• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisliği yüksek lisans tez çalışması

Erdem Akgül

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
TARSUS BELEDİYESİ
Merhaba arkadaşlar;
Çevre Mühendisleri olarak siz aynı bölümde yüksek lisans yapmış olsaydınız hangi konuda çalışmaya yönelirdiniz ve neden???
Bu konuda herkes fikrini belirtirse, en azından sitemizin de mesleğimizn gelişmesi ve ağırlık kazanması konusunda ufakda olsa yardımlarınız bulunmuş olacaktır.
Herkese şimdiden teşekkürler
İYİ ÇALIŞMALAR....

katı atık ii olurdu bence de, kokusu rahatsız edici olsa da gelişmekte olan ve gelişmeye en fazla ihtiyacı olan konu o bence.
ÇED olabilirdi bi de. Bunu tercih etmemin sebebi bitirme tezimin bu konu üzerine olması olabilir:)

bencede katı atık kesinlikle ama ben alt yapı üzerine projelendirme çalısmalarını daha çok seviyorum belkide kendimi o yönde geliştirdiğimden:)

çalışma ortamı en uygun ve rahat olan hava-gürültü kirliliği konusunda veya özel/belediye içme suyu- atıksu laboratuarları olabilir (tabi laborant olarak değil) :)

@Can Avşar

Gürültü konusunu öneririm bu konuya eğilmemiz ve mesleki sınırlarımız içeririsne almamaız gerekiyor.Hende yönetmelikde bu konuda yüksek lisans çalışması olanları belgelendirmeden muaf tutuyo. Bir taşla kuş katliyamı yani:)

@allforen

Yasin bey haklı ;) aynı görüşteyiz..
kapalı ortam hava kalitesi veya gürültü konuları mantıklı geliyor ;)

kesinlikle katı atık olmalı zaten herkes suyla ilgileniyor. katı atıklar diyince akla bir sürü şey geliyor. bunlar zararlı atıklar, radyoaktif , tıbbi, maden atıkları, arıtma çamurları, çöplerden kaynaklanan sızıntı suyu suyla alakalı ama katı atık konuları içerisinde.... gürültüde önemli fakat çalışan akademisyen bulmak zor çünkü cihazları çok pahalı :(

Benim şahsi düşüncem şu şekilde. İlla şu bölümde yap bu bölümde yap diyemem bu kişiye göre değişir zaten. Eğer yüksek yapma amacın varsa 2 önemli faktörü göz önünde bulundurmalısın.. 1. si Merak ettiğin ilgi duyduğun ve sevdiğin bi konu üzerinde yoğunlaş başarı ve para arkasından gelir. 2. si geleceğe, teknolojiye, ve gelişime yönelik bi bölüm olsun.. Örneğin atık su arıtımı için çalışacaksan damlatmalı filteler, Lagunlar vb.. üzerinde falan çalışma bu zamanda kadar çalışan çalışmış ve bulunacaklar bulunmuş zaten... Gerçi bu demek değil ki hiç gelişmeyecek ama işin %99 u çözülmüş. Şimdi ise Dünya bu sistemlerin yerine MBR sistemlere dönüyor.. Yeni bi teknoloji, verim yüksek, işletme ve ilk yatırım maliyeti düşük kapladığı alan düşük.. Her şeyden önemlisi piyasada bu konuda kalifiye eleman yok..
Her alanda böyle belli konular var sen ana başlığı seç ama önemli ve spesifik konularda yoğunlaş..

İYİ ÇALIŞMALAR..

@Dream_Boy

membran sistemlerde çalışan cok hoca war fakat dediğiniz gibi piyasada eleman yok.. bu konu iyakın zmanda gündeme gelicektir..

bende atıksu arıtma konusuna yönelmek istiyorum ve yüksek lisansımıda bu konuyu daha da gelişirmek üzere, kafamda bir kaç fikir var tez konusunda bu fikirlerimi değerlendirmek istiyorum. staj yaptığım tesislere bir çok eksiklik gördüm yapılan tesislerin tasarımları biraz saçma, ülkemizde belediyeler ve çoğu firma ihaleleri arıtma tesisi yapılması konusunda inşaat mühendislerine güveniyor nedense ve bu tasarımı bozuk tesislerin inşaat mühendisleri tarafından yapılmış olduğu belli demir ve beton yığını bi kaç yapı dan olşuyo tesisler genelde harcadıkları elektrikte 3 mühendis maaşı...

Arkadaşlar merhaba;
Y.L. tezimi hava kirliliği üzerine çalışmaya karar verdim ama özelde ne yapablrm onu tam belirleyemedim.yapılan çalışmalar genelde bir yerleşim merkezinde özellikle kış aylarında yapılan ölçümler olarak göze çarpıyor.
Özellikle hava kirlliği,emisyon,modelleme-raporlama..v.b. alanlarında iş deneyimi olan-olmuş arkadaşlarımızdan bu konuyla ilgilil görüşlerini bekliyorum.
İyi Çalışmalar herkese....

Erdem bey,

Bu konuda Balıkesir Üniversitesi ve ODTÜ ortaklı Tübitak projesi gerçekleştirmektedir. Şu an proje tez aşamasında. Ben de orada yüksek lisans yaparsam bu proje üzerine çalışacaktım. Ama bi seçim yapmam gerekiyordu ve çalışmayı seçtim. Bence gerekli bilgi için Balıkesir Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nden Hakan hocayla irtibata geçebilirsiniz sanırım.

tez

Arkadaşlar merhabalr;
Tez danışma birlikte ortak kararımız neticesinde konum değiştirmek zorunda kaldım.Arıtma Çamurlarına yönelmiş durumdayım.İnş. tezimi tamamlarım da burada sizlerle paylaşma onuurna erişirebilirm.

İlgilenen tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler...

yüksek lisans

@koala

evet çok haklısın hala katı atık konusunda optimum teknolojileri uygulamakta zorlanıyoruz.bu kon uda çok çalışılması lazım.özellikle katıu atıların değerlendirilmesi.hem ülke ekonomisine hem de çevre olan faydaları açıısndan muazzam bir konudur.eğer y.l yapmak istersen bu konuya yönelik çalışma yapmak yerinde olurdu....

Bende ders aşamasını bitirdim bu sene ve tez önerisi olarak Ab Çevre Müktesebatına Uyum Sürecinde, Yerel Yönetimlerin Çevre Müktesebatına Uyum Kapasitelerinin Değerlendirilmesi, konusunu seçtim. Yerel Yönetimlerde Özellikle belediyede çalışan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Tezimin ana gaya siye Ab sürecinde çıkarılan yönetmelikler ve belediyelere verilen sorumlulukların belediyeve personeli tarafından karşılanıp karşılanamayacağının veya nekadar karşılandığının araştırlması.

Yasin Bey; ben elimden geldiğince sana yardımcı olmaya çalışırım..çok iyi bir konu tercih etmişssin.Allah utandırmasın inş..

lisans tezim iç ortam hava kalitesiydi PM 2,5 çalıştım. yuksek lisans konum yine hava kirliliğiydi. en mantıklısı ne yapmak istediğini seçmen. şu an gürültü revaçta isg önemli tehlıkelı atıklar da güzel konu.