Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre mühendisliği kanununun çıkartılması için hep birlikte, omuz omuza!

Konu, 'ARŞİV' kısmında Riday tarafından paylaşıldı.

 1. Riday

  Riday CMNet Üyesi

  Ülkemizde ve dünyada, çevre sorunları gittikçe artmakta, etkisi yaşamın her alanında yoğun bir şekilde hissedilir hale gelmektedir. Plansız ve öngörüsüz enerji ve sanayileşme politikaları kentte ve kırsalda insanların yaşam alanlarını daraltır ve halk sağlığını tehdit eder hale gelmiştir. Bu sorunların çözümündeki mesleki disiplin olan Çevre Mühendisliği yok sayılmaya çalışılmaktadır. Öte yandan, çevre alanına dair hazırlanan mevzuat çalışmalarında kimi zaman bilim ekseninden uzaklaşılarak sorunların çözümünden ziyade günü kurtarma kaygısı güdülmektedir. Bu süreçte, çevre mühendisliği mesleki disiplininin ürettiği bilgi birikimi farklı kurumların yayımladığı yönetmeliklerde göz ardı edilmektedir.

  Bu noktada, gerek ülkemizdeki çevre sorunlarının çözümüne dönük olarak gerekse mesleğimizin paylaştırılmaması adına Çevre Mühendisliği Kanunu çıkartılmalıdır. Bu kanun ile çevre mühendisliği mesleğinin sınırları çizilecek ve mesleğimize müdahale edilmesi engellenecektir. Oda Yönetim Kurulumuz, kamu kurum ve kuruluşları ve TBMM‘de yaptığı görüşmelerde bu ihtiyacı sürekli olarak vurgulamış ve somut olarak çalışmalara başlamıştır. Meslektaşlarımızın da bu sürece sahip çıkması ve Çevre Mühendisliği Kanunu‘na dair mücadeleye katılması oldukça önemlidir.

  Hazırlığını yaptığımız kanun çalışmasına dair ilk elden siz değerli üyelerimizin görüşlerinin alınması için önerilerinizin gorus@cmo.org.tr adresine e-posta ile iletilmesi çalışmalarımızın önünü açacaktır.
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...