• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisliği ve işsizlik!

ezgi.oz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
PEGİ TEKNİK ENERJİ
mezun olalı 1 yıl oldu ama iş bulamıyorum.öneri veya yardımı olabilecek olan var mı ?

Ezgi hanım merhabalar,

Öncelikle umutsuzluğa kapılmayınız en önemlisi bu. Birde forumumuzda Kariyer bölümü özellikle bu konularda size yardımcı olacaktır. Bir göz atmanızı öneririm.

ezgi hanım sizin durumunuza düşen bir sürü meslektaşımız var benim tavsiyem kendinizi geliştirmek için uğraşın.(ben şu anda kpssyi bekliyorum bende işsizim daha öncede işsiz kaldım o yüzden sizi ve diğer arkadaşlarımı çok iyi anlıyorum)
hangi dalda iyiyseniz ona göre iş arayın mutlaka yabancı dilinizi geliştirin
office programlarını iyi derecede öğrenin hatta veritabanı programlarınada arada bakın ama kendinize bir branş seçin
arıtım
altyapı
geri dönüşüm
gis vb..

umarım yardımı olur fazla dert edinmeyin ayrıca mutlaka sosyal hayatınız olsun yoksa sıkıntı insanı içten içe bitirir
bunları ben daha önce yaşadığım için biliyorum

Arkadaşlar, geliştire geliştire, öğrene öğrene bir şey kalmadı diyecem ama her gün de yeni bir şey çıkıyor hızına yetişemiyoruz. Ayrıca o kendini yetiştirme olayı iş yaparak, deneyim kazanılarak olacak bir şey. Bakıyorum herkes tecrübeli alıyor. Nerede kazanacağız tecrübeyi hm? Kasiyerlik yaparak mı, diplomamızı satarak mı?

kendini geliştirmeden nasıl tecrübe kazanacaksın sana soracaklar şu programı kullanmayı biliyormusun evet diyeceksin tamam o zaman şu projeyi yap diyecekler ama nasıl yapıldığını bilmediğin için afallayacaksın ona buna şuna soracaksın olmayacak bu sefer sen mühendissin senin yapman gerekliydi diyecekler. tecrübe kazanmak konuya hakim olmak demektir onun için hangi branşta çalışacaksan o branşın gereksinimlerini elde etmen gerekli. özel firmalarda çalışmak için bu gereksinimleri halletmen lazım 1 yıl çalışsanda çok tecrübeli oldum diyemezsin ha ama kopyala yapıştır yapacaksan ve sen buna tecrübe diyeceksen ona sözüm yok.

misal verelim autocad kullanmayı biliyorsun ve çizim yapacaksın elinde bütün veriler var fakat çizimi çok acil yetiştirmen lazım sana dediler ki şu güne yetiştir sende baktın çizimi yetiştiremeyeciğini biliyorsun ne yapcaksın hangi mazereti öne süreceksin eğer autocaddeki block sisteminin kullanımını biliyorsan ve daha önceki yaptığın projelerde block olarak kaydettiğin çizimler varsa onları autocade aktarıp yeniden ölçeklendirip projeyi zamanında bitirirsin bunun tecrübeyle alakası var mı yok. ya da excel dosyasını autocadde referans dosya olarak gösterip excele verileri girerek autocadde çizimini oluşturursun. gerekli olan şey pratik zekaya ve hızlı çözüm bulmadır bunun tecrübeyle alakası yok senle ve bilginle alakası var sen sanıyormusun hemen işe girdiğinde tecrübe kazanacaksın. özel firmalarda çalışacaksan bazı fedakarlıklarda bulunacaksın az para ama çok iş bazı arakdaşlar diyorlar ki mühendisler asgari ücrete çalışıyorlar ne yapsınlar kendini geliştirmek ve tecrübe edinmek için çalışmasınlar mı hatta bazı arkadaşlar 1-2 ay ücretsiz çalışıyorlar işe alınmayacaklarını bile bile.

Genel olarak ülkedeki insanları yaşam şartları ve yaşam için gerekli olan gereksinimlerinden kaynaklanıyor ana sorun işsizlik senin veya özel firmanın sorunu değil sadece. şu uyarıyıda yapmayı unutmayım yukarda asgari ücret dedim buna bazı arkadaşlar sert çıkabilir o yüzden lütfen konuya bakarken sadece kendi gözünüzle değil diğer tarafın gözüylede bakın subjektif değil objektif olursanız daha iyi olur

Maaş konusu bu şekilde bir yere varmaz gibi görünüyor. İşverenin kafasında o işi sen kabul etmezsen yapacak adam bulurum mantığı var. Maalesef yapacak kişi bulunabilir ancak burada daha az maaş alan arkadaşa bir şey demeye de hakkı yok kimsenin, neticede herkes çalışmak, para kazanmak için uğraşıyor. Ancak bu konuda üst yönetimlerin bir yaptırımı gereklidir bence. Hiçbir Mühendisin maaş hesabına 1500 TL altı ücret yatmayacak gibi bir şey uygulanabilir ve uygulanabilirliği sağlanırsa çok da makbule geçer. Öyle Mühendis maaşı 1500 TL olsun deyip peşini bırakmakla olmuyor bu işler. Öte yandan şu var. Bu mantıkla hareket eden işveren ise 2 gün sonra çalıştırdığı adamın şirketi terketmesinden veya iş performansından yakınıyor. Ektiğini biçersin, bunu bilmen gerekir. Sen adama 750 TL veriyorsan adam tecrübeyi aldıktan sonra senin yanında durup sana kendini niye daha fazla sömürtsün ki ? İşverenler mantık olarak genelde tecrübesi olmayan kişi şirkete bir şey vermiyor ki ben ona bir şey vereyim diyorlar ancak bu bence yanlış. Tecrübesi olmayan kişi araştırarak ve uğraşarak yine bir şeyler katıyorlar. Bu adamlar yani "0" mı orada ? Tabi ki değil. Kimisi normal çalışandan daha fazla çalıştırılıyor belki. Ama sen bu adama sırf yeni diye sömürmeye dayalı bir sistem kurarsan o adam da seni terketmekte haklı veya iş verimi konusunda, kafasında sürekli nasıl geçineceğini düşünen ve bir cevap bulmakta zorlanan bir kişiden ne kadar verim bekleyebilirsin ki ? Benim düşüncem o ki işveren vereceği az daha parayla şirketi batırmaz aksine kendine eleman kazanır ve insana yatırım yapmış olur. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum?

Piyasada tecrübeli arayan birçok firma zeki gelecek vaat eden birini buldu mu tecrübesiz diyip işe almamazlık etmez. Mutlaka alır çünkü bilir ki istediğinden fazlasını alacaktır. Yeni mezun arkadaşların yapması gerekende "ben burdayım" demek. Bunun da çeşitli yöntemleri var. Önemli olan da bu yöntemleri uygulamaktır.

Bunu açıkçası ben de duymayı isterim. Sizler de haklısınız tabi ama bir de şöyle bakın olaya. Mülakatlarda size soruyorlar iş tecrübeniz var mı? Yok! Zaten normalin altındaki ücretlere de bir şey demiyoruz. Tecrübeyi de, şu işte çalışalım da sonra başka yere müracat ettiğimzde elimizde "şu işte şu kadar çalıştım" deme imkanımız olsun. Firmalar da pek yetiştirecek mühendis almıyor. Adamlar "ben yetiştireceğim sonra gidecek" veya "yeni mezuna bir de işi öğretmekle mi uğraşayım" düşüncesinde olurlar genelde.

mehmet83 arkadaşımın söylediğine gelince. Ben mi yanlış okudum acaba ama söylediğinden tam olarak şu anlam çıkıyor: Ben iş aramanın yanı sıra deli gibi bir işte ustalaşıyım yetekneklerimi ona göre ön plana çıkarayım? Doğru mu? Ben işsiszim. 2008 mezunuyum. Aradan askerği de çıkardım,o zamandan bu zamana iş arıyorum. NetCAD, AutoCAD biliyorum, her ne kadar sertifikalarını alamasam da 14001,9001,Ohsas konusunda bilgiliyim, insanlarla iletişimi güçlendirebilmek için çeşiti seminerlere ve kurslara da katıldım, arada sürekli iş aradım, mail yolunu falan geçtim artık resmen şirketleri telefonla arayarak, bir elimde dosyalı cv o firma senin bu firma beni dolaşarak oralarda kendimi mülakata aldırdım... ve daha da bunu böyle sıralar giderim ama hala daha mülakatlarda o bana sorulan "daha önce iş tecrübeniz var mı?" sorusuna "yok" cevabını verdiğimde ne kadar istekli olursam olayım ve bunu karşı tarafa ne kadar hissettirirsem hissetireyim, o memnuniyetsizlik ve hayal kırıklığına uğramış ifadesini silip atamıyorum. Sonra yine o lanetli "Biz sizi ararız" cümlesine dönüyorum.

Derdimi biraz daha açtım ama hala sorumun cevabını alamadım. Biz nereden "iş tecrübesi" edineceğiz.

Çeşitli yöntemlerden ilki. Hiç iş başvurusu yaparken aslında bir nevi iş görüşmesi yaptığınızı düşündünüz mü? İlk iş görüşmenizi CV niz yapıyor. CV niz kendini işverene doğru ve etkili anlatabilirse ilk adımı geçmiş olursunuz. Muhtemelen iş görüşmesine çağrılırsınız. ikincisi iş görüşmesine çağrıldınız. Size soruldu iş tecrübeniz var mı? "Hayır" bir cevap fakat bunun yerine "şimdilik yok fakat kısa sürede öğrenebilirim sonuçta mühendisiz" cevabı çok daha etkili bir cevap. Bu anda insanın aklına şu soru geliyor. Bu püf noktalar nerede gizli birkaç kariyer ile ilgili yada kişisel gelişim ilgili kitap, makale okursanız size çok ilham verecektir.

İş görüşmesine çağrılan bir kişi görüşmeden hemen sonra görüştüğü bayana bir buket çiçek göndererek "ilginize teşekkür ederim" mesajı iletmiş ve sonuçta işe kabul edilmiştir. Bunu yapın demiyorum fakat herkesin karşısındaki kişiyi etkileme şekli farklıdır. Sizde kendinize bir yol çizebilirsiniz eminim.

Başka sorularınız olursa nacizane bildiklerimizle elimizden geleni yaparız.

evet dediğimi anlamışsın
branş olayına gelelim dedimki kendini bir branşta geliştir örneğin ben altyapıda çalışırken inşaat mühendisleriyle rakibim inanırmısın netcad kullanmak bile o kadar büyük artı oluyorki bir inşaat mühendisi arkadaşım beni arayıp kanka şu netcadde nasıl yapılırdı diye soruyor düşün ayrıca netcad bilirim derken bunu cvinde seviye olarak belirt veyahutta autocadde.Ben oturup saatlerimi ayırdım ama hala hepsini tam bilemiyorum sebebi ise örneğin netcadin netproyu kullanman gerkiyosa biliyorum de eğer biliyorsan branşta gerekli olan kısımlarını öğren diğerlerini daha sonra
içmesuyu modülü zaten vardı altyapıda netcadde , adamlar netpro modülüne şimdi atıksuyuda eklediler yeni versiyonunda o yüzden biliyorum demek bence yanlış şu seviyede netcadle veya autocadde şunları yapabilirim de bak şimdi netproda atıksuyuda öğrenmem gerekli çünkü bu beni diğer mühendis arkadaşlardan ayıracak
iş bulma olayı türkiyede bir sürü sebepten dolayı zor bu sebepleri aşması için ülkemizin biraz daha zamanı var

Yine de benim için bir ey değişmiyor arkadaşlar. Siz bir yerden başlamışsınız, ben daha başlayacağım. İlk çizilen rotayı zaten aştık gittik zaten. Ben ilk olarak ÇED konusunda çalışmak istedim bunun için Ankarada gezmedğim ÇED bürosu kalmadı diyebilirim. Çalışıyorsanız herhangi birinde bakın benim cv'im oralarda bir yerdedir. ÇED'de karşılaştığım nokta; tecrübeli eleman arıyorlar. Bakanlık tarafından çıkarılan, ÇDY'deki şasrtları sağlayan eleman arıyorlar. Kimse yetiştirmeye çalışmıyor bile. Arkasından biraz daha genişlettik işi, danışmanlık firmalarına başvurmaya başladım. Eğitimleri almış olmama rağmen, iç tetkikçi sertifikam olmadığından (hoş olsa yine tecrübe isteyecekler) hatta bu sertifikaları alacak parayı da bulamadığımdan ötürü (ör: OHSAS çasgemde 2600 tl, c sınıf iç tetkikçi yanılıyorsam uyarın.) Bu da kaldı. Yine genişlettik iş aramayı, pazarlama, satış, geri dönüşüm vs el atmadık sektör yok. Ama iş de yok. Sizin dediğiniz o koşulları zaten mülakata girdiğimizde çoktaan kabul etmiş oluyoruz. Başımıza ne geleceğinin farkındayız. Ücret olarak komik rakamları hatta neredeyse stajyer gibi çalışmayı da göze alıyoruz. Mülakatlarda da atmadığımız takla, elimizi atmadığımız taş da bırakmadık. Ama hala iş yok. Ben bir başlasam, hani iş dünyası farklıdır derler ya, o tecrübeyi edinsem en azından cv'min altına yazarım "Arkadaş ben şu kadar süre, şu sektörde çalıştım" diye.

arkadaşım bence iyi derecede yabancı dil öğren. son senemde ingilizce kursuna gittim mezun olmadan 1 ay önce kursu tamamladım. kariyer sitelerine cvmi ekledim. 2 ay geçmeden iyi derecede ing. bilgimden dolayı iyi bir firma tarafından yönetici asistanlığı teklif edildi(başvuru yapmamıştım.) herşeyden önce tecrübe gerekir diyerek kabul ettim ve 1 ay geçmeden firmada Çevre Mühendisliği kadrosu boşaldı ve firmanın mühendisi oluverdim:) şimdi hem ingilizcemi hem de Mühendisliğimi kullanıyorum. Ve ingilizcem olmasaydı bu firmada Çevre Mühendisliğine alınamazdım diye düşünüyorum.

İyi niyetli düşüncen için teşekkürler arkadaşım ama ingilizce okuma-yazma-konuşma iyi düzeyde. Başlangıç seviyesinde de almancam var.

Benim düşüncem ise biraz kader ile ilgili... Doğru zamanda Doğru yerde olursan işede girersin yükselirsinde, kişisel olarak bana düşen elimden geldiğince çalişip kendimi geliştirmek, gereken yerlere başvuru, müracaat yapmak,,gereğini yapdıkdan sonra gerisi kişisel kalitenize ve şansiniza kalmiş... İstanbulda iş bulamıyan bir çevre mühendisi gelip Konyada çevre mühendisi olarak iş yapabiliyor... kısacası Birazda akişina bırakmak lazim....