• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendislerinin sektörel olarak sıkıntıları

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Sayın meslektaşlarım,

Her birimiz çeşitli sektörlerde çalışıyor ve birçok sıkıntı ile yüzleşiyoruz. İlgili kişilerinde yoluna ışık tutması açısından herkesten çalıştığı sektörde yaşadığı sıkıntıları yazmasını rica ediyorum.

Arıtma sektöründe,
Atık yönetiminde,
Danışmanlık sektöründe,
Geri dönüşüm sektöründe
ve adını sayamadığım tüm diğer sektörlerde çalışan meslektaşlarım

Lütfen hepiniz karşılaştığınız problemleri yazınız. Büyük yada küçük demeyin yada yazsakta birşey değişmeyecek diye düşünmeyin ve hepiniz sıkıntılarınızı yazınız.

Bugün danışmanlık şirketi kurmak için üç çevre mühendisi (Çevre Görevlisi) istihdamı istiyorlar tabi onlarda kendi içerisinde belli bir gruba ayrılıyor.Bu bir yönden güzel bir yönden kötü. Güzel yanı meslektaşlarımızın iş imkanı bulması kötü yanı ise etkinsizleşiyoruz nasıl mı ? Şimdi oda her yıl asgari ücret tarifesi yayınlıyor Ek-1-Ek-2 listesi açıkça belirtilmiş asgari ücretin altına fiyat vermeyen Çevre Danışmanlık şirketi var mı ? Benim gördüğüm kadarıyla herkes ay sonu fatura nereye kestiririm derdine düşmüş.
Bir yerde iş verende haklı 3 kişi ile bu yola girdiğinde direk aylık masrafı minimum 8.000 TL. Ek-2 grubu bir firmaya 150 TL ye bakan var 150 TL için o fiyatı aşağı çekmeye değmez birilerini üzmek incitmek için söylemiyorum ama çay mı satıyoruz ? Sürümden mi kazanacağız ; mesleği yukarılara mı taşıyacağız. Bize muhtaç olunacak yerde biz niye fiyatları diplere vuruyoruz.
Bireysel hiç bir şey yapamıyor olmamız bizimde en büyük eksiğimiz. Bugün bir orman mühendisi bir firma açıp taş ve maden ocaklarına izinler alabiliyorken tek başına biz sürekli prosedürlere takılıyoruz. Tamam meslek adına bu tarz işler iş imkanı sağlayabilir ama kaç tane firma kuruluyor ki ben senede tek başıma 1-2 proje yapsam ufak çaplı tesis tasarlasam gitsem tesislerimin başında durabilsem 1 2 firmaya danışmanlıkta yapabilsek herkes hem mühendisliğini konuşturur hem de herkes işini bulur. Çevre Mühendisliğini ben bilinçli bir şekilde isteyerek okudum hevesli azimli bir şekilde de ortaya bir şeyler koymaya çalışıyorum. Herkesin eti budu bellidir ben niye birinin yanında bilgimle o adama 10 kazandırırken 1 kazanayım bence biraz bireysel çalışmamız konusunda bir şeyler yapılmalı .