizim adımıza söz sahibi olacaklardır diye düşünüyorum. Umut fakirin ekmeği :harika:

Eğer proje hazırlıyorsanız proje mühendisliği yapıyorsanız Oda sicil no suna ihtiyaç duyarsınız arkadaşlar.Atıksu içme suyu yağmur suyu dere ıslahı drenaj projeleri gibi projelerde. Ama onun dışında tam zamanlı çalışan yerlerde de danışmanlıklarda da böyle bir durum yok diye biliyorum.

Bir de ihalelere girerlerken istenebiliyor.

@Serkan Çiçekay
ayy gözlerim fal taşı gibi açıldı :D madem öyle yaptırayım bulunsun, o eksik kalmasın zaten bulunsun diye neler neler yaptık ah ah :D teşekkürler cevabınız için hemen yaptırayım ben madem :D