• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Hangi alanlarda uzmanlaşmalı yönelmeli?

Yasin Toplu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
TEKFEN İNŞAAT VE TESİSAT A.Ş.
Çevre Mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim. Bi öğrenci olarak hangi alanların üstüne gitmeliyim nelere yönelmeliyim tavsiye alabilir miyim ?

Öncelikle böyle kendini geliştirmek adına böyle soru sorman çok güzel.Daha yolun başındasın. Kendini geliştirmek adına autocad gibi çizim programları öğrenebilirsin.İSO14001 ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ gibi eğitimlere katılabilirsin. Baca gazı arıtımı gibi bazı konularda kendini geliştirebilirsin. Bu işi yapan çok az mühendis var. Şimdiden başarılar diliyorum hayırlı olsun aramıza hoşgeldin :)

yağmursuyu ve kanalizasyon altyapılarının,katı atıkların bertarafı ile ilgili düzenli depolama sahalarının,içmesuyu tesislerinin,atıksu arıtma tesislerinin projelendirilmesi inşaatı makina montajı ve işletilmesi çevre mühendisliği deyince aklıma bu konular geliyor kariyer de para da bu işlerde var benden söylemesi çizim programlarını da öğren mutlaka biraz da yabancı dil bir de üstüne çift anadal ya da yüksek lisans oooo süper işte aranılan eleman. bu konuları bilmek de yetmiyor ayrıca önemli olan uygulayabileceğin yerlerde işe girmek yolun başındasın bazı dersler çok sıkıcı geçecek bazıları çok eğlenceli ama sakın pes etme biz burdayız aklına takılan birşey olursa..yolun açık olsun..

KPSS ile alımlar zaten belli, sana tavsiyem Çevre Mühendisliğini oku çok istiyorsan ama en azından endüstri veya inşaattan 2. anadalını yap. 2 diploman olsun, okulun kaç yılda bittiği önemli değil ister 5 ister 7 yılda bitir ilerde kimse ona bakmıyor ama sadece Çevre Mühendisi olarak mezun olursan bu ülke de değerin diğer mühendisler kadar olmayacak bunu kabullenmek lazım.

bence güzel bir bölüm seçmişsin. :harika:

benim sana tavsiyem daha 1.sınıfta düşünme bunları sen 4.sınıfa kadar derslerini oku ögren derste ögrendikçe zaten ilgi duydugun alana doğru kendi kendine meraktan araştırmalarını yapacaksındır. ve severek yapacagın alana yöneleceksindir. çevre mühendisliği çooookkkkk geniş alanlara sahip bir meslektir.

kolay gelsin.

Bence şu an yapabileceğin en faydalı şey çok iyi seviyede ingilizce öğrenmek ve hatta imkanın varsa yanında ikinci bir dil öğrenmek.Çevre mühendisliği çok geniş alana sahip ama genelde tat(toplama ayırma tesisi) ve danışmanlık çok bilinen sektörler.Birazcık iş ilanlarına göz gezdir aranan niteliklere bak ve ben bunun üstüne neler katabilirim ve öne geçebilirim hangi dalda az uzman var diye ölç.1.sınıf olman yolun çok başında olman anlamına gelmiyor 4 yıl su gibi akıp geçiyor.Umarım meslek hayatında istediğin yerlere ulaşırsın.Ufak bir dip not: bir işi en iyi işe hayatına girdiğinde öğrenirsin hangi dalga uzmanlaşmalıyım yerine neler katabilirimin üzerine düş nacizane tavsiyem :)

Öncelikle yabancı dil alanında kendini geliştir. Yabancı dil sana farklı ülkelerde iş kapısı açabilir. Stajlarını iyi firmalarda yapmaya çalış.
Stajlar sana ilerde referans olabilir veya çalışabileceğin yerlerden biri olabilir. Çalışma alanı olarak sana tavsiyem Laboratuvar da çalışman.
Referansların varsa "Akredite Lab." çalışman. Laboratuvar seni hem sahada hem de büroda geliştirir. Son olarak umudunu hiç mi hiçbir zaman yitirme ;).

Yol yakınken bırak derim. Diploman hiç bir işe yaramayacak. Yanında sürekli sertifika isteyecekler. Onlarda bi dünya para. Ve o kadar çok işsiz mezun var.. Yeni çalışmaya başlayanlara asgari ücret bile veren var. Çevre mühendisliği ney ki diyen lise mezunu işverenler var..Var da var. Daha yolun başındasın.. İyi düşün kararını ver derim ben . :(

1.sınıf olduğum için yazın boşum dün bi çevre danışmanlık firmasıyla görüşüp kabul edildim yazı orda değerlendireceğim faydalı olur mu sizce ?

Olur tabi ki zaten Çevre Mühendisleri Çevreyi kurtarmaktan çok evraklar arasında boğuluyorlar bakanlık sayesinde :) evrak işlerini öğrenmen senin için bir artı, ayrıca nelere dikkat etmen gerektiğini de görmüş olursun gittiğinde :)

Makine mühendisliğinde uzmanlaş. Hiç olmazsa çift anadal yap. SAP öğren. İngilizce + almanca öğren. Office programlarını saymıyorum artık. Zamanın varken SAP'a başlayabilirsin. Kolay gelsin.

danışmanlık yerine bi lab a girseydin hiç değilse 2. sınıfta çevre kimyası dersine yardımcı olurdu deneyleri öğrenirdin sonra lab dersinde hocam ben bu deneyleri biliyorum izin verirseniz asistanınız olayım derdin sınıfta da havandan geçilmezdi hem yüksek lisans için de hocanın gözüne girerdin