• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendislerinin çalışabilecegi alanlar

MerveOzlem

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
öğrenci
Merhaba
Ben DEU Çevre Müh 4. Sınıf öğrencisiyim
Açıkçası gelecek için kaygi duyuyorum her mezun olacak arkadaşım gibi...
Şuanda cevre müh olarak çalışan arkadaslar ve buyuklerim olarak bana piyasada nerelerde calistigimiz konusunda bilgi verir misiniz
Mesela LPG, life cycle assesment vb gibi spesifik olanlari ve kariyer yapabilecegim bir iste calismak istiyorum. Yukselip kariyer nerede yapabilirim? Birde life cycle isiyle ugrasan biri tam olarak neler yapiyor? Sadece GABI kullanmak mi gerek yada sektordeki hangi firmalar life cycle yapiyor? Ecotag, water and carbon footprint in turkiyede uygulamalari var mi? Is ararken nasil bu konularda aramalar yapacagim?

Selamlar,

Öncelikle bir hedef doğrultusunda olman çok güzel. Ben şuan kalite güvence sorumlusu olarak kurumsal bir firmada çalışıyorum. Life cycle assessment ile ilgili bir proje ile de ilgileniyorum. Projenin / belgenin ismi EPD ( environmental product declaration - çevresel ürün beyanı ) olarak geçmekte. Avrupada bu belgeyi almayan firmalar kesinlikle ticaret olayında sınırlandırılıyorlar ve ceza alıyorlar. Türkiyede bu belgeyi almak gönüllülük esasına tabi ancak standart revizyonlarında ( 2015 draftlarında) LCA'ya parmak basmaya başlanmış bunu inceledim. Yani bu olay artık ülkemizde de gelişecek.

Yönetimsel işlerde çalışmak istersen kalite güvence veya LCA gibi konularda danışmanlık hizmeti veren firmalarda çalışabilirsin. Yükselme durumun, başka büyük firmaların neler yaptığını inceleme durumun daha fazla olacaktır.

Ancak sana tavsiyem okul bitmeden veya bittikten sonra hemen ISO sertifikaları ile ilgili eğitimlere katılmandır. Artık büyük firmalar bu konularda bilgisi olan kişileri göz önünde tutuyor. Kariyer.net veya diğer iş arama sitelerinden de bakarsan ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirisin.

Kolay gelsin.

merhaba ; lca ile ilgili yüksek lisans tezi hazırlıyorum yazılım programı olarak hangisini kullandınız ve yardımcı olabileceğiniz dokümanlar var mıdır ?