Çevre mühendisliği kanununun çıkartılması için hep birlikte, omuz omuza!

Riday

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
16 Temmuz 2010
Mesajlar
58
Beğeniler
10
#1
Ülkemizde ve dünyada, çevre sorunları gittikçe artmakta, etkisi yaşamın her alanında yoğun bir şekilde hissedilir hale gelmektedir. Plansız ve öngörüsüz enerji ve sanayileşme politikaları kentte ve kırsalda insanların yaşam alanlarını daraltır ve halk sağlığını tehdit eder hale gelmiştir. Bu sorunların çözümündeki mesleki disiplin olan Çevre Mühendisliği yok sayılmaya çalışılmaktadır. Öte yandan, çevre alanına dair hazırlanan mevzuat çalışmalarında kimi zaman bilim ekseninden uzaklaşılarak sorunların çözümünden ziyade günü kurtarma kaygısı güdülmektedir. Bu süreçte, çevre mühendisliği mesleki disiplininin ürettiği bilgi birikimi farklı kurumların yayımladığı yönetmeliklerde göz ardı edilmektedir.

Bu noktada, gerek ülkemizdeki çevre sorunlarının çözümüne dönük olarak gerekse mesleğimizin paylaştırılmaması adına Çevre Mühendisliği Kanunu çıkartılmalıdır. Bu kanun ile çevre mühendisliği mesleğinin sınırları çizilecek ve mesleğimize müdahale edilmesi engellenecektir. Oda Yönetim Kurulumuz, kamu kurum ve kuruluşları ve TBMM‘de yaptığı görüşmelerde bu ihtiyacı sürekli olarak vurgulamış ve somut olarak çalışmalara başlamıştır. Meslektaşlarımızın da bu sürece sahip çıkması ve Çevre Mühendisliği Kanunu‘na dair mücadeleye katılması oldukça önemlidir.

Hazırlığını yaptığımız kanun çalışmasına dair ilk elden siz değerli üyelerimizin görüşlerinin alınması için önerilerinizin gorus@cmo.org.tr adresine e-posta ile iletilmesi çalışmalarımızın önünü açacaktır.
 

Yukarı Alt