• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisliği okuyorum sorularima yardımcı olurmusunuz

dogusbalci

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yok
Öncelikle merhaba ablalarım abilerim kardeşlerim bu siteye yeni katildim anadolu üniversitesinde çevre mühendisliği okuyorum daha hazırlık sinifinfayim ama şimdiden merak ediyorum kendimi nasıl geliştirmeliyim? Stajımı nerde yapmaliyim ? Bir çevre mühendisi beni şimdiden yanına alıp egitebilirmi ? Çevre danışmanlık firması kurmayı düşünüyorum ama önce pismem lazım tabi yol haritami nasıl cizmeliyim? Mezun olunca işsizlik problemi varmı hangi alanlarda calismami onerirsiniz? Kısaca kendimi şimdiden geliştirmek istiyorum yardimlariniza aciğım

sitede açılan konulara bakabilirsen eğer anlarsın kardeşim biraz kurcala siteyi zaten birşeyler kaparsın bölümle ilgili...

Teşekkürler daha sitede acemiyim yeni yeni kavriyorum burayi. bir de çevre muhendisine beni egit desem kabul edermi daha bölüme gecmedim cunku bunu merak ediyorum

Çevre Mühendisliği çok farklı sektörlere hitap edebilen bir meslek dalıdır. Mezun olunca iş bulmak maalesef bir çok meslekte olduğu gibi günümüzde kolay değildir. Biraz kendini geliştirme, biraz tecrübe derken zamanla bir şeyler elde edebiliyorsun.
Mesleki dersleri henüz almamışsındır ancak zamanla hangi alana daha çok ilgili olduğunu anlayacaksın. Kendini şu an danışmanlık üzerine endeksleme mutlaka. Şu an danışmanlık popüler durumda (her ne kadar ücretler çok uygun olmasa ve sektörde acaip bir rekabet olsa da ) ancak sen ne istiyorsun önce ona karar vermelisin. Kendini geliştirmek istediğin alanda çalışan firmalara birebir başvurup durumu anlatarak ilgili ve istekli olduğunu gösterebilirsin. Aralarından direkt sana iş veren çıkmayacaktır tabi ancak ara işlere yardımcı olarak belki bir şeyler kapmaya ve kendini geliştirme yolunda adım atmaya başlayabilirsin. Belki o şirkette mezun olunca bir yer edinebilirsin.
Ancak öncelikle ne istediğine karar vermelisin. Özel sektör, kamu, akademik kariyer vs. Bundan sonra ise hangi konu üzerine ?
Belki Kendine iki - üç odak noktası seçebilirsin. Birisine odaklanıp diğerlerini de geliştirmeye bakabilirsin olabildiğince.
Bunlar haricinde yabancı dil ve bilgisayar bilgisi, sürücü belgesi, eğitimler zaten genel olarak kendini geliştirmen beklenen konulardır genelde.
Hayırlısı olsun.

@dogusbalci aramıza hoşgeldin. Aynı okuldan mezunum, nacizane tavsiyem keyfini çıkar öncelikle okulun. Hocalarının da sana ilk söyleyeceği şey bölüme geçince ilk yıl temel dersler alacaksın, sakın boşlama. Temel derslerden kaldığında bölüm dersleri zincirleme çakışır ve çok zorlanırsın. Diğer önemli şey de ingilizce. Bu bölümde de, bu meslekte de ne kadar iyi ingilizcen varsa kardır senin için. O yüzden hazırlığı iyi değerlendir. Bölüme geçince hemen öyle sertifika peşinde koşma bana kalırsa da. Zaten dersler ilerledikçe hangi alanda yoğunlaşmak istediğine karar vereceksin. Aman diyim hocalardan etkilenip de bazı alanlardan vazgeçme : ) Bölüm hocalarını tanıyınca beni daha iyi anlayacaksın. ; )

Tekrar aramıza hoşgeldin. Umarım başarılı bir okul hayatı geçirirsin.

Merhabalar... Şimdiki aklım olsaydı, daha genç olsaydım kesinlikle adam gibi KPSS çalışır, ne yapar ne eder bir devlet kurumuna kendimi atardım, özel sektör çok sıkıntılı. Maaşları çok düşük, iş yükü çok, patronlar kaprisli, gereksiz işleri yapmak zorunda kalıyorsun v.s. Maalesef çevre görevlisi, TMGD, İSG gibi belgeleri almanız gerekiyor, onlar olmadan iş bulmak çok zor, tabi ingilizce, autocad istemeleri de ayrı cabası. Birileri olumsuz bir sürü şey söyleyecektir, ama bizim mesleğimiz güzel, çok iyi yerlere gelmiş arkadaşlarımız var. Neden önemli değil çünkü biz gelişmemiş, gelişmekte olan bir ülkeyiz, bu tip ülkelerde çevreye fazla önem verilmiyor maalesef, umarım hakettiğimiz yere geliriz....

@selaya

Herkes maaslardan bahsediyor acaba bu maaşlar ne kadar az ben danışmanlık firması kurmak istiyorum asıl hedefim bu ama önce 3-4 yıl pismek istiyorum yeni bir mezuna İngilizce seviyem çok iyi ablamdan dolayında outocadi de iyi biliyorum maaş aralık lari neler acaba

@dogusbalci zaten mezun olduğun gibi danışmanlık kuramıyorsun :tskler: böyle bir hayalin varsa danışmanlık firmaları hakkındaki yönetmeliği okuyabilirsin ilk iş : )