• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisliğinin 5 yıl sonraki durumu

Yunus Altun

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ögrenci
Arkadaşlar hepinize iyi günler. Aranıza yeni katıldım ve kısmetse bu sene üniversiteye başlayacağım. Şimdi size sorum şu: çevre mühendisliğinin 5 yıl sonraki durumu ne olur? Gelecekte bu mesleği nerede görüyorsunuz? Görüşlerinizi bekliyorum. :)

ilanın altında hangi meslek dalının ne için olduğu yazıyormuş.

İNŞAAT MÜHENDİSİ

a) Zemin Mekaniği

b) Yapı Malzemesi

c) Yapı Statiği

d) Betonarme

e) Su Yapıları

f) Şantiye Bilgisi

g) Kentsel Dönüşüm

MAKİNE MÜHENDİSİ

a) Mühendislik mekaniği

b) Enerji tesis ve işletmeleri

c) Endüstriyel akustik ve gürültü

ç) Genel proses tekniği

d) Makine dinamiği

ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSİ

a) Enerji dönüşümü

b) Elektromanyetik dalgalar

c) Elektrik ve elektronik sistemlerinin analog ve sayısal denetimi

ç) Enerji verimliliği ve güç kalitesi

d) Elektronik devre elemanları

HARİTA MÜHENDİSİ

a) Coğrafi bilgi sistemleri uygulamaları

b) Jeodezi (koordinat sistemleri)

c) Kadastro bilgisi

d) İmar uygulamaları

e) Haritacılık yazılımları

JEOLOJİ MÜHENDİSİ

a) Tektonik

b) Hidrojeoloji

c) Tarihsel jeoloji

d) Genel jeoloji

e) Mineraloji

f) Paleontoloji

g) Harita Ölçek

h) Mühendislik Jeolojisi

ı) Petrografi

i) Sedimantoloji

j) Maden Yatakları

JEOFİZİK MÜHENDİSİ

a) Sismoloji

b) Yer fiziği

c) Uygulamalı jeofizik

d) Yapı jeofiziği

e)Gravite

ŞEHİR VE BÖLGE PLANCISI

a) Kent Ekonomisi

b) Konut Politikaları

c) Kentsel Dönüşüm

ç) Kent Sosyolojisi

d) İmar ve Hukuk

MİMAR

a)Mimari tasarım

b) Yapım bilgisi

c) Yapı malzemesi

ç) Mimarlık tarihi

d) Bilgisayar destekli çizim

e) Kentsel Tasarım

f) İmar ve Hukuk

AVUKAT(Avukatlık ruhsatına sahip olmaları gerekir.)

a) Anayasa Hukuku

b) Medeni Hukuk

c) Borçlar Hukuku

ç) Ticaret Hukuku

d) Medeni Usul Hukuku

e) İcra ve İflas Hukuku

f) İdare Hukuku

g) İdari Yargılama Hukuku

ğ) Ceza Hukuku

h) Ceza usul Hukuku

ı) Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu

UZMAN

a) 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu

b)5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu

c)6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun

ç)6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun

d)Muhasebe (Genel Muhasebe, Ticari Aritmetik)

e)Hukuk (Anayasa Hukuku, İdare Hukuku ve İdari Yargı, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku)

@Olgaç Sürmelihindi
ben 2004 girişli 2008 mezunuyum. benim zamanımda da geleceğin mesleği idi. o gelecek gelmedi gitti. :D:koptum:

@Tarık Can
:D aslında geleceğin mesleği olma yolunda ilerliyor. o zamanlar çevre mühendisliği bilinmiyordu ama şuan artık revaşa girdi birde iş bizde bitiyor.:D

Malesef arkadaşlar ancak bu şekilde 5 yıl sonra çevre mühendisliği diye bir bölüm bulursanız sevinin derim. Şu anda çevre görevlisi diye birşey varki bizim işlerin büyük bölümü resmen tüm lisans mezunlarına paylaştırıldı. Bunun içinde bir ton izleme, kontrol, raporlama, kirlilik izleme ve değerlendirme faaliyetleride dahil. Arıtma tesislerinin projelendirilmesi ile ilgili bir ton ders görüyoruz ancak uygulamada bu işi yapanlar elektrik-elektronik, inşaat, makine mühendisleri. Arıtma tesislerinin işletilmesi deseniz onuda bilumum kimya müh, kimyager, biyolog, makina mühendisi (proses arızalarına hakim olduklarından dolayı), inşaat mühendisi arkadaşlara bırakılmış durumda. Bunun yanında çevre mühendisleri kısmende olsa katı atık ve tehlikeli atık kapsamında iş bulabiliyor. Oda bakanlığın son zamanlardaki atık yönetimi politikaları sebebiyle. Su temini, kanalizasyon ve yağmur suyu hatları zaten büyük oranda inşaat mühendislerinin elinde. LPG istasyonlarında sorumlu müdürlük olayı vardı, onuda tüm branşlara ihale ettiler. Hava kirliliği konusuda makina mühendislerine ihale edilmiş durumda, bu işi çok sevmişler galiba, bakmışlar ses çıkaranda yok almışlar güzelce. Bunun yanında gürültü kirliliği konusuda makina mühendisleri ve fizikçilerin elinde. Ben birçok fabrikada gürültü ölçümü için üniversitelerden fizikçi çağrıldığını gördüm. Mesela deniz deşarjı diye bir ders var bazı üniversitelerde seçmeli bazılarında ise zorunlu. Anlamak mümkün değil yarın mezun adama biri deşarj projesi hazırla dese ne olacak. Pardon bizde o ders seçmeliydi bende o dersi almadım mı diyecek. Zaten bu deşarj yapılarıda inşaat mühendislerinin elinde. ÇED konusu varki farklı dallardan bir yığın mühendis imza atıyor ve sadece bir tane çevre mühendisinin imza atması yeterli. Yine her türlü su ve atıksu analizlerini kimyagerler, kimya mühendisleri, biyologlar yapıyorlar. Bir sürü su temini, kanalizasyon, yağmur suyu hattı, deşarj hattı, katı atık depolama sahaları, arıtma tesisi ihale ilanlarına bakıyorum hepsindede anahtar personel inşaat mühendisi. Yine bu kuyularla yer altı sularıyla ilgili konular jeoloji, jeofizik ve hidrojeolojicilerin elinde. İki farklı üniversitenin programına bakıyorum bambaşka, acaba ben farklı bir bölüm mü okudum demekten kendimi alıkoyamıyorum. Böylesi bir durum hangi bölümde var, olabilir mi böyle birşey Allah aşkına. Bu saydığım değerlendirmelerin istisnası vardır tabiki ama genel durum böyle. Bakalım daha elimizden neler alacaklar. Bize diplomaları yaktıracaklar anlaşılan. Ben ençokta üniversitedeki hocalarımıza bu sorunlarımızı anlatamadığımıza yanıyorum. Biz bu durumlardan bahsederken bunlardan hiçbirini kabul etmiyorlardı üstüne üstün birde çevre mühendisliğini met edip duruyorlardı. Hayır bizim bölümün bu gibi sıkıntılarından haberdar olmamaları mümkün değil öyleysede vay hallerine! Haberleri varsa neden imza toplamıyorlar neden ses çıkarmıyorlar onuda anlamıyorum. Anlaşılan onlarda bırakmışlar bu işleri kendi haline.Bu gibi sorunlar düzeltilmeden bizim bölümden bir şey olmaz beklememekte lazım zaten.

İlave:

Arkadaşlar tehlikeli atıkların taşınmasınıda tüm branşlara ihale etmişler. Odanın sitesinde gördüm, buyrun:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

MADDE 34 – (1) Tehlikeli maddelerin taşınması için gerekli olan eğitimler, 3/9/2004 tarihli ve 25572 sayılı Resmî Gazete’deyayımlanan Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği ile Bakanlıkça belirlenen mevzuat kapsamında gerçekleştirilir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Hakkında Yönetmelik çalışmasını önemli bulduklarını ve olumlu karşıladıklarını söyleyen Bozoğlu, bazı maddelerle ilgili eleştirileri olduğunu dile getirdi.

Yönetmelikte, üniversite mezunlarının on günlük eğitimden geçirilerek tehlikeli işlerde çalıştırılmasının önünün açıldığına dikkati çeken ÇMO Başkanı, ‘Ancak öyle işler var ki, mühendislik bilgisi gerektiriyor. Yani edebiyat fakültesinden mezun bir arkadaşın böylesine tehlikeli bir göreve, on günlük eğitimle getirilmesini doğru bulmuyoruz. Özellikle çevre ve kimya mühendislerinin buralarda çalıştırılması daha doğru olur diye düşünüyoruz` dedi.

Beş yıl sonra çevre mühendisliğini yönetmelik değişmez ise çok günler bekliyor bence.
Şuan ÇED işinde çalışanların %90 ında beş yılı tamamlatıp 30 dosya imzalayıp ÇED firması açmak var keza danışmanlık işinde çalışanlarda çevre edinip iş tutacak konuma gelip danışmanlık işine girmek var. Her geçen gün firma sayısı artacak buda daha düşük maaş demek oluyor. o yüzden ben pek iyimser değilim.

@Olgaç Sürmelihindi
sence şu an çevre mühendisleri el ele verip uğraşıyor mu? çalışanların tuzu kuru olduğu için çoğundan tepki bile gelmiyor.

@Yunus Altun

öncelikle hayırlı olsun. ben 2009 da ilk çevre mühendisliğine giriş dersine girdiğimde hoca dedi ki size de geleceğin mesleği dediler di mi. ben 2000 mezunuyum ben de üniye girdiğim de dediler. :D
ve benden sana tavsiye git 1 yıl daha çalış.gir bir makine mühendisliği bölümüne en azından mezun olunca çalışabileceğin mesleğin olur.zaten puanlar o kadar düşmüş ki çalışırsan yaparsın.