Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre mühendisliği - elektrik ve elektronik müh. yüksek lisans

Konu, 'ARŞİV' kısmında asdfghjkl tarafından paylaşıldı.

 1. asdfghjkl

  asdfghjkl CMNet Üyesi

  Arkadaşlar çevre mühendisleri, elektrik elektronik veya elektrik mühendisliğiyle yüksek lisans yapabilir mi? Özel hangi üniversiteler yapılabilir? Bu konuyla ilgili bilgisi olanlar paylaşabilirse sevinirim.
   
 2. Evet yapabilir.Yüksek lisans eğitiminin en önemli özelliklerinden biri farklı disiplinlerden mezun öğrencilere açık olmasıdır. İstediğiniz bölümlere başvurabilirsiniz. Ancak başvurduğunuz bölüm lisans bölümünüzden farklı olduğundan başvurduğunuz bölüm hocaları bu bölüme başvurma nedeninizi soracak ve bölümle ilgili olup olmadığınızı araştıracaktır. Tabi bunun yanında mülakat sınavında sorulan sorular kendi alanınızın dışında olduğundan düşük puan alınması olası bir durum(genelde %20 etkiliyor mülakat). Bir de tezli yüksek lisans programlarında farklı bölümlerden gelenlere bir yıl hazırlık okutuyorlar. Her bölüm için geçerli olmasa da bir çok bölümde var.
   
  asdfghjkl ve Tuğba Yeşil Ağca bunu beğendi.
 3. asdfghjkl

  asdfghjkl CMNet Üyesi

  Mürüvet Hazel hanım bilgi için teşekkür ederim. Peki özel üniversitede yüksek lisans yapabilmek için Ales ten belli bir puan almak gerekiyor mu ve lisans diploma notumun bir önemi oluyor mu acaba?
   
 4. Üniversiteden üniversiteye değişiyor bu durum. Bahçeşehir üniversitesinden örnek verecek olursam, özel öğrenci olarak ales olmadan tezli yüksek lisans programına kabul edilebilirsiniz. Ancak 30 kredilik bir programın Özel Öğrenci statüsünde ancak 15 kredilik derslerini alabilirsiniz, uygun olan ilk ALES sınavında gerekli puanın alınması durumunda normal öğrenci olarak programa devam edilebilmektedir. Bununla beraber, Özel Öğrenci statüsündekiler normal öğrencilik haklarından yararlanamazlar. Erkek adaylar askerlik tecili yaptıramaz ve bu statüde öğrenim görenler öğrenci belgesi alamazlar.
  http://www.bahcesehir.edu.tr/sosyalbilimler/sorular
  linkte Bahçeşehir Üniversitesinden daha ayrıntılı bahsediyor ama genel olarak çoğu tezli yüksek lisans için 55 Ales notu istemekte. Lisans not ortalama sınır şartı yok nadir olmakla birlikte 2.5 ortalama sınır şartı koyanlar da var.
   
  asdfghjkl bunu beğendi.
 5. Seda Güney

  Seda Güney CMNet Üyesi

  Bildiğim kadarıyla yüksek lisans için lisans ortalaması 2,00 isteniyordu. 2,50'yi doktora için istiyorlar diye biliyordum. Demek ki üniversiteden üniversiteye değişiyormuş :) En güzeli devlet üniversitesi arkadaşım :) Gir İTÜ, YTÜye falan kurtar hayatını :D :p
   
 6. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

  Anadolu Üniversite'si yüksek lisans için ortalama 2.30 istiyor artık :) Geçen yıl 2.00 istiyorlar da, Ayrıca YDS'de en az 50 :)
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları