Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre mühendisliği öğrencisiyim yardımcı olurmusunuz?

Konu, 'ARŞİV' kısmında Doğuş Aytekin tarafından paylaşıldı.

 1. Doğuş Aytekin

  Doğuş Aytekin CMNet Üyesi

  iyi geceler ben akdeniz üniversitesinde okuyorum 2. sınıfı bitirdim.Bir kaç sorum olucak yardım ve tecrubelerinizi aktarmanızı istiyorum.Öncelikle ben yandal inşaat mühendisliği ve acıköğretim işletme okuyorum.Yandal inşaat müh. ve işletmenin ileride iş hayatımda bir faydası olur mu?olursada ne gibi faydaları olur?yüksek lisans için ne önerirsiniz? ortalamam 3,00 yakını dahada yükseltmelimiyim yüksek lisans için yurt dışıda düşünüyorum...3 ve 4. sınıfta daha çok mesleki eğitim alıcağım için hangi derslere yoğunlaşmalıyım pek bir fikrim yok ÇED şirketi kurabilirsin gibi öneriler geldi mezun olunca ÇED raporu ne için yazılır ?İş güvenliği nedir,ne tür eğitimler alınmalı? İleride şirket kurmayı düşünüyorum ne tür şirket kurarsam ileriyi görebilicek bir şirket olur?çevre mühendisi nerelerde çalışabilir aklımda daha bir sürü soru var aklıma geldikçe sorabilirim...teşekkürler..
   
  msmuhendis bunu beğendi.
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Merhabalar,

  Öncelikle hayatını planlamaya şimdiden başlaman ve çalışmanı taktir ediyorum. Fakat şunuda göz ardı ediyorsun. Yürümeye başlamadan koşmaya çalışıyorsun. Öncelikle birkaç şirkette çalışarak deneyim kazan derim, bu sırada ufkunda genişlemiş ve hangi alana yöneleceğini anlamış olursun. hangi alan konusu herkese göre değişecektir çünkü. Bence ÇED yapan şirket sayısı çok fazla bu alana yönelme derim ama başkası da geleceğin sektörü diye yaklaşabilir.

  iş güvenliği için iş güvenliği uzmanlığı eğitimi almalısın. nedir kısmını google 'da yazarsan onlarca yazı bulabilirsin. Bu konuda tek şey söyleyeyim iş güvenliği gerçekten stresli bir iş, birilerinin hayatından yada emniyetinden sorumlu olmak gerçekten zor..
   
  ümitgüneş ve Doğuş Aytekin bunu beğendi.
 3. asdfghjkl

  asdfghjkl CMNet Üyesi

  İş hayatına yeni atılmış bir çevre mühendisi olarak planlarım doğrultusunda hareket edemedim. İlan az talep çok tecrübe yok. Dolayısıyla okul zamanımda hava kirliliği ile ilgili planlarım varken şartlar beni atıksu arıtma sektörüne yönlendirdi. Benim tavsiyem tek bir konuya yoğunlaşmadan her konuda bilgi sahibi olman yönünde.. okul bittikten sonra ne olacağını bilemezsin
   
  Doğuş Aytekin bunu beğendi.
 4. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Acı bir gerçek ama piyasa hepimizi şu şekilde görmek istiyor.

  Jack of all trades, master of none.
   
  Doğuş Aytekin bunu beğendi.
 5. Doğuş Aytekin

  Doğuş Aytekin CMNet Üyesi

  diger muhendislerdende fikirleri bekliyorum
   
 6. Doğuş Aytekin

  Doğuş Aytekin CMNet Üyesi

  cevapladığınız için teşekkür ederm..Siz nerede ne iş yapıyorsunuz ?benim fikrim 5 yıl tecrübe kazanıp aklıma ve mantığıma göre bi şirket kurmak yada daha iyi bi şirkette çalışmak..iş güvenliğinin risk ve zorluklarını daha önceden duymuştum bu işi yapanla iletişime geçmek gerekli..ÇED için ise araştırdım ancak ne için ÇED gerekli hala anlamış değilim..
   
 7. Doğuş Aytekin

  Doğuş Aytekin CMNet Üyesi

  cevapladığınız için teşekkürler...Şu an ne işle mesgulsünüz?her konuda nasıl bilgi sahibi olurum yani olursamda bilgi kısmı az olmaz mı? okul bitmeden tabikide bilemeyiz şartları belki başka işte yapabilirim..
   
 8. asdfghjkl

  asdfghjkl CMNet Üyesi

  Ben atıksu arıtma tesisi projelendirme ve işletilmesi alanında görev yapıyorum. Her konuda bilgi sahibi olmak için teknik seçmeli derslerinizi mesela sadece su arıtımıyla ilgili değilde hem toprak kirliliği, hava kirliliği, çed raporu vs. gibi çeşitlendrebilirsiniz. Hatta derslerinizin yoğunluğuna göre alamadığınız ama merak ettiğiniz derslerede misafir olarak katılabilirsiniz. Anladığım kadarıyla istekli çalışkan birisiniz. İlginizi her branşa dağıtarak bütün alanlarda maksimum bilgi birikimi kazanabilirsiniz
   
 9. Doğuş Aytekin

  Doğuş Aytekin CMNet Üyesi

  anladığım kadarıyla 3 ve 4. sınıfta secmeli teknik derslerim olucak bunlara elimden geldiğince katılıp öğrenmeliyim..hangi üniversite mezunusunuz?
   
 10. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Öncelikle iş hayatında veya diğer ortamlarda başarılı olmak için gereken en önemli etken istemektir. Bunun da sende olduğu net bir şekilde belli oluyor, o yüzden seni tebrik ediyorum. İnşaat mühendisliği ve işletme mutlaka işine fazlası ile yarayacaktır bu konuda şüphen olmasın, gerek büyük ölçekli arıtma tesisi inşaatlarında, hatta gerekirse belki bir ambalaj atığı ayrıştırma tesisi inşaatında bile sana faydası dokunacaktır. İşletmeye gelince aslında her mühendis iyi bir işletmeci olmalıdır.
  Konunun diğer kısıma gelince benim sana tavsiyem çevre ve çevre mühendisliği piyasası ile ilgili yayınları takip et ve bir an önce piyasaya girmeye çalış. Çevre konusunda faaliyet gösteren bir firmada belki cumartesi öğleden sonraları çalışabilirsin diye düşünüyorum. Bunu tabi maaş almadan ve gönüllülük esasında yapman gerekebilir.Bu sana çok şey katacaktır okulda gördüğün bilgilerin gerçek hayatta nasıl gerçekleştiğini gördükçe okul hayatında değişecektir. Ayrıca mühendislik nosyonuna ve derslerine katkısı çok olacaktır. Böylece yukarıdaki sorularının daha sağlıklı cevaplarını sen kendinde bulabileceksin diye ümit ediyorum.
   
 11. Doğuş Aytekin

  Doğuş Aytekin CMNet Üyesi

  teşekkür ederim vakit ayırıp cevap yazdığınız için..benim fikrim elimden geldiğim kadar kendimi geliştirip mesleğime adamak ve kariyer yapmak..benim fikrim esnaf olup 5milyar kazanacağıma 3 milyar alıp kariyer yapmak( esnafları kötülemiyorum esnaf bir ailenin cocuğuyum..ne kadar stresli olduğumu bildiğim için)dediğiniz gibi hafta sonuları bir çevre müh şirketine girip gönüllü çalışmayı düşünüyorum ben antalyada okuyorum ama ankaralıyım bildiğiniz bu tip şirketler var mi? teşekkürler tekrardan :)
   
 12. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Antalya da bildiğim firma yok ama bu konuda çekingen olma internetten araştır Antalyada'ki firmaları ve iletişim bilgilerinden durumunu özetleyen bir mail gönder bence. Hiç bir şey olmazsa bile elinden geleni yapmış olursun :)
   
 13. Doğuş Aytekin

  Doğuş Aytekin CMNet Üyesi

  peki teşekkür ederim :) bir sorum daha olucak genel olarak çevre mühendisleri ne iş yapar örneğin;
  arıtma tesisi , çed raporu vs yani proje olarak neler yapar iş olarak neler yapar
   
 14. asdfghjkl

  asdfghjkl CMNet Üyesi

  Geri dönüşüm firmaları (Kağıt Karton, Cam, Amabalaj vs..) İSG, Çevre Danışmanlığı (Çevre Görevlisi, Raporlama, Ölçüm Elemanı vs..) Arıtma tesisi projelendirme - işletme, Atıksu Analiz Laboratuvarları, Çevre Danışmanlığı yapan firmalarda sahada ölçüm elemanı olarak, Ekipman imalatı yapan firmalarda yada çevreyle ilgili olabilecek bütün firmalarda Satış Mühendisliği, Otomobil fabrikalarında taşıt emisyonları ile ilgili, Fabrikalarda Hava kalitesiyle ilgili.. vs birçok alan sayabiliriz.
   
  Doğuş Aytekin bunu beğendi.
 15. Doğuş Aytekin

  Doğuş Aytekin CMNet Üyesi

  diğer çevre mühendislerininde düşüncelerini merak ediyorum..
   
 16. Ahmet Ardahanlılar

  Ahmet Ardahanlılar CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşım bende 3. sınıfı bitirdim,Sana tavsiye vermek bana düşmez ama küçük bir deneyim paylaşımı diyelim bizimkisine,,buda büro stajını çevre danışmanlık firmasında yapman dır. Eğer iyi bir firmada yaparsan sana katacağı şey çok olur. Çevre görevlisi, ölçüm hizmetleri, Çed gibi konularda bilgi sahibi olur, az çok piyasayı öğrenirsin. Bende 2. sınıfta meslek deyimiyle ''Çedçi'' olmayı düşünmüştüm, Fatih abininde dediği gibi çed yapan çok firma var ve eskisi kadar getirisi kalmadıgı kanatindeyim. Benim şahsı fikrim, birçok konu üzerinde bilgi sahibi olmak yerine bir konuda uzman olmak, fakat bunu belirlemek için birçok konuda bilgi sahibi olman gerektiği, ileride hangi iş dalının gelişeceğini kestirmek zor.Ben 3. sınıfta birçok meslek dalında bilgi sahibi oldum.Forumda faydalı birçok konu var göz atmanı öneririm.
   
  Rıfat Yıldırım bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...