• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendislerine oda kaydı zorunlu mudur?

Emre Gençer

Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle herkese selamlar değerli meslektaşlarım.Ben yeni mezun olmuş bir kardeşinizim ve bir konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var.Özel sektör piyasasında Çevre Mühendisi olarak iş yapabilmek için ÇMO kaydı mutlaka gerekli midir ? Bazı duyumlarıma göre eskiden zorunluymuş ama şu anda kaldırılmış. Lütfen konu hakkında bilgi sahibi olanlar acil yardım..

Sadece merak ettiğim için soruyorum; mezun olduğumuz tarihten itibaren aidatın istenmesinin sebebi nedir?

@Melih Coşar
Şahsen ben gereksiz bulmuyroum daha çok gerekli olduğuna inanıyorum hayalinizdeki çmo konusunda da yazmıştım. Bence arkadaşların da öyle bir gayeleri yok herkes kendince birşey soruyor ve yanıt veriyor. Sizin odada etkin bir rolunüz var sanırım kişisel olarak rahatsız olma sebebinizi merak ettim ben :) Lütfen bu mesajımı yanlış anlamayın iyi niyet çerçevesinde merakım.

Kübra Hanım,

Rahatsız olma sebebimi forumda gerek Hayalinizdeki ÇMO konusunda gerekse diğer konularda defalarca yazdım. Benim rahatsız olduğum şeyleri kısaca sıralayacak olursam:

- Oda ile temasa geçmemiş, sitesine girmemiş, hiç uğramamış vs insanların oda hakkında eleştiride bulunması
- Oda hakkında burada eleştiride bulunan insanlara "odayla bu konuyu hiç konuştunuz mu?", odanın şu toplantısı var, şurada hede hödö fuarı olacakmış oda da orada olacakmış dediğimde iblis görmüş papaz gibi kaçmaları veya ölü taklidi yapmaları. Sonuçta böyle olunca toplantılar 10-20 kişiyi geçmiyor haliyle.
-Oda ile ilgili herhangi bir şekilde aktif veya pasif bir bağlantım olmamasına rağmen, odadaki yönetim kurulu, disiplin kurulu vb kurullarda çalışan arkadaşlarımı sizi ne kadar tanıyorsam anca o kadar tanımama rağmen oda ile sürekli aktif bir bağlantımın olduğu söylenmesi, kurgulanması, zannedilmesi, varsayılması...Oysaki odanın düzenlediği toplantılara katılan, fuarlara giden, odanın maillerini takip eden, sitesine girip çalışma raporlarını okuyan normal, sıradan bir çevre mühendisiyim.

Tüm bunların ışığında haliyle burada yapılan ve kendimce haksız gördüğüm eleştirilere de cevabım olsun artık :) Sadece haksızlığa dayanamıyorum.

Not: Sakinim vurmayın. :D Arada bazen dellenip forumda üyelere ters cevaplar vermişliğim vardır. Bu da ters birisi olduğum anlamına gelmesin lütfen sadece zaman zaman eşref saatimde olmuyorum ve bundan ötürü de kimin kalbini kırdıysam buradan da özür diliyorum. ;)

@Melih Coşar

Melih Bey cevabınızdan dolayı teşekkür ederim. Yaklaşımız da açıklamanız ışığında tebrike şayan bunun için ayrıca teşekkür ederim. Çok fazla özel muhabbete kaçarak diğer kullanıcıları de rahatsız etmek istemem ama evet sizi tabiri caizse "öcü" gibi gördüğüm az önce yazarken çekindiğim de bir gerçek :D Tabii ki benim de terslemek istediğim sorular, araştırmadan yapılan gereksiz hazırcılıklar oluyor ama demek ki sizden çok daha sakinim :D teşekkür ediyorum tekrar sizi böyle olumlu yazılarla görmek bizleri sevindirdi tarihi not alacağım :)) İyi çalışmalar :)

Kübra Hanım, ben de çok teşekkür ederim. Açıkçası forumdaki üyelere zaman zaman terslenerek, zaman zaman azarlayarak aslında yapılmaması gereken bir şeyi yapıyordum. Bu davranışların beni, hiç olmasını istemediğim bir kişiye dönüştürdüğünü farkettiğim anda doğrudan davranış kalıplarımı değiştirdim. Tabi yine de ben de sizler gibi insanım ve zaman zaman hepimiz strese giriyoruz ve bir şekilde bunu bir yerden çıkarmak gerekiyor. Ben artık stresimi forumdan çıkarmıyorum.

Azıcık sert olalım derken üstüne de stres-sıkıntı binince Whiplash filmindeki "Fletcher" (J.K. Simmons)'dan hallice olmuşuz haberimiz yok.:D

Bir de tüm üyelere buradan sesleniyorum: Arkadaşlar mesleğimizin bir yere gelmesini istiyorsak önce kendimizi değiştirmemiz gerekiyor. Buna hazırcılık huyundan kurtulmak, araştırmadan tartışmalara balıklama atlamak, çözüm üretmekten çok şikayet etmek dahildir.

Bizler mühendisiz. Diplomamız bize bu yüzden verildi. Bu disiplin bize çözüm üretelim diye verildi. Hazırcılığın sonu yere çakılmaktır. Aynı şekilde hazırcı arkadaşlara dosya paylaşılması da biraz kıyakçılıktır. Ne yazık ki bizim ülkemizde kıyakçı olursanız bir süre sonra ayakçılığa evrilirsiniz. Yardım edeyim derken insanlara sömürüye açık hale gelirsiniz.

Devir internet devri ve bir dünya kadar tartışma dönüyor. Bilgiye hiç olmadığımız kadar yakınız ancak burada bilginin sahihliğini sorgulamamız lazım gelir. Biz bunu bile yapmazken kulaktan dolma bilgiler ile hareket ediyoruz halen. Bundan da kurtulmak gerekir. Bizim işimiz araştırmak, düşünmek, sorgulamak ve yapmak.

Sadece bunları yaptığımızda "çevre görevlisi" değil "çevre mühendisi" oluruz.

Not: Toplumsal mesajımı da verdim. :D

@G.Şentürk
ben soruma cevap bulamadım ama diğer mühendis odalarının da uygulamasının böyle olduğunu öğrendim. ama niye böyle bilen var mı?

@G.Şentürk
sonuçta oda sivil toplum kuruluşu, döner sermayeye vereceğin para gibi düşün. Üyelerinde katkılarıyla aktiviteler gerçekleşiyor

@Serkan Çiçekay
Odadaki insanlar kokteyller için rahatlıkla sponsor bulurlar ya da kendi firmaları sponsor olacak düzeydedir, herhangi bir topluluk kurup işletseydiniz bunu demezdiniz. Bu arada bence diğer odalarda da benzer kural vardır, çmo tmmob a bağlı olduğu için ;) Ben de ödemek istemem geriye dönük orada hemfikiriz :) Sadece maddi şeyler böyle basit işlemlerle dönmez daha geniş düşünelim her konuda diye bu cevabım.

Diyelim mezun olduktan 2 sene sonra odaya üye olmaya karar verdim. Bu geçen 2 sene boyunda hiç bir eğitime katılmadım, odanın imkanlarından faydalanmadım. Suyunu bile içmedim, herhangi bir giderim yok : ) Benden nasıl bir gerekçeyle adımımı dahi atmadığım, hizmet almadığım zamanlar için para istenebiliyor? Üye olduktan sonra eyvallah, o benim sorumluluğumda. Ama geçmişe yönelik alınmasında hiç bir hukuki gerekçe yok. Bu konuyu hukukçulara da danıştım açıkçası. Hala daha ama istiyorum ki bana mantıklı bir gerekçe sunsunlar. Şundan şundan dolayı desinler : )

Haklarını koruyoruz demesinler ama. O konuya hiç girilmesin : )

Herkese verdiği cevaplardan ve bilgilerden dolayı teşekkür ederim.Çalışacağım yer geri dönüşüm ve hurdacılık şirketi yani imza yetkim olması için ÇMO üyeliğine gerek yok :)

arkadaşlar aidatlar aylık ne kadar alınıyor ? Ayrıca başka bir mühendislik alanından da çift anadal yapmış birisi 2 odaya birden kayıt olabilir mi ?